728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

סחריר לשינוי השיח

סחריר לשינוי השיח
אילוסטרציה: pixabay

אסטרטג התקשורת רוני רימון: "באמצעות ההצהרה על סיפוח בקעת הירדן, נתניהו מצליח, באופן חלקי בלבד, בניסיונו להסיט את סדר היום מענייני החסינות שלו"

אחרי שבכחול לבן תכננו להציב במרכזה של מערכת הבחירות הנוכחית את עניין החסינות שמבקש ראש הממשלה בנימין נתניהו וליצור שיח העוסק בפרשיות הפליליות שבהן הוא מואשם, באה אתמול התשובה של ראש הממשלה נתניהו: הצהרה על סיפוח בקעת הירדן, כמי שמבקש להעמיד במרכז סדר היום במסגרת קמפיין הבחירות את הנושא המדיני-ביטחוני, שבו הוא נתפס כחזק. וזה עוד לפני הכינוס בירושלים של עשרות מנהיגים מהעולם, לרגל פורום השואה – אירוע מדיני חסר תקדים בהיקפו בישראל.
 
האם נתניהו מצליח בניסיונו להסיט את השיח התקשורתי לקראת הבחירות מענייני החסינות אל המגרש המדיני?
 
"הוא מצליח בכך באופן חלקי בלבד", אומר רוני רימון, מבכירי האסטרטגים התקשורתיים בישראל. "עניין כתב האישום שהוכן נגד נתניהו לא יירד מסדר היום. יכול להיות שהפרופורציה תשתנה מעתה, והשיח לא ייסוב רק על העניינים המשפטיים של נתניהו, אלא גם על הנושא המדיני, אבל הסטה של ממש של השיח הציבורי לא תהיה כאן. הדבר תלוי גם בהתפתחויות שיהיו בישיבות של ועדת הכנסת, ובהצבעה בה בשאלת  החסינות לנתניהו  עניין החסינות ימשיך להיות אייטם מרכזי".
 
– איך אמור להתמודד עם המצב החדש הזה יו"ר כחול לבין , בני גנץ?

"גנץ הגיב תחילה קצת בהיסטריה להכרזה של נתניהו בעניין בקעת הירדן. התגובות שלו השתנו במהלך יום אתמול. אני לא חושב שהוא חייב בהכרח לבטא עמדה זהה לזו של נתניהו. כחול לבן לא צריכה להיגרר ולהפוך בנושא הזה לליכוד ב'. גנץ יכול להשמיע עמדה ימנית ועדיין אחראית. להגיד, למשל, שמדובר בשטח בעל חשיבות ביטחונית לישראל שעתידו ייקבע כחלק מהסכמות עתידיות שיושגו עם הפלסטינים לגבי כלל הנושאים המשותפים. אנו ממילא שולטים בשטח הבקעה, אז למה לנו לייצר כבר עכשיו עימותים עם ירדן ומדינות אחרות. גם אם יתאמץ, גנץ לא יצליח להיות ליכוד ב' ".
 

רוני רימון. צילום: אודי פורטל

 
– ופסגת המנהיגים מהעולם המתקיימת במסגרת פורום השואה – אף היא הישג מדיני לנתניהו , שבוודאי ישמש אותו במערכת הבחירות הנוכחית.

"פסגת המנהיגים מחזקת ללא ספק את תדמיתו של נתניהו כמי שמצליח לגייס את הקהילה הבינלאומית. זה מצטלם טוב ובהחלט מוסיף לו נקודות במערכת הבחירות הזו. בקרוב יהיה, כפי שאני מקווה, השחרור של נעמה יששכר, אירוע שאף הוא יוסיף לו נקודות זכות.  מערכת בחירות היא בין השאר אוסף של אירועים חיצוניים שאתה כפוליטיקאי מנצל לטובתך. האירוע של הגעת המנהיגים יאפשר לו לטעון: 'גייסתי את העולם לטובתנו".
 

– ההסטה הזו של השיח, מענייניי החסינות לנושאים מדיניים- ביטחוניים, עשויה להביע לנדידת קולות מכחול לבין אל הליכוד?

"לא. שינוי סדר היום בשיח הציבורי לקראת הבחירות לא יביא לנדידת מצביעים משמעותית. נתניהו מנהל קרב בלימה, כדי למנוע מעבר של מצביעים מהליכוד 'הרך' לכחול-לבן. מנגד אני לא רואה נהירה מכחול-לבן אל הליכוד. אנשי ימין רך שהחליטו לעזוב את הליכוד בגלל ענייניו המשפטיים של נתניהו, יעשו זאת בכל מקרה והכנסת הסוגיות המדיניות- ביטחוניות לקמפיין לא יגרום להם להימנע מכך.
 
