728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

פרישה בלית ברירה

פרישה בלית ברירה
משה כחלון.

נחמיה שטרסלר טוען כי תוצאות הבחירות באפריל 2019 היו איתות של דעת הקהל כי משה כחלון נכשל בתפקידו; יהודה שרוני סבור שטעה כשלא פרש כבר אז

"המהלך של משה כחלון אינו מפתיע כי תוצאות הבחירות באפריל 2019 שבהן בקושי עבר את אחוז החסימה, לעומת 10 מנדטים שהיו למפלגתו עד אז, היו איתות של דעת הקהל כי הוא נכשל בתפקידו", אומר היום הפרשן הכלכלי של "הארץ", נחמיה שטרסלר, בעקבות הודעתו של כחלון על פרישתו מהחיים הפוליטיים.
 
לדבריו, כחלון נהג בשנות כהונתו במשרד האוצר כסנטה קלאוס, כשר אוצר המבשר: "יש לי". כזה המחלק מתנות בלי הכרה לחזקים ולחלשים כאחד. הוא העלה את שכר עובדי המגזר הציבורי ולאלה המיוצגים על ידי הוועדים החזקים ביותר במשק , כמו ועדי חברת החשמל ורשות שדות התעופה, כמו גם לשוטרים, בלי מגבלה תקציבית.
 
"בשלוש השנים הראשונות לכהונתו כשר האוצר, היה לכחלון מזל", אומר שטרסלר. "למשק הישראלי היו הכנסות נאות ממכירת סטארט-אפים וכתוצאה מהגידול בצריכה שהניב הכנסות גדולות ממסים, אבל ב-2019 המזל נטש אותו. התברר שהגירעון אדיר, וזה גירעון מבני ולא זמני, עקב משבר או מלחמה או בעיה בסחר העולמי, אלא פשוט בגלל ששר האוצר הגדיל את ההוצאות בזמן שההכנסות לא גדלו, וכך נוצר פער של 12 מיליארד שקל מעבר לגירעון המתוכנן, כלומר 52 מיליארד שקל לעומת 40 מיליארד.
 
"הצפי ל-2020 הוא העמקת הגירעון ל-20 מיליארד שקל, והכל בגלל ההתחייבויות שהאוצר בראשות כחלון נטל על עצמו ותוספות אחרות שהוא הזרים לסקטורים השונים".
 

נחמיה שטרסלר

 
– כלומר, הגירעון התופח היה בעצם הסיבה לפרישתו של האיש מהחיים הפוליטיים?

"הוא הבין שהגיע לדרך ללא מוצא. הוא נכנס לליכוד והבין שביבי לא יתן לו להיות שר אוצר וגם אם כן – הוא (נתניהו) יעניק לעצמו את תפקיד שר העל ויתעלל בו ויקח ממנו את הקרדיטים. הוא לא רוצה להפוך מעצמאי בשטח לשכיר מוכה, אז הוא החליט לעזוב. זו החלטה של אין ברירה. הוא גמר את הסוס".
 


נחמיה שטרסלר: "כחלון הבין שהגיע לדרך ללא מוצא. הוא נכנס לליכוד והבין שביבי לא יתן לו להיות שר אוצר וגם אם כן – הוא (נתניהו) יעניק לעצמו את תפקיד שר העל, יתעלל בו ויקח ממנו את הקרדיטים"


 
– הוא היה שר אוצר לא רע בסך הכל, לפי רוב מדדי המשק.

"לא נכון. הוא היה שר אוצר רע. הוא לא מילא את שני התפקידים העיקריים המוטלים על אדם בתפקיד זה: לשמור על הקופה הציבורית ולהוריד את הגירעון, כדי לצמצם את החוב הלאומי. בזה הוא נכשל. וגם בתחום הרפורמות, מה הוא עשה? כשר האוצר אתה אמור ליזום רפורמות שמעלות את התפוקה במשק, ומשפרות את רמת החיים ואת הצמיחה, ואת זה הוא לא עשה. במקום זה הוא הפך להיות החבר הטוב של ההסתדרות והעומד בראשה אבי ניסנקורן, לא העלה את גיל הפרישה לנשים, לא הוריד את המכסים על מוצרי המזון כגון חלב, בשר, עוף דגים, שמן זית, ירקות ופירות. לכן יש את בעיית יוקר המחיה. יוקר המחייה בישראל גבוה יותר מאשר במערב אירופה העשירה.
 
