728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"אי-אפשר לשדר לנצח"

"אי-אפשר לשדר לנצח"
דוד ויצטום.צילום: רועי כ"ץ, רדיו ת"א

דוד ויצטום, ממייסדי התכנית הוותיקה "רואים עולם", על ירידתה הצפויה מהמסך: "אני לא מכיר את השיקולים של תאגיד השידור, אך לכל תכנית יש תאריך תפוגה"

החלטת תאגיד השידור הציבורי "כאן" להסיר מלוח השידורים בחודש הבא את תכנית הטלוויזיה הוותיקה "רואים עולם" – ששודרה לראשונה במסגרת רשות השידור בשנת 1988, ומאז 1997 עורך ומגיש אותה העיתונאי וחתן פרס ישראל לתקשורת יעקב אחימאיר (81) – זכתה בימים האחרונים לתשומת לב תקשורתית מיוחדת.
 
זה קרה בעקבות טענתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה אחימאיר, הידוע בדעותיו הימניות, "פוטר מערוץ 'כאן' מפני שאמר באומץ את עמדותיו. זהו מצב בלתי נסבל". ראש הממשלה הוסיף כי "אסור שאף עיתונאי יחשוש לדבר באופן חופשי, על התקשורת כולה לגנות מציאות זאת".
 
בתאגיד השידור הכחישו שאחימאיר פוטר והסבירו ש"התוכנית 'רואים עולם' יורדת מהמסך לאור העובדה כי לתאגיד תכנית חוץ יומית, 'העולם היום', הסוקרת את הנעשה בעולם ומנתחת תהליכים גלובליים".
 
"אני לא מכיר את מערכת השיקולים של תאגיד השידור, אך לכל תכנית יש תאריך תפוגה. שום דבר לא נצחי", אומר היום העיתונאי דוד ויצטום, ממייסדי התכנית ומי ששימש כעורך והמגיש הראשון שלה.
 
את השם ליומן חדשות החוץ של הטלוויזיה הישראלית, "רואים עולם", העניק מי שהיה  אז מנהל הטלוויזיה, חיים יבין. אות הפתיחה המוסיקלי נלקח מיצירתו של אהרן קופלנד, "תרועה לאיש הפשוט", בביצוע להקת הרוק המתקדם הבריטית אמרסון, לייק ופאלמר.
 
"התכנית הוקמה ע"י שדרי דסק החוץ, עמנואל הלפרין, אורן נהרי, פרדי גרובר ויאיר שטרן. היה לנו דסק עיתונאי מצוין", מספר ויצטום שהגיש את 'רואים עולם'  עד שנת 1991.
 
 


"'רואים עולם' הייתה פורצת דרך והיום היא עוד אחת מתכניות חדשות החוץ. היום יכול כל אדם בבית לדעת מה קורה בכול פינה בעולם, בזמן אמת, עם השלט או הסמארטפון"


 
"בשנת 1989 שידרנו את נפילת חומת ברלין והגוש הקומוניסטי. היינו אז היחידים על המרקע והראשונים לדווח על החדשות הדרמטיות. לא היה אז אינטרנט ולא סמארטפונים".
 
"כשהתחלנו לשדר את התכנית – היינו יחידים. היום יש תכניות רבות כאלה", אומר ויצטום. "התכנית בהגשתי זכתה פעמיים בפרס רשות השידור (פרס "תפוח הזהב") בשנים 1990-1991. אחר-כך הגיש אותה עמנואל הלפרין ולאחריו יעקב אחימאיר.
 
"היום ישנן תכניות יומיות לחדשות חוץ ועורכים מעורכים מאד, כמו מואב ורדי בכאן 11 , ערד ניר בחדשות 12, נדב אייל בחדשות 13 ואחרים.
 


"בארץ, לצערי, הפרידה מהשדרים המבוגרים לא נעשית בצורה מכובדת ומכבדת. כמה וכמה מעמיתי חוו זאת. הפרידה מאיתנו לא הייתה יפה, וזה קורה לא מעט בתקשורת"


 
"'רואים עולם' הייתה פורצת דרך והיום היא עוד אחת מתכניות חדשות החוץ. היום יכול כל אדם בבית לדעת מה קורה בכל פינה בעולם, בזמן אמת, עם השלט או הסמארטפון".
 
למרות שלדעת ויצטום "כל אדם צריך להפסיק מתישהו. אף אחד לא יכול לשדר לנצח", הוא מותח ביקורת על האופן שבו נפרדים במקומותינו מאנשי ותיקים. "בארץ, לצערי, הפרידה מהשדרים המבוגרים לא נעשית בצורה מכובדת ומכבדת. קוראים את העיתונאי הוותיק למנהל והוא אומר לו 'אאוט'.
 
"אמנם זה ברור שיום אחד זה יקרה לכל אחד, ויגידו לו ללכת, אך נשאלת השאלה האם זה נעשה בצורה לא מבישה. כמה וכמה מעמיתי חוו זאת. הפרידה מאיתנו לא הייתה יפה, וזה קורה לא מעט בתקשורת . אדם עובד כל כך הרבה שנים ומגיע להישגים בתחום ולעת סיום נפרדים ממנו בפרידה לא יפה. בעולם האקדמי פרופסורים פורשים בטקסי הערכה בפרידה מכובדת, שלצערי היא לא מנת חלקם של עיתונאים.
 
"קשה להתעלם גם מהשיח המבזה שמתקיים באתרי החדשות באינטרנט. מתפרסמת ידיעה על עיתונאי המסיים את תפקידו ומתחת לידיעה מתפרסמות שלל תגובות איומות של הגולשים. זה מה שמתרחש לצערי, והדבר בכלל לא נאה שקורה בחברה שלנו לגבי כל איש מקצוע, אם הוא אינסלטור או פרופסור.
 
"בהתייחס ליעקב אחימאיר חשוב לי לציין שהוא עיתונאי הגון, מסור, מעמיק ומקצועי מאד, והייתה לו תכנית מכובדת ששידר בה שנים רבות וטובות. אני מקווה שצופי הטלוויזיה בישראל יהנו גם בעתיד מתכניות איכות כאלו.

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • יפעת ראובני
    10 בינואר 2020 @ 8:23 am, 8:23 am

    אחת תוכניות המשובחות שקמו בישראל, בעריכתו ובהגשתו של יעקב אחי-מאיר – איש יחודי ממלכתי ומובחר, אשר מעטים הם העיתונאים המתחרים באוצר הידע והמקצועיות הטמונים בו.

    ראוי לפרס ישראל !

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.