728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כשביתי הוא משרדי

כשביתי הוא משרדי
אילוסטרציה: Shutterstock

לצד היתרונות, אין לשכוח את החסרונות של העבודה מהבית, שאינה מתאימה לכולם. כל התקדמות בתחום זה, מבורכת ככל שתהיה, מחייבת בחינה זהירה של השלכותיה

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ' והממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר קובי בר נתן, פרסמו בימים אלה חוזר משותף שלפיו הם החליטו להאריך את הפיילוט שהחל ב-2019, לפיו עובדי מדינה יוכלו לעבוד שעות נוספות מהבית ולא יצטרכו להגיע פיסית למקום העבודה. מדובר בפיילוט מוגבל למדי, שכן האפשרות לעבוד מהבית נוגעת רק לשעות נוספות, ולא לעבודה בשעות ה"רגילות". בנוסף לכך, מהחוזר ניתן לבין שהפיילוט מיועד לעובדים שהם הורים לילדים קטנים, ולא לכלל העובדים במשרד הממשלתי.
 
לדברי הרשקוביץ ובר נתן, הפיילוט שהחל ב- 2019 הראה כי עובדים שניצלו את הזכאות לעבוד את מכסת השעות הנוספות מהבית, היו שבעי רצון מהסידור החדש, והדבר אף הביא לעלייה מסוימת בתפוקתם. ממצאים אלה עודדו את השניים להחליט על הארכת הפיילוט והרחבת היקפו (מבחינת מספר העובדים המשתתפים בו) ל-2020. "מדובר במהלך שיאפשר צמצום פערי השכר בין נשים לגברים ובטווח הרחוק – מתן אפשרות להורים שאינם יכולים לבצע שעות נוספות במשרד, לבצע אותה בבית , דבר שיביא לייעול ושיפור השירות הציבורי", אמרו הרשקוביץ' ובר נתן.
 
משרדי הממשלה – והמגזר הציבורי בכלל – הם מעסיקים שמרניים הנמצאים בפיגור לעומת המגזר העסקי בתחום של עידוד עובדים לבצע מהבית מטלות עבור המעסיק. גם כיום, הרוב הגדול של העובדים במשק הישראלי מגיעים מדי יום פיסית לעבודתם, ולפי הערכות פחות מ-15% מהם אינם מגיעים למשרד אלא עובדים מהבית (שיעור זה כולל עובדים לא מעטים הנשארים לעבוד מהבית רק בחלק מימות השבוע). עובדים עצמאיים ופרלינסרים עובדים מהבית בשיעורים גבוהים בהרבה,.
 
מעסיקים לא מעטים מעדיפים שעובדיהם יימנעו מלהגיע יום יום פיסית למקום העבודה ויבצעו חלק מהמטלות שלהם מהבית. המהלך, כך הם מאמינים, יחסוך להם עלויות כלכליות, יפחית מתחים הקיימים במקום העבודה
(בין קבוצות עובדים מתחרות או בין עובדים כפרטים) וגם יאפשר, לדידם, ניצול יעל יותר של חללי העבודה. גם חלק מהעובדים מעוניינים בסידור הזה משיקולים שונים, החל מהצורך להימנע מנסיעות מתישות למקום העמודה ועד הרצון להיות בקירבת הילדים הקטנים.
 
מבחינת העובדים, היתרונות של הסידור הזה רבים ומגוונים: חסכון של זמן הנסיעה לעבודה וממנה, פחות עצבים בעמידה בפקקים, חיסכון בהוצאות, שעות עבודה גמישות, סביבת עבודה שיכולה להיות נעימה יותר (לדוגמא, אין צורך להימצא בקירבתו של עובד אחר שנחשב "בלתי נסבל"), איזון בין החיים האישיים לבין המחויבויות המקצועיות וכן, אפילו אוכל בריא יותר: במקום האוכל המהיר במזנון שבמקום העבודה, (אני אוכל את המזון המוקפד יותר שהוכן בבית).
 
לצד היתרונות, אין לשכוח את החסרונות של העבודה מהבית, והם לא מעטים: כאשר לכם, כעובדים, יש פחות אינטראקציה עם אנשים, עקב העובדה שאתם בבית, הדבר אינו מסייע לאיכות העבודה ולתפוקות שלכם. כאשר אתם עובדים בצוותא עם אחרים, אתם יכול לספוג מהם רעיונות, בחלקם מבריקים, שרק יסייעו לכם במילוי תפקידכם.
 
זאת, ועוד: העבודה בבית, יכולה לגרום לטשטוש הגבולות בין עבודה לבין סתם רביצה על הספה, יש ריבוי של הסחות דעת, למשל רצון לצפות בסדרה פופולרית בטלוויזיה או בשידור חוזר של הדרבי בדורגל, וגם מנקר לו הפיתוי לעוד איזו הפסקת קפה ואפילו יציאה לטיול קצר בשכונה. חוץ מכל אלה, מנהלים מסוימים – אפשר להגיד עליהם שהם מיושנים – אינם אוהבים את רעיון העבודה מהבית, אך לא פחות חשוב, ואולי זו הנקודה העיקרית: עבודה מהבית דורשת משמעת עצמית רבה. ממש. לא לכל עובד יש אותה, כך שהוא יוכל להתנתק מ"מנעמי" הבית ולבצע את המטלות שלו כפי שמצופה ממנו.
 
העבודה מהבית אפשרית בעיקר במגוון של מקצועות טכנולוגיים ואינטרנטיים. גם בעיתונות המודפסת והדיגיטלית ה היא ניתנת ליישום, אף כי אישית אני יכול להעיד שהנוכחות הפיסית שלי במקום העבודה והמגע עם עיתונאים עמיתים ועורכים, מהם שאבתי רעיונות, ולעתים גם השראה, תרמו למוטיווציה שלי ולאופן בו ביצעתי את עבודתי. שורה תחתונה: העבודה מהבית אינה מתאימה לכולם, מעסיקים כעובדים. כל התקדמות בתחום זה, תהיה מבורכת אשר תהיה, מחייבת בחינה זהירה של השלכותיה. בעולם הטכנולוגי עבודה מהבית יכולה להישמע דבר מובן מאליו, אך עליה להיעשות בצעדים זהירים בהתאם לאופיו של מקום העבודה, כדי למנוע מצב שבו ניזקה של העבודה מהבית יהיה גדול מהתועלת שבה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.