728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בחירתו של בנימין

בחירתו של בנימין
"אם הוא היה נעתר, היו סיכוייו של גנץ לנצח בעימות מול נתניהו לא טובים. נתניהו היה מתכונן לעימות לא רק במטרה לנצח את גנץ, אלא להביס אותו".עיבוד מחשב, הצילומים של בני גנתץובנימין נתניהו - מתוך עמודי הפייסבוק שלהם.

בחירות 2020: פרופ' גבי וימן, מומחה לתקשורת המונים והשפעותיה, מסביר מדוע לבני גנץ היו סיבות טובות להימנע מעימות טלוויזיוני משודר עם בנימין נתניהו

בניגוד לארה"ב, שם העימותים הפומביים המשודרים לקראת בחירות הם חלק חשוב ממסורת פוליטית ארוכת שנים, עימות הבחירות המשמעותי האחרון שהתקיים בישראל נערך לפני למעלה משני עשורים, ב-1999.
 
בנימין נתניהו נערך אז להתעמת מול "כסא ריק", מכיוון שאהוד ברק סירב להשתתף בעימות, שהנחה העיתונאי נסים משעל. אלא שאז פגש מולו את מי שפיטר מתפקיד שר הבטחון, איציק מרדכי ("תסתכל לי בעיניים, ביבי") – שהפתיע והפך את מה שנראה לפני העימות כמו ניצחון "בהליכה" לנתניהו – לאירוע טראומטי עבורו.
  
פחות מיממה לאחר שבנימין נתניהו הפתיע וקרא לבני גנץ להתמודד מולו בעימות טלוויזיוני – "נדבר מול הציבור. אין לי טלפרומפטרים, נגיד את הדברים האמיתיים" – דחה אתמול (רביעי) יו"ר כחול לבן את ההזמנה לעימות, בטענה שמדובר ב"ספין" של נתניהו. "הוא משקר. לא אשתתף בחגיגה הזו", אמר גנץ, והוסיף: "נתניהו נמנע זה למעלה מעשור מעימותים. כך הוא נמנע מהקריאה שלי לעימותים בסבבי הבחירות האחרונים. הוא נזכר באירוע הזה נוכח תאריך המשפט שלו שנקבע ל-17 במרץ".
 
נתניהו מיהר להגיב לסירוב של גנץ לעימות וטען כי הוא "מפחד מעימות והוא יודע למה. ישראל צריכה מנהיג חזק ולא פחדן".
 
פרופ' גבי וימן, מומחה לתקשורת המונים והשפעותיה, מאוניברסיטת חיפה והמרכז הבינתחומי הרצליה, סבור שלבני גנץ היו סיבות טובות להימנע מעימות טלוויזיוני משודר עם נתניהו.
 
"למעשה, אין בעולם מנהיגים עם ניסיון טלוויזיוני כמו שיש לנתניהו. כושר ההופעה שלו, הכרת המדיום הזה והטריקים שהוא מכיר, הופכים אותו לפוליטיקאי שמעטים יודעים להתראיין כמוהו. יש לו אלפי שעות טלוויזיה.
 

פרופ' גבי וימן. צילום: אוניברסיטת חיפה

 
"מולו אמור להתייצב איש צבא, ללא כריזמה טלוויזיונית וחסר ניסיון במדיום הזה. לנתניהו יש כריזמה טלוויזיונית. הוא לא נולד איתה. הוא למד אותה. הוא שינן היטב ולמד את הופעותיו הטלוויזיוניות של הנשיא קנדי, למשל. מרכיבי הכריזמה הטלוויזיונית הם תערובת של כישורים וטריקים: שפת גוף, התאמות מילים ומשפטים למדיום הזה. לא משפטים ארוכים ולא קצרים מדי. שפת גוף מתואמת לדיבור, משפטי מפתח מהדהדים וכמובן פאנץ' ליין ועזרים שונים, כמו איור הפצצה האירנית שהציג בנאומו בעצרת האו"ם. נתניהו יודע לעשות שואו ומכיר לעומק את רזי ההופעה בטלוויזיה. הוא יודע מתי הוא זקוק להגבהה כדי שלא ייראה נמוך ליד אחרים שמצולמים לצידו ומה חשוב שיופיע ברקע הפריים.
 
"לגנץ אין כריזמה מהסוג הזה, אבל חשוב לציין שזה לא הופך עימות אפשרי עם נתניהו לחסר סיכוי מבחינתו. גם רבין גמגם והיה חסר כריזמה, אבל הוא הצטייר כנאיבי והצליח להקסים בחוסר ניסיונו התקשורתי וחספוסו. גנץ מזכיר אותו.
 
-נהוג להניח, שמועמד מוביל במערכת בחירות לא מעוניין בעימות, מכיוון שהוא עלול להזיק לו.

"לנתניהו יש היום סיבה נוספת לבקש עימות טלוויזיוני עם גנץ: הוא מנסה להכתיב את סדר היום. לגרום לכך שידברו על מה שנוח לו ולמנוע את השיח הציבורי בסוגיות בעייתיות מבחינתו. הוא אינו רוצה שידברו על המשפט וההאשמות נגדו, שלא יעסקו בזה. זה בעצם ניסיון להכתיב שיח על גנץ כמי שיבוא או לא יבוא לעימות.
 
"אם גנץ ידחה את ההזמנה לעימות הוא יפעל לציירו כמי שמפחד להתמודד מולו. אם יסכים לעימות, אזי נתניהו סומך על ניסיונו התקשורתי העשיר לעומת יריבו, שיוביל אותו לניצחון".
 
