728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מידע לציבור או תעמולה?

מידע לציבור או תעמולה?
פוסט ממומן ע"י עיריית אשקלון בעמוד הפייסבוק של תומר גלאם.

ועדת הבחירות המרכזית קבעה שעיריית אשקלון אינה רשאית לפרסם מודעות בהן מופיע שמו של ראש העיריה ולתפעל את עמוד הפייסבוק הפרטי שלו לצרכים פוליטיים

עיריית אשקלון אינה רשאית לפרסם שלטי חוצות ומודעות בהם מופיע דיוקנו של ראש העיר תומר גלאם. העירייה גם אינה רשאית לתחזק ולתפעל את עמוד הפייסבוק של ראש העיר. כך קבעה אתמול ועדת הבחירות המרכזית בעקבות עתירה בנושא שהגיש תושב אשקלון וערעור שהגישו העירייה ומרכז השלטון המקומי. להחלטה משמעות ארצית, כך שהיא תחול על כך ראש רשות מקומית.
 
תושב העיר, ד"ר שלמה סוויסה, הגיש לוועדת הבחירות עתירה, באמצעות עו"ד תמר קידר, נגד שלטים שהעירייה הציבה במקומות רבים בתחום שיפוטה, המודיעים על ביצוע עבודות תשתית ופיתוח או המבשרים על "תקציב העירייה לשירותך", בהם מתנוסס שמו של ראש העיר.
 

לטענתו, הדבר מייחס לראש העיר פעילויות שהעירייה מבצעת מתקציבה, דבר המקבע את מעמדו של ראש העיר בעיני הציבור ומקנה לו יתרון מול מתחריו המתמודדים מולו בבחירות העירוניות. "העדרו של תוכן אינפורמטיבי ממשי בשלטים, מחזק אף הוא את הרושם כי תכלית הפרסומים המופיעים בשלטים היא תעמולתית – פוליטית", הוסיף סוויסה.
 
יו"ר ועדת הבחירות האזורית, השופט אליהו ביתן, קיבל את העתירה ואסר על העירייה לעשות זאת. "הצפת העיר בשלטים מטעם העירייה עליהם מתנוסס שמו של ראש העיר, מעוררת אי נוחות רבה וכדברי השופט רובינשטיין, מתאימה למשטרים אחרים", כתב השופט ביתן בהחלטתו.
 
עיריית אשקלון הגישה ערעור על ההחלטה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר ולערעור הצטרף מרכז השלטון המקומי. לטענת העירייה, באמצעות עוה"ד עמיחי וינברגר ועדי סדינסקי לוי, אין מדובר בפרסומי תעמולה, אלא בשלטים שנועדו לספק מידע חיוני לציבור, דבר הנעשה ברשויות מקומיות רבות בארץ. עוד טענה העירייה כי הזמן הרב שחלף ממועד הבחירות מלמד כי הצבת השלטים לא נעשתה לצרכי תעמולה. מרכז השלטון המקומי טען באמצעות עוה"ד נועה בן אריה ונועה בן אבי, שיש לאפשר לנבחרי ציבור ברשויות המקומיות לפרסם מידע אינפורמטיבי וברכות לציבור מעת לעת בשמם. "אין בפרסום כזה משום מיתוג של נבחר ציבור, שכן הוא הזרוע המבצעת של הרשות בהתאם לדין, אשר נבחר בבחירות ישירות ונושא בכל האחריות לנעשה ברשות המקומית", נטען.
 
בדיון הובאה עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה יש לפרש בחומרה את האיסור על שימוש במשאבי הציבור. "יש לבחון את האינטרס הציבורי ואת התכלית בפרסום שמו ותוארו של נבחר הציבור בפרסומים של רשות המקומית. בעניין שלפנינו – בשל השלטים הרבים שהוצבו מטעם העירייה והמסר האינפורמטיבי החלקי שהובע בהם, ניכר כי אין ערך ממשי לכלול בפרסומים אלה את שמו של ראש העיר ולכן יש לדחות את הערעור של העירייה ומרכז השלטון המקומי".
 
העתירה נסובה גם על דרך מימונו ותפעולו של עמוד הפייסבוק הנושא את שמו של ראש העיר אשקלון תומר גלאם, כאשר לטענת סוויסה, ניהולו של העמוד מבוצע ממשאבי העירייה, תוך הפרת חוק דרכי תעמולה.
 
בתגובה טענה עיריית אשקלון שלא מדובר בעמוד פייסבוק פרטי שבו מנהל ראש הרשות שיחות פרטיות או פעילות פרטית, אלא בעמוד הפייסבוק של ראש העיר בכובעו כעובד ציבור, ונכלל בו מידע אינפורמטיבי על אירועים, הודעות מטעמו וכן ניתן בו מענה לפניות התושבים. "מכאן, שתכליתו של עמוד הפייסבוק הוא להעביר מידע אינפורמטיבי גרידא לתושבים". גם מרכז השלטון המקומי טען כי ניתן לפרסם בעמוד הפייסבוק "הפרטי" מידע אישי של ראש הרשות המקומית במינון ראוי, ובלבד שהמידע הוא העיקר והפרסום האישי של ראש הרשות הוא משני.
 
השופט מלצר, שכאמור דחה את הערעורים של העירייה ומרכז השלטון המקומי, קבע: "כאשר מבקשת רשות מקומית לאזכר את שמו ותוארו של ראש הרשות בפרסומים ממומנים מטעמה, בהיעדר עילה ציבורית ראויה, גובר ההיבט התעמולתי שבדבר.
 
"מכאן, שאין לכרוך את שמו של ראש הרשות עם פעולותיה של הרשות בפרסומים המופצים מטעמה… אין לגדור את האיסור על שימוש בשמם ודמותם של גורמים פוליטיים לתקופת זמן מסוימת. למתמודדים בזירה הפוליטית יש אינטרס להטביע את שמותיהם בציבור, ופרסומים מטעם הרשות הנחזים כאובייקטיביים בעיני קהל הבוחרים, עלולים לקשור את שמם של נבחרי הציבור עם מהות הפרסומים, ובכך לסייע להם לגרוף רווח פוליטי".
 
השופט מלצר הבהיר כי אין פסול במתן אינפורמציה לקהל הבוחרים לשם מימוש התכלית של שמירת קשר עם התושבים, אולם יש להיזהר שלא להצביע על ראש הרשות כמי שאחראי באופן בלעדי על הישגי הרשות.
 
בהתאם לכך, הוא קבע, אין מניעה כי הרשות המקומית תפעיל דף פייסבוק שיישא את שמו של ראש הרשות, ובו יופיעו פרסומים איפורמטיביים לגבי הנעשה בעיר, אך ללא הצגת מסריו הפוליטיים ובלא שעמוד הפייסבוק יעמוד לרשות צרכיו הפוליטיים של ראש הרשות. תוצאה זו, הוסיף השופט, חשובה מההיבט של שמירה על אימון הציבור ותדמיתו של השירות הציבורי כחף מכל נגיעות פוליטיות".
 
השופט הורה לעירייה ולראש העיר לשאת בחלקים שווים ביניהם בהוצאותיו של המשיב סוויסה לערר בסך 10אלפים שקל אחד, כאשר סכום ההוצאות שנפסק לחובת ראש עיר, לא ייצא מקופת העירייה.
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.