728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כל המציל נפש אחת

כל המציל נפש אחת
אילוסטרציה: pixabay

פרופ' יעקב גינדין, מומחה בעל שם עולמי ברפואה גריאטרית, מונה את הפעולות שלדעתו נדרשות להגן על אוכלוסיית הזקנים מפגיעה קטלנית של נגיף הקורונה

פרופ' יעקב גינדין, מומחה בעל שם עולמי ברפואה גריאטרית, שותף בפרויקטים בינלאומיים בנושאי בריאות ויועץ להנהלת אסותא, מתנגד נמרצות להתבטאות החריפה והשנויה במחלוקת של מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' יורם לס, במהלך השבוע האחרון, לפיה "בשביל מעט מאוד אנשים שתוחלת החיים שלהם לא גדולה, לא הורסים מדינה, לא הורסים את העולם. מקריבים אותם".
 
"פרופ' לס זכור לי לטובה כמורי לפיזיולוגיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. הקורס שלו נקלע לעיצומה של מלחמת יום הכיפורים והוא הגיע להרצות בפני הסטודנטים שלו מעבר לתעלה", מספר פרופ' גינדין. "אני זוכר לו לטובה גם את תקופת כהונתו כמנכ"ל משרד הבריאות", הוא מוסיף.
 

לדבריו, "בקורס של חיל הרפואה אתה עובר שיעורים בנושא פיגוע המוני ותיעדוף השקעת זמן ומשאבים בחולים ופצועים באירוע רב נפגעים. במקרה כזה, שמים את החולים הקשים מאד בצד. אלו הם הפצועים שתוחלת חייהם הצפויה וסיכויי הצלתם נמוכים, אותם אתה 'מקריב' לטובת פצועים פחות קשים שאותם אתה יכול להציל בלחץ הזמן – ובסופו של דבר ככה אתה מציל יותר אנשים. הפחד הוא לאבד את אלה שיש להם סיכוי. אני יכול להבין את הפחד במשרד הבריאות, אותו הביע מנכ"ל משרד הבריאות , משה בר סימן טוב, שאמר כי המטרה שלנו כעת זה לשטח את עקומת ההידבקות, כך שלא ייווצר מצב שמערכת בתי החולים, מד"א והקהילה לא יהיו מסוגלים להתמודד עם עומס הפניות. הרי בלאו הכי המערכת שלנו חיה על קצה גבול היכולת, גם בימים כתיקונם. אנחנו חייבים לחשוב על מה קורה במצב חירום שלב 4- מגיפה".
 

פרופ' יעקב גינדין. צילום מסך מיוטיוב.

 

עם זאת, פרופ' גינדין טוען שמה שאמר פרופ' לס נוגע לסדר עדיפויות מוסרי ואתי, יש לו שורשים גם בדת. "אני לא חושב שהרעיון הזה יכול להתקבל בדת היהודית לפיה 'כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו'. הוא לא יכול להשתמש בקריטריון מצב חירום שלב 4 להצלת הכלכלה שאנחנו מתייחסים אליה עדיין כחסונה. לדעתי, הנזק כתוצאה מהדמורליזציה של הזקנים ובני משפחותיהם, גדול לאין שיעור מהקטנת הנזק הכלכלי עקב נגיף הקורונה.
 

