728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

נכון לעכשיו

נכון לעכשיו

גלי צה"ל תמשיך לפעול במסגרת הצבא. שלושה ממפקדיה בעבר מסבירים מדוע זה נכון וחשוב, למרות ש"אם היה צריך להתקיים היום דיון בהקמתה, התחנה לא הייתה קמה"

גלי צה"ל תמשיך לפעול במסגרת הצבא ולא תועבר לשליטת משרד הביטחון. כך הודיע אתמול ראש אגף כוח אדם, אלוף חגי טופולנסקי, לאזרחים עובדי צה"ל של התחנה, עמם נפגש. המהלך, שנבחן במסגרת תוכנית ההתייעלות הרב שנתית של הצבא "גדעון", לא יצא אל הפועל בהחלטת שר הבטחון, משה (בוגי) יעלון, שהכריע כי למרות המלצת הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט, התחנה הצבאית תמשיך לפעול בתוך הצבא. הרמטכ"ל לא ביקש לסגור את התחנה, אך היה סבור שנכון לנתק אותה מהצבא, בשעה שחרב הקיצוצים מונפת לא רק על תחומים שאינם בליבת תפקידו, אלא גם על דרגי המטה והשטח. בתדריך שערך באחרונה שר הביטחון לכתבים צבאיים, הוא אמר ש"אם היה צריך להתקיים היום דיון בנושא גלי צה"ל, התחנה לא הייתה קמה, אולם בעידן דמוקרטי ופלורליזם, לא צריך לפגוע בשידור הציבורי".
בפגישה שהתקיימה אתמול, בה בישר על החלטתה הסופית של מערכת הביטחון לגבי התחנה הצבאית, אמר ראש אכ"א: "לאיזו מדינה חוץ מצפון קוריאה יש לצבא תחנת רדיו? ועורר תרעומת בקרב הנוכחים. בהמשך, התנצל על דבריו.
גלי צה"ל החלה את שידוריה ב-24 בספטמבר 1950 בשעה 18:30. לאחר תרועת חצוצרה ונגינת "התקווה", פתח את שידורי התחנה ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן-גוריון. באותו טקס, הגדיר ראש הממשלה את שתי המטרות העיקריות של התחנה החדשה: הראשונה — להיות מכשיר ביטחון והתגוננות, אמצעי קשר יעיל לכוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים; השנייה — להיות מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי לקליטת העולים, להנחלת הלשון וידיעת הארץ.

1280px-GLZ

אולפן גלי צה"ל. צילום: רותם שמחה -CC BY-SA 3.0

העיתונאי והפרשן הצבאי רון בן ישי, שהיה מפקד גלי צה"ל בין השנים 1983–1985, סבור שהמניעים להקמת התחנה לא היו יכולים היום להצדיק את קיומה: "זה היה רעיון של בן גוריון. הוא רצה תחנה שתגרום לאינטגרציה בגלל אוכלוסיות עולים שהגיעו לכאן מכל העולם וכדי שישתלבו. גל"צ הייתה עבורו אמצעי מהיר לעשות את זה, כי צה"ל היה בקונצנזוס.

"לבן גוריון הייתה הבנה גדולה בתקשורת, אבל מבחינה דמוקרטית, הצבא לא צריך לחנך את העם. היום, בעצם, אין הצדקה מעשית לקיומה, אבל היא קיימת כמדיה רדיופונית לאומית מרכזית. גל"צ הפכה לנכס ציבורי, באמות מידה מקצועיות. היא חסרת פניות מבחינה פוליטית והיא משרתת את הדמוקרטיה, גם אם כבר לא את האינטגרציה".

בן ישי סבור שלגלי צה"ל תפקיד חשוב בהרבה מהמטרות שהוצבו לה כשהוקמה: "כל אמצעי תקשורת המקדם פלורליזם דמוקרטי חייב להשאר, אפילו אם מסורתית הוא נשאר בצבא. כאשר שירתתי כמפקד גלי צה"ל קיבלתי גיבוי להיות א-פוליטי. רשות השידור לעומתנו, עברה תהליך מואץ של פוליטיזציה, בעוד שגלי צה"ל נשארה א-פוליטית עד היום".
יועץ התקשורת והאסטרטגיה אבי בניהו היה מפקד גלי צה"ל והעורך הראשי בין השנים 2001-2007. גם הוא סבור, ש "אין ספק שאם היו עושים היום דיון על הקמת תחנת רדיו צבאית, היא לא הייתה מוקמת". עם זאת, הוא אומר, "היא קיימת, היא תוססת, רלוונטית ומאוזנת – ויש לה זכות קיום. הסוד הגדול שלה, שהיא גמישה – צעירים לצד ותיקים, מרכיב דרמטי וחשוב לשידור הציבורי במדינת ישראל, בטח על רקע מה שעובר על רשות השידור. מאידך, היא חייבת להשתנות כל הזמן כדי להיות רלוונטית לציבור, למשל בתוכניות או במוסיקה. במוסיקה היא כבר לא כל כך הבית של החילים, אבל גלי צה"ל הקימה את גלגלצ והפכה אותה לבית של החיילים. גל"צ היא הבית של ההורים של החיילים.

"צריך לשמור את התחנה ולהבטיח את קיומה. יכול להיות שבעוד כמה שנים מפקד התחנה יקרא מנהל וישרתו בה יותר אזרחים, אבל חשוב שתשאר תחת הצבא או משרד הביטחון, כשהיא שמורה ונקייה מפרסומת, פוליטיקה ופוליטיקאים, כפי שהיא כיום – תחנת שידור שמעוררת שיח ציבורי ואלה ששירתו בה מוכרים היטב בעולם התקשורת"

העיתונאי יצחק טוניק שימש כמפקד גלי צה"ל בין השנים 2007-2011. וכממלא מקום מפקד התחנה והעורך הראשי בין השנים 2001-2002‏. "אני בהחלט חושב שלגל"צ יש בהחלט זכות קיום, לא רק בגלל עברה, אלא בזכות מה שהיא עושה היום לצה"ל ולחברה בישראל", הוא אומר. "הצבא מחוייב למשימות חברתיות חשובות ולא רק למשימות הליבה שלו, ובזה גלי צה"ל מסייעת. אני סבור שאם גלי צה"ל לא הייתה קיימת עשרות שנים, לא היה עולה בדעתו של איש להקים תחנה צבאית. אך משהיא קיימת, היא מביאה תועלת רבה לשידור הציבורי. אנחנו משמרים גוף תקשורתי טוב, ציבורי וצה"לי במדינה דמוקרטית. נכון שאין עוד מדינה עם תחנה צבאית, אבל גלי צה"ל היא ישות מיוחדת, בדומה לדברים מיוחדים אחרים שיש בצבא – למשל, מורות חיילות או יחידות שלמות בצה"ל שמקדמות חיילים חלשים ברחבי הארץ. גם דברים כאלה אין בשום צבא בעולם. לגלי צה"ל יש זכות קיום לא רק בגלל האקטואליה, אלא גם בגלל תכנים אחרים, כמו תרבות, חינוך ודוקומנטריה שמביאים לידי ביטוי את מה שקורה בצה"ל, לא רק מבחינת ביטחון. היה לי הכבוד להיות חלק מזה, כמו בתוכנית שייסדתי – "רצועת הביטחון".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.