728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

קול המחתרת העברית

קול המחתרת העברית
גאולה כהן משדרת ולצידה הטכנאי מתניה גינוסר.צילום: מתוך האתר של העמותה להנצחת מורשת לח"י

גאולה כהן ז"ל, שידרה בצעירותה בתחנת השידור המחתרתית של לח"י, היא נידונה לשבע שנות מאסר, לאחר שהבריטים פשטו על דירת המסתור ממנה שידרה

חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן ז"ל, שהובאה למנוחות בסוף השבוע בירושלים, הייתה בצעירתה שדרנית בתחנת השידור המחתרתית של לח"י, "קול המחתרת העברית". כהן נעצרה בפשיטה של הבריטים על הדירה בתל אביב ששימשה את תחנת השידור המחתרתית. היא נידונה לשבע שנות מאסר ובנסיון הבריחה השני שלה – הצליחה להמלט ולשוב את פעילותה בלח"י.
 
תחנת השידור המחתרתית של לח"י בראשית דרכה, לאחר הפילוג מאצ"ל, נקראה "קול ציון הלוחמת". התחנה פעלה – מתחילת שידוריה ביוני 1941עד שנתפסה ב-1942, עשרה ימים לאחר רצח אברהם שטרן ("יאיר") – מדירותיהם של חברי ותומכי הארגון. היא החלה את שידוריה בשריקת שתי השורות הראשונות של המנון לח"י, "חיילים אלמונים", ולאחריה באה הקריאה "קול ציון הלוחמת, קול ציון המשתחררת, הרדיו של הארגון הצבאי הלאומי בישראל".
 
הקמתה מחדש של תחנת השידור של הלח"י הייתה קשה וארכה זמן רב, והיא שבה לפעילות רק ב-1945 תחת השם "קול המחתרת העברית". התחנה הותקנה והופעלה על ידי יעקב יצחקי ("אלכס"), טכנאי אלקטרוניקה במקצועו, שהצליח לתקן ולשפץ משדרים ישנים שהביאו חבריו ולהשמישם לשידור.
 
בסתיו 1945 בחר נתן ילין מור ("גרא"), ממנהיגי הלח"י, שני קריינים חדשים – את גאולה כהן – ("אילנה") ואת נתן מרפיש ("גד").
 
באתר של העמותה להנצחת מורשת לוחמי חירות ישראל, נכתב כי עמדות השידור של "קול ציון הלוחמת" נדדו בין דירות שונות. על פי רוב, נשאו הטכנאים את המשדר במזוודה אל דירת חבר מחתרת או אוהדים, והתקינו אנטנה על גג הבניין. כחצי שעה לפני השידור הגיעו הקריינים. שני שומרים הוצבו בחוץ להתריע על סכנות. התחנה שידרה פעמיים בשבוע, בימי שני וחמישי, ב-19:30. השידור נפתח בשריקת "חיילים אלמונים" מפיו של דוד שומרון – "עלי" ונמשך בין 10 ל־20 דקות. את המשדרים כתבו נתן ילין מור וישראל אלדד.
 
מיקומה האחרון של התחנה היה בדירתם של צפוני שומרון וצבי פרונין ברחוב השומר 3 בתל אביב. המחתרת השתמשה בדירה זו במשך חודשיים וחצי. אחד השידורים, בפברואר 1946, הסתיים בפתאומיות, כשהמאזינים שמעו לפתע את כהן שואלת בתמהון "מה קרה?".
 
דוד שומרון ("עלי"), בן 95, זוכר היטב מה אירע באותו היום: "ברחוב השומר 3 בתל אביב, ליד שוק הכרמל, היתה לנו תחנת שידור. בחור בשם אלכס הכין מכשיר לשידור והיא שידרה אולי עשר דקות בכל פעם, מחשש שהבריטים יתפשו את התחנה. בחדר בעלית הגג אלכס שבנה את המשדר ועוד בחור הניחו את המכשיר על שולחן והחל שידור. אני שרקתי את 'חיילים אלמונים' או את התקווה, שפתחו את השידורים של גאולה. כל מי שנכח בחדר שתק בהערצה. גאולה דיברה בקול רהוט ובשפה עברית נכונה.
 
"נשאו אותה על כפיים לא רק לוחמי הלח"י אלא כל האזרחים. היא היתה נערצת. כששידרה אנשים הצטופפו ברחובות ליד חנויות שהיה בהם רדיו והקשיבו ביראת קודש לקולה. היא אמרה בע"פ בפתיחה את המילים 'תחנת השידור של לוחמי ישראל' ולאחר מכן קראה בכתב את הטקסט. היא דיברה על המלחמה בבריטים הכובשים.
 

"באותו היום, לאחר השידור על הגג, מיהרתי משם להרצות בפני צעירים על משימותינו בלחימה בבריטים. כשחזרתי, ראיתי שוטרים בריטים מקיפים את הבית. הם תפשו את תחנת השידור שלנו, עלו לגג ועצרו את גאולה ו'אלכס 'ומי שהיה איתם. התברר שהבריטים נסעו במכונית עם אנטנות מסתובבות שקלטו את השידור ולכדו אותם. אני הצלחתי להסתלק ולא נתפשתי"
 
כהן נידונה לשבע שנות מאסר. בהתחלה היא נכלאה בבית המעצר "הקישלה" ביפו, ולאחר שניסתה לברוח ולא שיתפה פעולה עם רשויות בית הסוהר הוחלט להעבירה לבית הסוהר לנשים בבית לחם, שם נפצעה מירי ברגלה במהלך ניסיון בריחה שנכשל. כשנה לאחר מכן תכנן יצחק חסון ("לוט"), מפקד ירושלים וראש המודיעין, את בריחתה מבית החולים לאסירים, בסיוע ראובן גרינברג ("אלחנן") שגייס למשימה את ידידו, יוסף אבו גוש ושני בני דודיו. במהלך הבריחה התחפשה לערבייה. למקום המסתור שאליו הובאה בירושלים הגיעה רופאה שהשיגה פעילת לח"י שרה חסון ("נורית"). לאחר שהבריאה נצבע שערה לבלונד ובעזרת שמלה חומה ונעליים של "נורית", יכלה לנסוע באוטובוס ציבורי לתל אביב מבלי שתזוהה. לאחר בריחתה הסתתרה זמן מה בחיפה, ולאחר מכן חזרה לפעילותה המחתרתית, שכללה גיוס מצטרפים חדשים. היא אף שימשה כעורכת העיתון "חזית הנוער" של לח"י.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.