728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

היום בהיסטוריה

היום בהיסטוריה

היום לפני 23 שנה פוצץ בנימין נתניהו בשידור חי את פרשת "הקלטת הלוהטת". רפיק חלבי משחזר את הסיפור מאחורי הקלעים של האירוע התקשורתי יוצא הדופן

ב־14 בינואר 1993, בדיוק לפני 23 שנה, הכריז בנימין נתניהו – שהתמודד אז על ראשות הליכוד מול דוד לוי, בני בגין ומשה קצב –  בהופעה טלוויזיונית דרמטית ויוצאת דופן במהדורת מבט, כי קיבל איומים מ"אדם אחד, מוקף בחבורה של פושעים", שאם לא יסיר את מועמדותו יחשפו קלטת שבה צולם לכאורה כשהוא מקיים יחסי מין עם אישה שאיננה שרה אשתו. הפרשה, זכתה מייד לכינוי "הקלטת הלוהטת". נתניהו התוודה, בתשובה לשאלתו של אורי כהן אהרונוב, הכתב לענייני משטרה של ערוץ 1, כי אכן "היה לי קשר קצר עם אשה (רות בר, י.י), שהסתיים". עוד אמר, כי עניין זה הוא עניינו ועניינה של אשתו שרה, שאת סליחתה הוא מבקש. נתניהו אמר עוד: "אנחנו יודעים מי עומד מאחורי הניסיון הזה… מי שנקט בשיטות של ריגול, ציתות ופריצה, אינו ראוי להיות בהנהגה ומקומו בבית הסוהר". כשלושה ימים לאחר מכן הגיש נתניהו תלונה במשטרה. חקירת המשטרה לא העלתה דבר, ולא נמצאו כל ממצאים לפיהם אכן נסחט נתניהו, או כי קלטת כזו בכלל הייתה קיימת במציאות.

בהופעה הסנסציונית נתניהו לא נקב בשמו של אותו אדם ש"עומד מאחורי הניסיון הזה", אך הכול סברו כי מדובר בדוד לוי, שהכחיש כל קשר למעשה. לוי דרש התנצלות אך קיבל אותה מנתניהו רק כעבור שנתיים: "פגעתי בך ובחבריך ואני מתנצל על כך".

מבקריו של נתניהו ראו בהופעתו בטלוויזיה, בעידוד יועצו דאז אייל ארד ובטרם ראה מישהו את הקלטת, ביטוי לחוסר יכולתו לעמוד במצבי לחץ.

אורי כהן אהרונוב, שהלך לעולמו ביוני האחרון, הגיש אז את המשדר לצד יעקב אחימאיר. ב-2012 סיפר, כי לפני השידור לא קיבל פרטים רבים על החשיפה הצפויה: "נתניהו הגיע ודיבר על משנתו הפוליטית, ולי נאמר לפני השידור שאני צריך לשאול אותו שאלה אחת: האם הייתה או לא הייתה אישה אחרת בחייו. הוא ענה שהייתה לו וזה נראה לי כאילו שהוא הכין את התשובה הזו מראש וצפה את השאלה. ושם זה הסתיים. יום לאחר מכן כבר ראינו את הכותרות בעיתונים, אבל לא באמת הייתה דרך לדעת לאיזה כיוון זה יגיע".

על ההתנהלות מאחורי הקלעים של הסיפור המרעיש, שהיה ללא ספק אבן דרך בקו התפר שמחבר בין פוליטיקה לתקשורת, סיפר כהן אהרונוב בראיון ליגאל רביד בתוכנית "כך היה": "אני חייב לתת את כל הקרדיט למי שהיה אז מנהל החדשות, רפיק חלבי. הוא הביא את הסיפור, הוא קרא אז ליעקב ולי, הוא הציע את השאלות".

רפיק_חלבי_1

רפיק חלבי. "הוא הביא את הסיפור, הוא קרא אז ליעקב ולי, הוא הציע את השאלות". (צילום: Mjdhalabi – CC BY-SA 3.0)

רפיק חלבי, כיום ראש המועצה המקומית דאלית אל-כרמל, היה אז מנהל חטיבת החדשות של ערוץ 1. "ביבי טלפן אלי בבוקר באותו יום", נזכר חלבי, "ואמר לי: 'רפיק יש לי בשבילך סיפור גדול'. שאלתי אותו על מה מדובר והוא השיב לי: תשאיר לי 12 דקות במהדורת מבט לחדשות בערב. שם אני אדבר. כשראיתי שהוא מתעקש, הצעתי לו להיפגש לפני המהדורה. הוא היה בשלו, ועמד על זה שיספר את הסיפור הגדול רק במהדורה. כשראיתי שאין לי ברירה החלטתי להמר. הכנתי מהדורה חלופית, למקרה שהסיפור של ביבי לא מספיק טוב".

חלבי החליט בכל זאת לעשות מאמץ לברר במה מדובר. אחרי הכל, הוא התחייב לפרק זמן ניכר מהמהדורה, אבל הסיפור היה בשלב הזה, מבחינתו, בבחינת חתול בשק. "התחלתי לעבוד ולגשש בעצמי במה מדובר", הוא מספר, "ונודע לי שמדובר בקלטת שהוא רוצה להראות או להשמיע, אבל לא ראיתי או לא שמעתי אותה. עוד אמרתי לעצמי, שאם הוא אומר שאנשי דוד לוי ניסו לסחוט אותו, גם אם הוא משקר, יש פה סיפור פוליטי חזק. פגשתי אותו בשבע וחצי בדרך לחדר האיפור ומצאתי אותו עושה סימולציה – שואל את עצמו שאלות ועונה לעצמו תשובות. לפני כן, הלכתי ליעקב אחימאיר וביקשתי שישאל שאלה אחת מהותית: האם זה נכון שבגדת בשרה. יעקב השיב לי: בחיים לא אשאל שאלה כזו, זה צהוב מדי. פניתי לאורי כהן אהרונוב ז"ל וביקשתי ממנו שישתתף בראיון, כדי שהוא ישאל את השאלה: האם בגדת בשרה? וכך היה"

הייתה קלטת?

"אני אומר לך היום, וגם אז אמרתי: אין קלטת וגם לא הייתה."

אז מה יצא לנתניהו מהחשיפה הזו?

"הוא ריסק את דוד לוי בזכות המהלך הזה. זה היה סיפור עסיסי, צהוב, אבל קשקוש שלא היה מאחוריו כלום. אם יבוא פוליטקאי ויגיד שפוליטיקאי אחר סוחט אותו, אז אכניס את זה. אלה סיפורים מעניינים, גם אם הם לא חשובים.  תזכרי, כל המדינה עמדה על הרגליים בגלל ה'קלטת הלוהטת' של ביבי".

לדעתך, גם כיום הוא היה מסוגל למהלך כזה?

היום הוא כבר לא צריך מהלך כזה. הוא כבר בפנתאון.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.