728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מתי יהיה חיסון לנגיף הקורונה?

מתי יהיה חיסון לנגיף הקורונה?
אילוסטרציה: Shutterstock

אחת הסכנות של נגיף הקורונה החדש היא שאין טיפול - ואין חיסון. אולם חוקרים כבר עבדו בעבר על חיסונים לנגיפים הקשורים אליו. תשובות לחמש שאלות:

פרופ' אוברי גורדון היא מומחית לבריאות הציבור מאוניברסיטת מישיגן ופרופ' פלוריאן קרמר הוא ממוחה לחיסונים בבית הספר לרפואה איקאהן בהר סיני. מאמרם פורסם באתר The Conversation, והוא מפורסם כאן תחת רשיון Creative Commons.


 

האם קיים חיסון בפיתוח לנגיף הקורונה?

בארגונים מרובים, כולל המכונים הלאומיים לבריאות, החלו העבודות לפתח חיסון לזן חדש זה של נגיף קורונה, הידוע בקרב מדענים בשם 2019-nCoV.
 

מדענים רק החלו לעבוד, אך אסטרטגיית פיתוח החיסון שלהם תצא נשכרת מהעבודה שנעשתה על נגיפים קשורים, כמו SARS ו- MERS, כמו גם מההתקדמות שנעשתה בטכנולוגיות חיסון, כמו חיסוני חומצות גרעין, שהם חיסונים מבוססי DNA ו- RNA המייצרים את נוגדני החיסון בגופך.
 

האם נעשתה כבר עבודה בנוגע לזן המסויים הזה?

לא, אבל נמשכת העבודה בנוגע לנגיפי קורונה אחרים הקשורים זה לזה שגרמו למחלות קשות בבני אדם, כלומר MERS ו- SARS. המדענים לא חששו מהזן הספציפי הזה, מכיוון שלא ידענו שהוא קיים ויכול לגרום למחלות בבני אדם, עד שהחל לגרום להתפרצות זו.
 

איך מדענים יודעים מתי לעבוד על חיסון לנגיף הקורונה?

מבחינה היסטורית, העבדה על חיסונים נגד נגיפי קורונה חמורים החלה ברגע שהנגיפים החלו להדביק בני אדם.
 
בהתחשב בכך שמדובר בהתפרצות הגדולה השלישית של נגיף קורונה חדש שהיתה לנו בשני העשורים האחרונים וגם בהתחשב בחומרת המחלה הנגרמת על ידי נגיפים אלו, עלינו לשקול להשקיע בפיתוח חיסון שיגן באופן כללי מהנגיפים הללו.
 

מה כוללת עבודה זו ומתי בפועל יהיה לנו חיסון?

עבודה זו כוללת את תכנון קונסטרוקציית החיסון – למשל, ייצור נוגדני יעד נכונים, חלבונים ויראליים שמערכת החיסון מתמקדת בהם, ואחריה בדיקות במודלים של בעלי חיים כדי להראות שהם מגנים ובטיחותיים.
 
לאחר שנקבע כי החיסונים הם יעילים ובטוחים, אפשר להתקדם לניסויים קליניים בבני אדם. אם החיסונים גורמים לתגובה החיסונית הצפויה ונמצאים בטוחים, ניתן לייצר אותם באופן המוני לכלל האוכלוסייה.
 
נכון לעכשיו, חסרים לנו מבודדי וירוסים – או דגימות של הנגיף – כדי לבדוק את החיסונים. חסרים לנו גם נוגדנים, בכדי לוודא שהחיסון במצב טוב. אנו זקוקים לנגיף בכדי לבדוק אם התגובה החיסונית שגורם החיסון פועלת. כמו כן, עלינו לקבוע באילו בעלי חיים לבדוק את החיסון. זה יכול לכלול עכברים ופְּרִימָטִים לא אנושיים.
 
פיתוח החיסון ייקח ככל הנראה חודשים.

האם אנשים יכולים אי פעם להיות בטוחים מפני התפרצויות מסוג זה?

אנו צופים כי התפרצויות מסוג זה יתרחשו בעתיד הנראה לעין, בפרקי זמן לא סדירים.
 
כדי לנסות למנוע התפרצויות ומגיפות גדולות, עלינו לשפר את המעקב בקרב בני אדם ובעלי חיים ברחבי העולם, כמו גם להשקיע בהערכת סיכונים, המאפשרים למדענים להעריך את האיום הפוטנציאלי מהנגיף לבריאות האדם עבור נגיפים שהתגלו.
 
אנו מאמינים כי יש צורך בפעולה עולמית כדי להשקיע בגישות חיסון חדשות, אשר ניתן להשתמש בהן במהירות בכל פעם שמתגלה נגיף חדש כמו נגיף הקורונה הנוכחי – וגם נגיפים הדומים לזיקה, אבולה או שפעת. נכון לעכשיו, התגובות לפתוגנים המתעוררים מתחילות בעיקר לאחר התרחשותה של התפרצות. אנו זקוקים לגישה פרואקטיבית יותר, הנתמכת במימון רציף.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.