"הנושא של בקעת הירדן אינו מטריד את תושבי ישראל. אנשים בבתי קפה לא מדברים על זה. אגב, מי שהתחזק בקרב מצביעי הימין מהמהלך של נתניהו בנוגע לבקעת הירדן הוא סמוטריץ'. ובכל זאת, החיבור שלו, ושל רפי פרץ לרשימה שהקימו נפתלי בנט ואיילת שקד, ירתיע דתיים ליברלים וימניים 'רכים', והם יחפשו מסגרת אחרת.
 
– אם כך, סביר להניח שאנו צפויים שוב לתיקו פוליטי ולסבב בחירות רביעי?

"לפי המסתמן, כחול לבן הולכת להגדיל את הפער בינה לבין הליכוד וגם גוש המרכז-שמאל, לרבות הרשימה המשותפת, צפוי להתחזק לעומת גשו הימין, אבל זה לא יספיק לצורך הכרעה ברורה. אני מעריך, בלי להסתכן יותר מדי , שליברמן יתמוך הפעם בכחול לבן, למרות שממשלה בראשות גנץ תקבל תמיכה מהסיעות הערביות, דבר שהוא לא אוהב. הרי ליברמן עצמו אמר שלא יהיו בחירות רביעיות.
 


"עיתונאי אמור לסקר מערכת בחירות על כל היבטיה, לרבות הנלוזים. אין לתקשורת זכות להגיד שהיא לא תיתן ביטוי לספינים, שהם חלק מכל מערכת בחירות. ההצהרה על בקעת הירדן היתה ספין שנועד ליצור שינוי בסדר היום – וזה לגיטימי"


 
– אבל גם לפני הבחירות האחרונות הוא הכריז שלא יהיו בחירות שלישיות.

"נכון, אבל הפעם הוא הבטיח את זה באופן יותר נחרץ. הוא אמר : "לא יהיו בחירות רביעיות ואדאג לזה. את התוספת. 'אדאג לזה' הוא לא השמיע בפעם הקודמת. ליברמן שונא את ביבי יותר משהוא אוהב את עצמו. למרות שהוא היה יכול להיות ראש ממשלה ברוטציה עם ביבי. לכן, בסבירות גבוהה, ליברמן יתמוך בגוש המרכז- שמאל, למרות שאי אפשר לקיים אותו בלי הרשימה המשותפת".
 
– הבלוק שהקימו עמיר פרץ, אורלי לוי יחד עם מרצ, יחזיק מים לדעתך?
"מדובר בחיבור טכני. כל עוד פרץ יהי יו"ר מפלגת העבודה, השותפות של העבודה עם גשר של אורלי לוי תימשך, בשל האג'נדה החברתית המשותפת. בהצבעות בכנסת, כל אחת משלושת המפלגות תצביע לפי הבנתה ולא כמקשה אחת. להערכתי, גם בבחירות הבאות שלוש הרשימות האלה ירוצו יחד, כי הן יודעות שאחרת, הן עלולות להיעלם מהמפה הפוליטית. גם אם בעתיד הן יעשו מהלך של פירוק לכאורה, הן יצטרכו להקים מסגרת משותפת שוב"
 
-עד כמה הספינים הללו – החל מחוק המצלמות (שכוון בעצם לקלפיות במגזר הערבי) וכעת עניין סיפוח בקעת הירדן -גורמים לתקשורת להיות מוסטת? מה חלקה של התקשורת בהפרחת הספינים?

"יש פה שאלה ערכית: האם התקשורת, ביודעה שמפלגה כזו או אחרת עושה ספין, צריכה לתת לזה ביטוי. התשובה היא – כן!
 
"עיתונאי אמור לסקר מערכת בחירות על כל היבטיה, לרבות הנלוזים. אין לתקשורת זכות להגיד שהיא לא תיתן ביטוי לספינים, שהם חלק מכל מערכת בחירות. אתה יכול, כעיתונאי, לכתוב טור שבו תביע את דעתך על כך ולהסתייג, אבל את המהות אתה חייב לפרסם. ההצהרה על בקעת הירדן היתה ספין שנועד ליצור שינוי בסדר היום – וזה לגיטימי. נכון לאמר שמי שקובע את סדר היום מנצח בבחירות, ולכן מותר למתמודד להשתמש בכל האמצעים החוקיים – וספינים הם בהחלט חלק מהם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.