728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

סטירת לחי לקבוצות כוח

סטירת לחי לקבוצות כוח
נאום הניצחון של נתניהו בפני פעילי הליכוד, לפנות בוקר במתחם אקספו בגני התערוכה בתל אביב.צילום מסך

העיתונאי בן-דרור ימיני והמומחה לתקשורת המונים פרופ' גבי וימן, על משמעות תוצאות ההצבעה בבחירות לכנסת ה-23 והעברת המסגור שלהן לזירה המשפטית

עוד בטרם ספירת כלל הקולות ופרסום התוצאות הסופיות של הבחירות שנערכו אתמול (שני), כשעדיין לא ברור כיצד יוכל בנימין נתניהו להקים ממשלה יציבה בראשותו, כבר ברור שהליכוד בהנהגתו הביס את כחול לבן ביישובי הפריפריה בצפון ובדרום, סחף בסערה את מעוזי המפלגה להישג שכינה לפנות בוקר "ניצחון ענק" – ופתח פער משמעותי מול המפלגה שהתיימרה להחליף אותו בשלטון.
 
סימנים מטרימים לסחף הדרמטי ניתן אולי היה לראות, בדיעבד, בסקרים שפורסמו בימים האחרונים לפני הבחירות והראו עליה במספר המנדטים של הליכוד לעומת כחול לבן ופער גדל בין נתניהו לגנץ ברכיב ההתאמה לתפקיד ראש הממשלה. מאידך, קשה מאוד לקבוע שהתמונה הנשקפת מתוצאות הבחירות המסתמנות, כמכלול, קרובה לזו שהשתקפה עד אתמול מכלי התקשורת המסורתיים לצרכני התקשורת בישראל.
 
מה שכן התבהר, זה שהסיכומים שהכריזו על תום עידן נתניהו כראש הממשלה, היו, לכל הפחות, מוקדמים מדי. שר התקשורת דודי אמסלם, חזר אתמול כמה פעמים, לאחר היוודע תוצאות מדגמי הטלוויזיה, על האמירה לפיה תמונת המציאות שנשקפה מהתקשורת ונציגיה, שונה מאוד מהמציאות לה הוא וחבריו היו עדים בקרב ה"עם", בשטח.
 
"אין ספק שיש פה סטירת לחי לשתי קבוצות כוח – מערכת המשפט ומערכות התקשורת. מה שהדהדה התקשורת לא עבד", אומר היום עיתונאי ידיעות אחרונות, הפובליציסט בן דרור ימיני. "הקשר הגורדי הזה בין המדליפים למודלפים שיחק, חד משמעית, לטובת נתניהו, שטען שהאליטות נגדו.
 

בן דרור ימיני. צילום: חיים דוד

 
"רואים שההצבעה בבחירות האלה הייתה אישית, לא על סיפוח ולא על שוויון בנטל – אלא למי מאמינים. האם מאמינים לכותבי מכתב הטייסים ולאמנון אברמוביץ או לנתניהו.
 


בן-דרור ימיני: רואים שההצבעה בבחירות האלה הייתה אישית, לא על סיפוח ולא על שוויון בנטל – אלא למי מאמינים. האם מאמינים לכותבי מכתב הטייסים ולאמנון אברמוביץ או לנתניהו"


 
"בלטה גם העובדה שאין שום קשר בין התקשורת המוסדית הישנה לבין התקשורת כיום. היום מי שקובע יותר הן הרשתות החברתיות. ברשתות החברתיות, צריך להודות, אין בקרה כי אין עורך כמו בכלי התקשורת הממוסדים. נותנים שם מקום גם למניפולציות ושקרים. הרשתות החברתיות הן כיכר העיר של פעם, כשאין עורך למנוע השתוללות בשם הדמוקרטיה והשתלחות לא מבוקרת באנשים. הכול עובר ברשת ואין אכיפת כללים וחוקים.
 
"תוצאות הבחירות מצביעות על ניצחון אישי של ביבי. הקלף המנצח שלו היה המשפט המתריס: "האליטות נגדי, התקשורת והפרקליטות נגדי, כולם נגדי. אתם, המצביעים, תהיו איתי". הטענות שלו לא היו מופרכות. אכן, התקשורת הייתה נגדו גם הפרקליטות. לנו מותר הכול ולכם כלום. נחכה לתוצאות הסופיות אבל לביבי יש ניצחון בבחירות האלה".
 


פרופ' וימן: "כשהמשמעות המעשית היא שהעם בהצבעתו לא רק בוחר ראש ממשלה אלא גם מכריע בהליך השיפוטי של ראש ממשלה, זו פרשנות מסוכנת ברמה העקרונית, במונחי דמוקרטיה תקינה המבוססת על הפרדת רשויות".


 
פרופ' גבי וימן, מומחה לתקשורת המונים והשפעותיה, מציע לשים לב להעברת מסגור תוצאות הבחירות מן הזירה הפוליטית לזירה המשפטית. "מרגע היודע תוצאות מדגמי הטלוויזיה, אמר שר התקשורת אמסלם לחברי פאנל השידור בחדשות 12 שהם אינם מבינים כי התוצאות מראות שהעם אמר את דברו והצביע בעד נתניהו, דבר שבבג"ץ לא יוכלו להתעלם ממנו ולמנוע מנתניהו להיות ראש הממשלה הבא בגלל שהוא עומד למשפט. ח"כ מיקי זוהר אמר כי לשופטי בית המשפט אסור לסטור בפניו של העם, שקבע שהוא יכול להיות ראש הממשלה. זה מסגור משפטי לניצחון פוליטי.
 

פרופ' גבי וימן. צילום: אוניברסיטת חיפה

 
"המשמעות המעשית היא שהעם בהצבעתו לא רק בוחר ראש ממשלה אלא גם מכריע בהליך שיפוטי של הרשעה או זיכוי ראש ממשלה. כלומר, הנאשם נתניהו זוכה כי העם הצביע בעדו. זו פרשנות מסוכנת ברמה העקרונית, במונחי דמוקרטיה תקינה המבוססת על הפרדת רשויות. הרי ברור שהצבעה בבחירות איננה הכרעה משפטית. וגם ההיפך נכון: אם היה מפסיד בבחירות לא היה צריך לפרש זאת כאילו הוא הורשע עוד לפני קיום משפטו.
 
"אגב, הדבר מראה כיצד השתנה הליכוד. בגין המייצג את הליכוד 'הישן' אמר 'יש שופטים בירושלים'. הליכוד של ימינו אומר שהשופטים לא בירושלים, אלא בקלפי. הבוחרים הם שקובעים מי אשם או זכאי. וכשדעת הקהל מכריעה בסוגיות משפטיות, זה מסוכן".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.