-גם בעימות המפורסם ב-1999 נתניהו סמך על יכולותיו, אך אז זה נגמר לא טוב מבחינתו.
"המצב כיום שונה. אז, אהוד ברק סרב להתמודד מול נתניהו בעימות. איציק מרדכי התייצב מולו. אני מעז לנחש שנתניהו לא הכיר בו כמתמודד נחשב, והיה סבור שהוא עומד לנצח בקלות. הוא לא הבין אז, שאת מרדכי הכינו היטב לעימות. ואכן, הוא הפתיע את נתניהו. הוא הטיח בו דברים קשים שנתניהו שלא ציפה להם. כשנתניהו השיב לדברים, מרדכי הגיב בתנועות ביטול, ביודעו שהמצלמה מכוונת אליו. זו הייתה תאונת עבודה מבחינת נתניהו.
 
"כשאיציק מרדכי אמר 'תסתכל לי בעיניים, ביבי' זו לא הייתה הברקה מקרית. הוא בא מוכן עם המשפט הזה, כדי לתת לצופים תחושה שהוא יודע סוד שמור שנתניהו לא מעז לספר. הרמיזות העבות לא היו לטובת נתניהו.
 
"אם העימות עם גנץ היה מתקיים, נתניהו לא היה חוזר על הטעות הקשה שעשה מול מרדכי. הפעם, נתניהו יכול היה רק להרוויח, בעוד שלגנץ היה צפוי עימות קשה. כשנתניהו עם גבו אל הקיר הוא דווקא במיטבו.
בעימות מול מרדכי, הוא היה זחוח והפעם הוא יודע לאן הוא רוצה להוביל.
 
-גם גנץ יכול להיערך ולהתכונן היטב לעימות עם נתניהו
"להכין את גנץ לעימות כזה, זה כמעט בלתי אפשרי. כדי להופיע מול 'קוסם תקשורת' כנתניהו הוא יצטרך להישען על החן הטבעי שלו, כמו שעשה רבין. יש חן מסוים בעממיות, בפשטות, בישירות, בדיבור בלי שטיקים ותנועות גוף עשויות. ראיתי את גנץ בחוג בית. הוא לא הקסים ברהיטותו או בכושרו הרטורי, אבל היה בו חן טבעי וישיר, לא מקצועי. מעבר לזה, הוא מרשים בגובהו מעל כולם, גבוה בראש מביבי".
 
-איך גנץ אמור להתמודד עם הטענה של נתניהו ש"הוא מפחד מעימות והוא יודע למה"?
"הוא יחתור למסגורו של נתניהו כנאשם שיתייצב מייד לאחר הבחירות למשפטו בירושלים – מסגור שביבי מנסה לברוח ממנו.
 
"אם הוא היה נעתר, סיכוייו של גנץ לנצח בעימות מול נתניהו היו לא טובים. נתניהו היה מתכונן לעימות לא רק במטרה לנצח את גנץ, אלא להביס אותו. לכן הוא הציע עימות בן שלושה סבבים. נתניהו היה מנסה לחקות את העימות של קנדי מול ניקסון ב-1960. כבר בעימות הראשון מתוך הארבעה קנדי הוכתר כמנצח לאחר שהשפיל באמצעות טריקים את ניקסון, גרם לו להזיע ולהראות לא אמין מול המצלמות. בעימות של נתניהו מול שמעון פרס ב-1996, הוא ניצח לאחר שהפעיל את הטקטיקות שלמד מהעימות של קנדי מול ניקסון".
  

ג'ון קנדי וריצ'רד ניקסון ערכו ביניהם סדרה של ארבעה עימותים. הראשון שבהם הוא העימות ההיסטורי שהתקיים ב-26 בספטמבר 1960 בשיקגו. ניקסון חש ברע, ונראה מזיע. לפני העימות הוא סירב להתאפר, והיה ניתן לראות את זיפי הגילוח על פניו. החליפה האפורה שלבש נבלעה ברקע האפור של האולפן. קנדי, על אף שמצב בריאותו היה רע בהרבה, "עבר מסך" היטב, ושידר תדמית צעירה ובריאה. אלו ששמעו את הדיון ברדיו סברו שניקסון ניצח, אך הרוב צפו בטלוויזיה והעדיפו את קנדי על פני ניקסון. 


 
-בעבר, העימותים הוקלטו מראש, סדר סבבי השאלות והתשובות נקבע בהגרלה ואפילו השאלות או נושאי העימות נקבעו מראש. האם היום, בעידן הרשתות, יש לעימות טלוויזיוני בודד, או אפילו לסידרת עימותים, משקל רב כבעבר?

"בעבר, העימותים היו ממלכתיים ואפורים – ושיעממו את הציבור. לא היו שם מנצחים או מפסידים. השינוי היה כשהעימות עבר לערוץ המסחרי. כללי המשחק השתנו. המתמודדים לא קיבלו מראש את השאלות והתאפשר להם לשאול שאלות את יריביהם.
 
"בעימות ב-1996 שמעון פרס ויתר על הזכות לשאול ראשון ונתניהו הביך אותו קשות בשאלותיו. בעימות ב-1999, אפשר המנחה נסים משעל לנתניהו ולמרדכי להגיב אחד על דברי השני. זו הייתה מעין זירת התגוששות ובאמצע שודרו פרסומות, שבמהלכן נראו השניים כמו מתאבקים בהפסקה, שמקבלים עצות מהמאמן. ביבי לא התיעץ עם איש. מרדכי כן.
 
"העימות הטלוויזיוני שלא יהיה בין נתניהו לגנץ, הוא תולדה של הזמנה פתוחה שלא נסגרה עם אף ערוץ. אין ערוץ טלוויזיה שלא ירצה בזה, בגלל הרייטינג הגבוה והרווחים מהפרסומות שישודרו במהלכו".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.