728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מאבק ההישרדות של ה-BBC

מאבק ההישרדות של ה-BBC
מטה ה-BBC בלונדון.צילום: Yukiko Matsuoka, CC BY 2.0

ממשלת בריטניה תבדוק את האפשרות לביטול אגרת הטלוויזיה - המס שמממן את חלק הארי בפעילות תאגיד השידור הציבורי הוותיק. האם הוא מתקרב לסוף דרכו?

כשהוא קרוב לציון מאה שנה להיווסדו בשנת 1922, מנהל כיום תאגיד השידור הבריטי, ה- BBC, מאבק קשה על הישרדותו.
 
באחרונה דווח כי ממשלת בריטניה, בראשות בוריס ג'ונסון, פתחה בבדיקת האפשרות לביטול אגרת הטלוויזיה – המס שמממן את חלק הארי בפעילות התאגיד הוותיק – מהלך שעלול להביא לביטולה ולמעשה להפוך את תאגיד השידור הציבורי לארגון תקשורת שהכנסותיו מבוססות על מינויים בתשלום ולא על תשלומי חובה שמוטלים על הצופים.
 
ב-BBC מועסקים כיום 22 אלף עובדים ב-75 סניפים ברחבי העולם. אגרת הטלוויזיה שמוטלת על צרכני התוכן של השידור הציבורי בבריטניה (91% מהבוגרים בממלכה משתמשים בשירותי התוכן של ה-BBC מדי שבוע) מכניסה כ-3.7 מיליארד ליש"ט בשנה (כ-17.5 מיליארד שקל), המהווים כ-75% מתקציבו השנתי של התאגיד. התכנים של ה-BBC, שההוצאה השנתית עליהם היא כ-2.9 מיליארד ליש"ט (כ-13 מיליארד ₪) מגיעים מדי שבוע לכ- 426 מיליון איש ברחבי העולם.
 
ב-2016 הכריז ה-BBC כי עליו לקצץ מתקציבו 800 מיליון ליש"ט עד לשנת 2022, ובאחרונה הודיע על קיצוץ של 450 משרות בחטיבת החדשות שלו, כחלק מהמאמץ הזה.
 
בחינת אגרת הטלוויזיה כדרך למימון פעילותו של ה-BBC מגיעה לאחר מערכת בחירות סוערת בבריטניה שהחריפה את המתח בין התאגיד לבין המערכת הפוליטית, ובשעה שה-BBC מתמודד עם אתגרים משמעותיים שמציבה התחרות מצד ענקי דיגיטל בינלאומיים, כמו נטפליקס, אמזון ויוטיוב.
 
"הBBC- הוא אות ומופת לשידור ציבורי בעולם, למרות המגבלות שיש לו. הוא מבצע את תפקידו נאמנה למרות חסרונותיו", אומר ד"ר יובל גוז'נסקי, מרצה במחלקה לתקשורת במכללת ספיר. "העבודה העיתונאית של ה-BBC ניצבת במרכזו של כל דיון ציבורי חשוב. השידור הציבורי נועד להיות אלטרנטיבה לשידור הפרטי -מסחרי.
 

ד"ר יובל גוז'נסקי. צילום: Fadi Taher/Prix Jeunesse

 
"בארה"ב הקימו את The Public Broadcasting Service) PBS), כי הם הבינו שהשידור הפרטי המסחרי לא משדר את מה שלא משתלם לו מבחינה כלכלית. אם אין רייטינג לתוכנית מסוימת אז הערוץ המסחרי לא ישדר אותה, גם אם היא חשובה. באנגליה משלמים סכום כסף לא מבוטל עבור האגרה (154.5 ליש"ט למשק בית– כ-690 ₪ בשנה, י.י). שם, כמו בארץ, אנשים לא כל כך אוהבים לשלם את מס האגרה שהוא סכום גדול ולא פרוגרסיבי".
 
-רבים בארץ, שמתלוננים מזה שנים על הטיה אנטי ישראלית של ה-BBC, לא ממש יזילו דמעה אם הוא יסיים את פעילותו
"זה קשקוש ישראלי. ה BBC הוא אחד ממרכזי החדשות החשובים בעולם. ככזה, הוא גם מעביר ביקורת על ממשלת ישראל, אז הפוליטיקאים לא אוהבים זאת. זה תפקידה של התקשורת וזה מה שהם עושים. ברור שכל מי שמעבירים עליו ביקורת לא אוהב זאת. אבל ב-BBC לא עוסקים רק בחדשות. יש להם שידורי דרמה, טלוויזיה קהילתית ועולמית, עשרות ערוצי טלוויזיה ורדיו בינלאומיים. הם עושים מה ששידור ציבורי צריך לעשות. הם גוף תקשורת גדול שאינו תלוי באנשי הון ומפרסמים ורייטינג. יש מחלות כמו בכל ערוץ תקשורת ואותם ניתן לתקן, ודאי לא להרוס גוף ציבורי חשוב כזה".
 


ד"ר יובל גוז'נסקי: "ה-BBC הוא אות ומופת לשידור ציבורי בעולם, למרות המגבלות שיש לו. הוא מבצע את תפקידו נאמנה למרות חסרונותיו. השידור הציבורי נועד להיות אלטרנטיבה לשידור הפרטי-מסחרי".


 
-איך שומרים על גוף שידור ציבורי התלוי בכספי משלם המסים וגם בחסדי הפוליטיקאים?
"בעזרת העיתונאים שומרי הסף, תנועות ציבוריות ואנשים שאכפת להם. הבת שלי, לדוגמא, היא סטודנטית באוניברסיטה בנגב ופעילה ב'מגמה ירוקה', ארגון ארצי לשמירה על איכות הסביבה. היא וחבריה מנסים בהצלחה לא קטנה לבטל תכניות מתאר שיהפכו את הנגב לשממת בטון ותפגע בנוף המדברי המרהיב. זו פעילות ציבורית.
 
"חשוב לציין שיש כמה אפשרויות לממן שידור: באמצעות פרסומות, דבר שנעשה בערוצים המסחריים; באמצעות דמי מנוי, כפי שעושות חברות כמו סלקום, בזק וחברות הטלוויזיה הרב-ערוצית ובאמצעות מימון ציבורי. השידור הציבורי, שממומן על ידי הציבור אמור להיות עצמאי ולכן אינו תלוי ברייטינג ויכול למתוח ביקורת גם על בעלי הון. חשוב לציין שבעידן החדש הלקוח הוא המצרך. אתרי אינטרנט מוכרים מידע בתשלום. זאת דרך מימון נוספת לערוצי השידור. היום יש אלטרנטיבה נוספת לשידורים – גופי תקשורת של עמותות ללא מטרת רווח, כמו העין השביעית, למשל. כל אלה אינם עומדים בסתירה לשידור הציבורי.
 
"אני סבור שהBBC- לא ייסגר. באחרונה הם עברו למקומות מחוץ למרכז לונדון, לשדר מהפריפריה. 52% מהעובדים הם מחוץ למרחב לונדון . אז נכון לעכשיו ה-BBC חי וקיים ודווקא מתייעל. לא ברור אם ביטול האגרה, כמימון ישיר מהמדינה הוא מודל טוב יותר".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.