728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בשולי הכותרות

בשולי הכותרות
שערי "הניו יורק טיימס" ו"הוושינגטון פוסט" מהיום. הידיעות על "תכנית המאה" ממוקמות בתחתית

ספרו החדש של ג'ון בולטון, וירוס הקורונה ומותו של קובי בראיינט מעסיקים את התקשורת בארה"ב הרבה יותר מפרסום "תכנית המאה". פרופ' איתן גלבוע מסביר מדוע

הערב (שלישי) תוצג התוכנית המדינית ("תוכנית המאה") שגיבש ממשל טראמפ לסכסוך הישראלי-פלסטיני. העיתונות הישראלית מקדישה לאירוע כותרות ראשיות. בארה"ב השקת התוכנית אינה תופסת מקום ראשי בדיווחי העיתונות האמריקנית, על רקע תהליך ההדחה של הנשיא טראמפ בסנאט.
 
לדברי פרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב וראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן, התכנית המדינית זוכה בארה"ב להתייחסות רק באמצעי התקשורת שמתעניינים יותר מאחרים ביחסים בינלאומיים, כגון "הניו יורק טיימס", "הוושינגטון פוסט", ורשתות כמו "פוקס ניוז" ו-"CNN".
 
כך, למשל, במהדורה המודפסת של "הניו יורק טיימס" מהיום, מופיעה הידיעה על "תכנית המאה" בתחתית עמוד השער. בשער של הוושינגטון פוסט מהיום, התמונה הראשית מציגה את בכירי הממשל של טראמפ בעת פגישתם של הנשיא וראש הממשלה בבית הלבן אתמול, אך הידיעה הראשית עוסקת בגילויים בספרו החדש של ג'ון בולטון. ההפניה לידיעה על התכנית המדינית שתוצג היום ממוקמת בתחתית העמוד.
 
"היום מתחדש משפט ההדחה של טראמפ בסנאט, ומבחינת הציבור האמריקאי, אירוע זה גובר על 'עסקת המאה'", אומר גלבוע. המשפט הזה מתודלק כל העת, משום שאין בו רגע דל. הנה, בימים אלה הודלפו פרטים על ספר שכותב ג'ון בולטון, לשעבר היועץ לביטחון לאומי, בעל העמדות האולטרה-ניציות, שהודח על ידי טראמפ. מתפרסמים שם קטעים העוסקים בפרשה האוקראינית (העסקה שטראמפ ניסה לכאורה לרקום עם נשיא אוקראינה זלנסקי שמטרתה היתה לחושוף פרטים מפלילים שיובילו לחקירה נגד יריבו הפוליטי של טראמפ, גו' ביידן ובנו).
 

פרופ' איתן גלבוע. צילום: אוניברסיטת בר-אילן

 
"בולטון מעיד בספרו שזו היתה מדיניות מחושבת ואסטרטגית מצד הנשיא. ומתנהל קרב בסנאט על הנושא של הבאת עדים נוספים למשפט, כאשר קיימת אפשרות שסנטורים רפובליקנים אחדים יחברו בעניין זה לדמוקרטים ויאמצו את עמדתם. זה ריאליטי שרק מעטים בציבור האמריקני מרשים לעצמם להפסיד".
 
לפי גלבוע, בנוסף לנושא תהליך ההדחה, נמצאים כעת בראש סדר היום בארה"ב שני נושאים נוספים הנחשבים כבדי משקל יותר מאשר תכניתו של טראמפ: וירוס הקורונה המסוכן שהתגלה בסין ואשר כבר הגיע לתחומי ארה"ב ומותו של כוכב הכדורסל קובי בראיינט בתאונת המסוק בקליפורניה.
 


"הערך החדשותי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני נמצא בירידה, כי בעצם לא קורה שום דבר חדש בחזית הזו והמדיה, בעידן שבו הרייטינג תופס מקום חשוב בשיקוליה, יודעת מה הציבור רוצה"


 
בארה"ב עצמה, אומר גלבוע, כלי התקשורת נחלקים לליברלים ושמרנים ביחסם לתוכנית המדינית. התקשורת הליברלית, ובראשה "הניו יורק טיימס" ורשת "MSNBC", תוקפת את העיתוי של הצגתה: כאשר כנגד טראמפ מתקיים הליך הדחה בסנאט וכנגד נתניהו מוגש כתב אישום חמור לבית המשפט. הם גם תמהים על כך שטראמפ החליט להזמין לבית הלבין לא רק את ראש הממשלה נתניהו אלא גם את יו"ר כחול-לבן בני גנץ. לעומת זאת, התקשורת השמרנית, זו התומכת בטראמפ, כגון רשת "פוקס ניוז", מגבה בחום את מהלכיו של הנשיא.
 
החלטת טראמפ שלא להסתפק בהזמנת נתניהו, אלא להזמין גם את גנץ, היתה, לדעת גלבוע, נכונה, מבחינתו של הנשיא. "בדרך זו רצה הנשיא האמריקאי להראות לעולם – וקודם כל לישראלים ולפלסטינים – שהתכנית מקובלת על רוב חלקי הציבור בישראל, אם לא על כולו". התקשורת הליברלית בארה"ב מתמקדת בכך שכל העסקה קשורה במישרין לבחירות הקרובות בישראל וכי לנתניהו ולטראמפ שותפות של אינטרסים במישור הפלילי וכי מדובר בתכנית שאין לה סיכוי להתממש.
 
"כנגד התקשורת הליברלית-שמאלית, כלי התקשורת הימנים מתארים את המהלך כמשנה פרמטרים. לטענתם, במשך שמונה שנותיו של ממשל אובמה, שנודע בקרבתו לעמדות הפלסטינים יותר מכל ממשל אחר, לא קרה מאומה בנוגע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכן, הם אומרים, יש לתת הזדמנות לתכניתו של טראמפ, המתבססת על כך שלישראל ולפלסטינים יינתן פרק זמן של ארבע שנים כדי לממשה – מהלך שלא נוסה עד עכשיו".
 
לדברי גלבוע, לא זו בלבד שתכניתו של טראמפ נאלצת להתמודד עם הנושאים "הכבדים" האחרים העומדים כיום בראש סדר היום הציבורי, בהם מותו הטראגי של בראיינט והתפשטות הנגיף הסיני, אלא שבנושא הפלסטיני, ובכלל בכל הנוגע למתרחש במזרח התיכון, קיימת ירידה מתמדת בהתעניינות של דעת הקהל האמריקאית והאירופית.
 
"הערך החדשותי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני נמצא בירידה, כי בעצם לא קורה שום דבר חדש בחזית הזו והמדיה, בעידן שבו הרייטינג תופס מקום חשוב בשיקוליה, יודעת מה הציבור רוצה. טווח החיים של חדשות מתקצר מאז הופעת האינטרנט ובשל עומס האירועים. כל ידיעה מתחלפת אחרת בקצב שלא היה כמותו, וזה נכון גם לגבי מהלכים מדיניים מרכזיים, דרמטיים ככל שיהיו – ו'תוכנית המאה' בכללם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.