"כשר התקשורת הוא עשה רפורמה בשוק הסלולר, אבל זו לא היתה רפורמה קשה מול ועדי עובדים חזקים. לא ראינו אותו מתייצב מול ועדי חברת החשמל, רשות שדות התעופה או התעשיות הביטחוניות".
 
– אבל דירוג האשראי של ישראל טוב כפי שלא היה עד כה.

"נכון, הדירוג הוא טוב, כי חברות דירוג האשראי מעריכות ששר האוצר הבא שיתמנה אחרי הבחירות יתקן את הטעויות של כחלון. מה שדרוש לישראל הוא שר אוצר הפוך מכחלון" שיהיה 'רע'. לא כזה שכורת ברית עם ההסתדרות, אלא שר אוצר שיעשה צעדים לא פופולריים: יעשה קיצוצים בתקציבים, כדי שהמשק יחזור לתלם. בינתיים, הצמיחה בירידה, וגם האבטלה, שכעת נמצאת ברמה נמוכה, צפויה להחמיר. חברות הדירוג עדיין לא מורידות לישראל את דירוג האשראי, אבל האפשרות שזה יקרה היא ריאלית".
 

***

 
יהודה שרוני, הפרשן הכלכלי של מעריב, אומר שכחלון החליט לפרוש מהחיים הפוליטיים, לאחר שהבין כי דרכו בליכוד – אחרי שהתמזג לתוכו עם מפלגת כולנו אותה הקים – הגיעה לסיומה. "כחלון חש כישלון בזה שלמרות המהלכים הרבים הנזקפים לזכותו במשק הישראלי, מעמדו הפוליטי שחוק למדי".
 

יהודה שרוני.

 
לדברי שרוני, כחלון חש תסכול כבר לאחר סבב הבחירות הראשון באפריל 2019, כאשר מפלגתו קיבלה ארבעה מנדטים בלבד – מספר המנדטים הנמוך ביותר מבין כל הרשימות שהתמודדו לכנסת – חרף הישגיו בשורה של תחומים כלכליים, ובהם נקודות זיכוי ממס לזוגות צעירים, תכנית החיסכון לכל ילד, תוספות שכר לחיילים, העלאת קצבאות הביטוח לאומי והעלאת השכר במשק. "כל זה לא קיבל ביטוי בקלפי. זה היה הלם עבורו. הוא לא תיאר לעצמו שכך תיגמר ההרפתקה הפוליטית שלו. חבריו לדרך תלו בו תקוות עצומות והוא אכזב אלקטורלית.
 

– ולאחר שהצטרף לליכוד עם מפלגתו, לא היה לו סיכוי להוכיח את עצמו שוב?

"נראה שלא. כחלון הבין שנתניהו, בלי קשר לתוצאות הבחירות הקרובות במארס 2020, יזרוק אותו לכלבים. הוא לא רצה להיות גלגל רזרבי של הליכוד. הוא לא בנוי להיות חבר כנסת מהשורה. סיבה נוספת לפרישה שלו היא הערכתו שהליכוד בראשות נתניהו ככל הנראה לא יזכה בבחירות הקרובות, ובטח יאבד מכוחו.
 


יהודה שרוני: "כחלון הבין שנתניהו, בלי קשר לתוצאות הבחירות הקרובות במארס 2020, יזרוק אותו לכלבים. הוא לא רצה להיות גלגל רזרבי של הליכוד. הוא לא בנוי להיות חבר כנסת מהשורה"


 
-אז הוא פרש בעיתוי נכון.

