728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אותות סכנה בתוך רעשים

אותות סכנה בתוך רעשים
ספינות הקרב של הצי האמריקאי בפרל הרבור, 7 בדצמבר 1941.מקור: National Archives and Records Administration. רשות הכלל

לאחר 78 שנה, תשע ועדות חקירה ומאות ספרים ומאמרים, חלק מהנתונים אודות מתקפת הפתע של היפנים על יחידות הצי האמריקאי בפרל הארבור עדיין שנוי במחלוקת

ביום ראשון 7 בדצמבר 1941 בשעה 07:50 המריאו 360 מטוסי קרב, מפציצים ומפציצי טורפדו מנושאות מטוסים יפניות להתקפת פתע בשני גלים על יחידות הצי של ארה"ב באוקיינוס השקט בנמל פרל הארבור בהוואי.
 
כארבע שעות לאחר מכן, כאשר שבו מטוסי התקיפה לנושאות המטוסים, נוכחו האמריקנים בעוצמת ההרס: 2,403 אנשי צבא ואזרחים אמריקנים נהרגו, 18 ספינות מלחמה טובעו, 164 מטוסים אמריקנים הושמדו ונוספים ניזוקו. מתקפת הפתע היפנית פתחה שורה ארוכה של חקירות בדבר נסיבות ההפתעה וסיבותיה ולגבי האחראים לאסון. בעקבות התקפה זו הצטרפה ארה"ב למלחמת העולם ובעיקר כנגד גרמניה הנאצית ויפן.
 

 
תשע ועדות חקירה אמריקניות טיפלו בפרשה לאורך שנים. למעלה ממאה ספרים ומאות מאמרים נכתבו על כך, ועדיין חלק מהנתונים שנוי במחלוקת. עדים שינו עדויות ומסמכים נעלמו. מיתוס של שנים קבע כי הממשל האמריקני ידע מראש על התקפת הפתע היפנית על נמל הפנינים, אך הנשיא נמנע מלנקוט צעדי כוננות מתבקשים משום שרצה לאלץ את יפן לירות את היריה הראשונה, ובכך לשכנע את העם האמריקני להכריז מלחמה על יפן וגרמניה. ועדות החקירה שהוקמו בעקבות ההפתעה בחנו את שיטות האיסוף ועיבוד המידע של שנות הארבעים. ההפתעה היתה מוחלטת.
 

 
האמנם? שאלה זו הציקה לאמריקאים ותהליך חקירתה החל למעשה עוד בטרם נדמו קולות ההפצצה. נטל החרפה הועמס מלכתחילה על כתפיהם של המפקדים במקום – אדמירל קימל והגנרל שורט, שהואשמו על שלא נקטו בצעדי מנע חיוניים. אך האם קיבלו את ההתרעות מוושינגטון? האם מידע כזה אכן היה בידי האמריקאים? האם יש בסיס לטענה שהנשיא רוזבלט וראשי הזרועות הצבאיים היו מודעים היטב לסכנה, אך ניצלו את התוקפנות היפנית כדי ללכד את האומה המתלבטת ולהביא להחלטה להילחם בגרמנים וביפנים?
 
בבוקר שבת, 6 בדצמבר 1941, נתקלה אחת העובדות ביחידת הסיגינט בוושינגטון במברק ששיגר לטוקיו הקונסול הכללי היפני בארה"ב שלושה ימים קודם לכן, ובו פירוט של מיקום ותנועות של הצי האמריקני בפרל הארבור. הממונים עליה לא יחסו די חשיבות לטיפול בידיעה זו בסופשבוע. יחידת הסיגינט האמריקנית הצליחה לשבור את צופן משרד החוץ היפני, אשר היה ידוע בכינוי "מג'יק" (Magic), ונחשב לאחד הסודות הצבאיים השמורים ביותר באותה תקופה. מעטים הוסמכו לראות מידע המבוסס על מקור זה. מפקד חיל הים ומפקד הצי בהוואי לא נכללו ברשימה. וושינגטון שלחה למפקדי הצי בהוואי את המידע המודיעיני ההכרחי, אך לא יותר מזה.
 
התרעות נוספות, שתוארו מאוחר יותר כאותות מלחמה שהוחמצו, היו שישה מסרים שנשלחו על ידי טוקיו לשגרירות שלה בוושינגטון בנובמבר 1941. לגנרל שורט, מפקד כוחות היבשה בהוואי, לא היה זיכוי בטחוני לקריאת מידע מודיעיני מסוג זה. הסתבר כי כבר חודשיים קודם ירטה יחידת הסיגינט מברק יפני עם דרישה דומה לקבל את ההיערכות של הצי האמריקני. תמונת המצב, שהיתה בידי אדמירל קימל, מפקד הצי האמריקני באוקינוס השקט וגנרל שורט, גרסה כי יפן עומדת לתקוף. הם הכינו את כוחותיהם לקראת אפשרות זו, אך נצטוו לא לעשות דבר שיבהיל את האוכלוסייה האזרחית באי.
 
בעת ההתקפה היו יכולות המודיעין של ארה"ב מפוצלות וסבלו מחוסר תיאום. מנגד, היפנים היו יסודיים להחריד. הם הפעילו רשת ביטחון מבצעית טובה מאוד תוך כדי ההכנה להתקפה.
 
מחקרה פורץ הדרך של רוברטה ווהלסטטר (Roberta Wohlstetter) בשנת 1962 בחן לעומק את הכשל המודיעיני של פרל הארבור. היא טענה כי איסוף המודיעין האמריקאי היה טוב מאוד והבעיה היתה בניתוח. היא טענה כי "האותות" החיוניים שיכולים היו להזהיר את הכוחות האמריקנים מפני הסכנה, אבדו בתוך הכמות הגדולה של "הרעש", ובמקביל התקבל מידע מודיעיני סותר ומבלבל. בעקבות פרל הרבור פיתחה ווהלסטטר את "תיאוריית האותות והרעשים", לפיה הידיעות הדרושות הן מעין אותות מוסווים בתוך ידיעות סתמיות, כוזבות או לא רלוונטיות, אשר ניתן לכנותן "רעשים".
 
ימים אחדים אחרי הפתעת פרל הארבור הוחל במבצע טיוח רב ממדים להשתיק את הפרשה. היה זה פרנקלין רוזבלט שהיה משוכנע כי המטרות מצדיקות את האמצעים ולכן הוסתרה האמת. הקצינים האמריקנים הבכירים הרבים אשר הואשמו בעקבות החקירות לא הרפו ממאמץ לטהר את שמם משך השנים, ללא הועיל.
 


  • תא"ל (במיל.) ד"ר אפרים לפיד הוא איש תקשורת ישראלי וחוקר היסטוריה ציונית-יהודית. שירת כדובר צה"ל, כקצין מודיעין בכיר ביחידה 8200 וכמפקד גלי צה"ל. 
  •  

  • הביאה לפרסום: יהודית יחזקאלי

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.