728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"לא חיבור טכני"

"לא חיבור טכני"
נפתלי בנט. "יצא מחוזק בכך שלא מצמץ בנוגע להתנגדות שלו ללכת יחד עם איתמר בן גביר"צילום: אוסף התצלומים הלאומי

עוזי ברוך, העורך הראשי של ערוץ 7: "המפלגה החדשה שהקימו בנט, סמוטריץ' והרב פרץ מייצגת רוב גדול בציונות הדתית. ראוי שבן גביר יודיע על פרישה מהתמודדות לכנסת"

"לא הביריונות או הכיסאולוגיה ניצחה בהתחברות של הרב רפי פרץ וקודם לכן בצלאל סמוטריץ' אל נפתלי בנט ואיילת שקד. הדחיפות והרמות הידיים שהיו בכינוס האחרון של אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי אינן אומרות דבר. החיבור הזה היה מהלך אידיאולוגי, שאומר כי הציונות הדתית צריכה ללכת לבחירות יחד ולא במפוצל", אומר העורך הראשי של ערוץ 7 עוזי ברוך. לדבריו, המפלגה החדשה שקמה כעת מייצגת 80% מהציבור הדתי.
 
-אבל מה יצא מהחיבור? בצלאל סמוטריץ' החרדל"י ונפתלי בנט הדתי לייט, רחוקים זה מזה מבחינה אידאולוגית, שלא לדבר על סמוטריץ' ואיילת שקד החילונית.

"בין בנט ושקד לבין סמוטריץ' יש חילוקי דעות בנושא דת ומדינה, אבל בשום מפלגה לא תמצא שני אנשים התואמים לגמרי בתפיסת עולמם. זו שלישייה שיודעת לעבוד יחד ולקיים שיח מכבד ולא ללכת האחד נגד השני. זו תמצית הציונות הדתית.
 

עוזי ברוך. צילום: עידו בן פורת, CC BY-SA 4.0

 
– ומה יקרה ביום שאחרי הבחירות? סיכוי לא רע שהימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, יתפצלו שוב.

"לא. הפעם לא יהיו פיצולים. אנחנו מדברים על מפלגה אחת – לא חיבור טכני נוסח מפלגת העבודה, מרצ וגשר. בנט הודיע שזו תהיה סיעה אחת כבר מעתה, עוד לפני הבחירות, והיא תישאר סיעה אחת. אין סיבה, לדעתי, שהוא לא יעמוד בדיבורו.
 
– מי המרוויח העיקרי מהאיחוד של הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי?

"בנט, ללא ספק, הוא האיש שיצא הכי מחוזק בסיפור הזה. מאז הבחירות הקודמות הוא ישב בביתו ברעננה. עכשיו הוא שר הביטחון, עומד בראש מפלגה שיש לה סיכוי לצבור לא מעט מנדטים – והוא גם יצא מחוזק בכך שלא מצמץ בנוגע להתנגדות שלו ללכת יחד עם איתמר בן גביר".
 
– לגבי בן גביר, אתה רואה אותו נוגס במפלגה החדשה ועובר את אחוז החסימה?

"אין סיכוי, להערכתי, שעוצמה יהודית בראשות בן גביר תעבור את אחוז החסימה. בינתיים, בן גביר עושה קולות של מי שמתכוון להתמודד בבחירות, אבל הוא יעשה בחוכמה אם יכנס בימים הקרובים מסיבת עיתונאים, יודיע על פרישתו מהמירוץ לכנסת ויקרא למצביעיו הפוטנציאליים לתת את קולם למפלגה החדשה בראשות בנט. בן גביר טוען שקיבל 84 אלף קולות בבחירות האחרות, אבל זה נתון קצת מטעה. הקולות הללו ניתנו לו אחרי שהוא ניהל קמפיין גוועלד. המפלגה הזו רק מקזזת קולות ממפלגות אחרות, אבל אין לה קהל תומכים גדול. כוחה מסתכם במנדט אחד או שניים, הרחק מאחוז החסימה. אדם דתי- ימני המצביע עבור עוצמה יהודית בעצם מטיח את ראשו בקיר.
 
-מה היה תפקידם של רבנים, דוגמת הרב חיים דרוקמן, בחיבורים הפוליטיים?

" באיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ' מאוד מכבדים את מוצא פיהם של הרבנים, לא רק בשאלות הקשורות להלכה, אלא גם בתחומים הקשורים להחלטות בנושאים הציבוריים ולחיים הפרטיים. נכון שאצל הפלג הליברלי של בנט, רב הוא רק בגדר נותן שיעורים בבית הכנסת ואת עצותיו אנשי הפלג הזה לא בהכרח מקבלים, אבל אצל החרד"לים מעמדו של רב משמעותי מאוד ותפקידו דומיננטי.
 
– נתניהו עשוי לנסות "לשתות" קולות מהמפלגה החדשה, בשלב כלשהו של מערכת הבחירות, למרות שהוא פעל ללא לאות כדי לאחד את השורות.

"האפשרות הזו קיימת, במיוחד בימים האחרונים של מערכת הבחירות. ראשי המפלגה החדשה יכולים רק לקוות שהפעם, לאור פעלתנותו בנושא החיבורים, נתניהו יזהר בצעדיו, אבל לך תדע. איך שהוא לא ינהג, אני לא רואה גם הפעם הכרעה ברורה של גוש פוליטי אחד לעומת השני, אלא מצב של תיקו. בהחלט ייתכן סיבוב בחירות נוסף, רביעי, אותו יכול למנוע רק הגשת כתב אישום כנגד נתניהו או , שלא נדע, מצב של מלחמה אזורית".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.