"מבחינת עיתוי הפרישה שלו מהחיים הפוליטיים, כחלון עשה טעות. הוא היה צריך לקום וללכת כבר לאחר סבב הבחירות הראשון, באפריל 2019, שבו קיבל ארבעה מנדטים. אז, המהלך היה מתקבל טוב יותר מבחינה ציבורית. אילו פרש אז ולא היה מצטרף לביבי, אלא נוהג כגדעון סער שקפץ למים הקרים והכריז על עצמו כעל אופוזיציה לביבי, ייתכן שעוד היה נכון לו עתיד פוליטי מבטיח. הטעות שבעיתוי הפרישה של כחלון, מצטרפת לטעות נוספת שעשה כחלון – עצם הפרישה שלו מהליכוד כדי להקים את מפלגת כולנו. הצעד הזה שלו נתפס כהבטחה גדולה.
 
"כחלון התאמץ להצטייר כגורם מתון ושפוי בימין, המתנגד להתקפות שהלכו ותכפו על בית המשפט העליון מצד סביבתו של ביבי. הוא גם הבטיח שלא לשבת בקואליציה עם נתניהו אם יוגש נגדו כתב אישום. ומה יצא מכל זה? הוא כן הצטרף לליכוד בראשות נתניהו.
 
"גם בתחום הכלכלי, הוא איכזב כאשר נמנע מלהתייחס לנושא מתווה הגז, בנימוק שהוא שרוי בניגוד אינטרסים. אבל כשר אוצר הוא היה חייב להביע את עמדתו, כי זה נושא מהותי".
 
– כחלון משאיר משק במצב טוב, בסך הכל. זו דווקא היתה סיבה עבורו להישאר.

 
"סוכנויות הדירוג אכן מדרגות כעת את המשק הישראלי על AA מינוס, שזה גבוה באופן חסר תקדים. במשק יש תעסוקה מלאה, התוצר עולה בשיעור של 3% בשנה, היצוא גבוה וניתנו תוספות שכר נדיבות, בעיקר לעובדי המגזר הציבורי. מצד שני יעד הגירעון הוחמץ: ב-2019 הוא עמד על 3.9% לעומת השיעור של 2.9% שבו היה אמור להיות. זו חריגה בסך 12 מיליארד שקל.
 
"אלמלא הבחירות והמצב של ממשלת מעבר, כחלון היה מספיק לטפל בבעיית הגירעון. הרי אין תקציב ואין ממשלה קבועה ואפשר רק לעשות דברים קטנים, כמו למשל רפורמה בענף המוניות. אז חרף מצבו הטוב בסך הכל של המשק, האיש עשה חישוב אישי מפוכח והחליט למזער נזקים. ואין צורך לדאוג לו. הוא מחובר יפה לאנשי עסקים. עד שתוקם ממשלה חדשה כבר נשמע ממנו".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • חגית
    18 בינואר 2020 @ 2:09 pm, 2:09 pm

    נחמיה יקר, כל מילה בסלע! זוכר שדיברנו עליו ״בזמן אמת״? מעבר לגרעון של מיליארדים שהשאיר לנו ירושה…הוא חטא בקביעות בחטא היוהרה, אני ואני ואני, בשם כולנו… הוא למעשה חנק את התפתחות המשק עם ״רפורמת הנדלן״ הנוראית שלו, בין היתר חוק דירה שלישית, מה שחיסל כמעט לחלוטין את מעמד הביניים, שאין זה סוד- שעליו מושתתת כלכלה איתנה! הוא תקע את שוק הנדלן וכל ניסיונותיו הכביכול פרוגרסיביים למעשה קיבעו ואף העמיקו את עליית מחירי הדיור, מעוטי יכולת אכלו אותה כפל כיפיים, העשירים המשיכו להנות מהטבות ותספורות וכל מי שבאמצע צריך לעבוד בשלוש עבודות כדי לשרוד את המינוס הקבוע. כחלון הוא פייק ניוז, מעתיקן של רעיונות יפים שאחרים כבר חשבו עליהם, לפניו…בין היתר ״רפורמת הסלולאר״.. לך הביתה בבושת פנים, תן לנו להתאושש כי כמעט הרסת לנו את החיים.

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.