-מה המצב בישראל מבחינת הפגיעה בקשישים לעומת מה שקורה בעולם?
"נכון לעכשיו, עדיין אין לנו מתים מהמחלה. ההתמודדות עם המחלה היא קודם כל התמודדות עם הבהלה, התמודדות כלכלית ותקשורתית וכמובן ההתמודדות של מערכת הבריאות. באיטליה הגיעו לגבולותיו של שלב 4 הקריטי כשהמערכת לא מצליחה להתמודד. סרטון וויראלי של תושב נאפולי שרץ ברשת, מציג את זעקתו המרה על כך שאף אחד לא בא לפנות גופת אחותו שמתה כתוצאה מהנגיף ועל ש'איטליה נטשה אותנו'. הדבר מראה לנו את עוצמת הבהלה שאחזה באיטליה. חלק גדול מהכישלון שם, הוא כישלון ארגוני ותקשורתי. בסין המשאבים של המערכת הם אינסופיים, ואף מדינה לא מסוגלת לגייס אנשים, כוח אדם וכסף כפי שגייסה סין כדי לעצור את המחלה. יש לנו את המודל הדרום קוריאני שיש בו התגברות על המגיפה ומיעוט תמותה יחסי בעקבות פילוח נכון באמצעות בדיקות בהיקף חסר תקדים. כך נמנע מגע של אנשים החשודים כנשאי הנגיף עם הציבור והכלכלה לא שותקה כפי ששותקה בסין ואיטליה. איטליה זו דוגמא לתגובה מאוחרת במערכת לא מאורגנת, שפעלה באיחור ואיבדה זמן רב. איטליה זו דוגמא למה שאסור להגיע אליו. ישראל היא דוגמא למה שאפשר לעשות כשמגיבים נכון ובזמן.
 

-ובכל זאת, מה ניתן לשפר אצלנו?
"ישראל הייתה עסוקה יותר מדי זמן בהגנה על הגבולות, במניעת כניסתם של אנשים ממדינות מסוימות, דבר שהיה נכון בזמנו כשלא היו חולים בארץ. הבידוד הוא חרב פיפיות, ואני חושב שאפשר בבדיקה של רוב האנשים, להציל חלק מהכלכלה, למשל בקיצור משך הבידוד. האוכלוסייה הפגיעה היא הזקנים ועליהם צריך להגן. רב המשאבים צריכים להיות מופנים להגנת האוכלוסייה הזאת.
 


"בישראל יש כ-150 אלף קשישים, המרותקים לבית באופן חלקי או מלא. יש להם עזרה מביטוח לאומי. כולם רשומים וידועים. לכולם יש מטפלים בשכר. יש ליצור קומנדו שיסייע לביטוח לאומי לעזור לזקנים האלה ולמטפליהם לעבור בשלום את המגיפה, מבלי לצאת החוצה ומבלי להיחשף"


 

-מהי ההגדרה של אוכלוסיית הזקנים?
"מעל גיל 75 מדובר אוכלוסייה בסיכון גבוה. בגילאי 70-75 מדובר בסיכון בינוני. מתחת לגילאים אלה ניתן ליצור קבוצת סיכון רפואית שלא על בסיס גיל לחולי ריאות, מעשנים, חולי אי ספיקת לב, סרטן וסוכרת. יש למנוע את יציאתם מהבית למכולת ולקופת חולים, או לעזור לילדיהם הנמצאים בבידוד.
 

-כיצד על המערכת לפעול?
"בישראל יש כ-150 אלף קשישים, המרותקים לבית באופן חלקי או מלא. יש להם עזרה מביטוח לאומי. כולם רשומים וידועים. לכולם יש מטפלים בשכר. יש ליצור קומנדו שיסייע לביטוח לאומי לעזור לזקנים האלה ולמטפליהם לעבור בשלום את המגיפה, מבלי לצאת החוצה ומבלי להיחשף. אפשר שחיילי צה"ל יעשו זאת, אפילו טירונים. לא צריך מיומנות, יש לקבל החלטה ולהכשירם לכך במהירות. כיועץ אני בקשר עם מטה המשבר בווהאן- בסין שבו ראיתי מאות ריקשות וטוקטוקים מביאים לשכונות מזון ותרופות לזקנים.
 

"יש לסגור לכניסת זרים בתי אבות, דיור מוגן ובתי חולים גריאטריים. יש kהתיר כניסה של אדם אחד בלבד למשפחה. אין מקום לשני אנשים ליד אותה מיטה. הייתי בודק חום לכל מי שנכנס לשם, כפי שעושים בנמלי התעופה. כך ניתן להגן על הריכוזים הגדולים של הקשישים. בבית אבות אחד בסיאטל נקטלו עשרות קשישים, כי לא נקטו באמצעי הזהירות הללו. זקנים מהקטגוריות הללו חייבים להיות מטופלים ע"י אנשי צוות עם מסכות".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.