728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מה ילד יום

מה ילד יום
אילוסטרציה. העובדת טענה כי פוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, האוסר על אפלייתן לרעה של נשים בהריון במקומות העבודה ומאפשר פיטורי עובדות אלה רק אם התקבל לכך היתר ממשרד הכלכלה". צילום: (David Veksler (CC BY-SA 2.0

בית הדין לעבודה: מותר לפטר עובדת בהריון, שהתקבלה לעבודה לתקופה קצובה; דחה תביעה של עובדת לשלם לה פיצויים בשל פיטוריה מעבודתה, חרף היותה בהריון

ניתן לפטר עובדת בהריון, אם היא התקבלה לעבודה לתקופה קצובה. חוק עבודת נשים אינו מונע את הפיטורים במקרה זה. כך קבע אתמול בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, שדחה תביעה של עובדת נגד מעסיקה כי ישלם לה פיצויים בשל פיטוריה מעבודתה חרף היותה בהריון.
פסק הדין של השופט צבי פרנקל אמנם נוגע במקרה של עובדת במפעל תעשייתי, ואולם בשל היותו עקרוני, הוא חל גם על ענף התקשורת, שבו עובדים לא מעטים מתקבלים לעבודה כמחליפים זמניים או כעובדים שגויסו לצורך ביצוע פרויקט המסתיים במועד מסוים.
אורטל אבו חצירה התקבלה בינואר 2014 לעבודה בחברת מיל סטון, העוסקת בייצור של שיש ומוצריו. ביולי אותה שנה הודיעה לה הממונה עליה, איריס סופר, שהפרויקט אליו התקבלה לעבודה הסתיים ולכן העסקתה בתחום זה תסתיים.
עם זאת הממונה אמרה לעובדת כי לאור שביעות הרצון של החברה מתפקודה, היא יכולה להתקבל לעבודה קבועה באולם הייצור. אבו חצירה אכן התייצבה למחרת באולם היצור, אך אחרי שעתיים העובדת הודיעה לממונה שלא תוכל להמשיך. בעקבות זאת היא לא התייצבה לעבודה ובמקביל היא הודיעה שהיא בהריון. למחרת היא פוטרה מעבודתה בחברה.
אבו חצירה הגישה תביעה נגד החברה, באמצעות עורכי הדין אבי אורן ואייל אורן, בה טענה כי פוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, האוסר על אפלייתן לרעה של נשים בהריון במקומות העבודה ומאפשר פיטורי עובדות אלה רק אם התקבל לכך היתר ממשרד הכלכלה. לטענתה, החברה גם לא ערכה לה שימוע לפני הפיטורים. היא ביקשה מבית הדין לחייב את החברה לשלם לה פיצויים בסך 162 אלף שקל.
חברת מיל סטון טענה בתשובתה, באמצעות עורכי הדין אסתר לוי ואסף רוזן, שהעובדת התקבלה מלכתחילה לתקופה מוגבלת בזמן למשימה מוגדרת וברורה ולפיכך סיום העסקתה אינו בניגוד לחוק. היא הוסיפה שההודעה על פיטוריה נמסרה לעובדת עוד לפני שנודע על היותה בהריון.
השופט פרנקל קיבל את טענת החברה ודחה את תביעת העובדת. הוא קבע כי במצב של גיוס עובד לצורך פרויקט זמני, אין צורך בקבלת אישור ממשרד הכלכלה לצורך סיום העסקתו והפיטורים אינם בניגוד לחוק.עוד הוסיף כי ממילא לא היה צורך בשימוע פורמלי לעובד וכי לא היה קשר בין הריונה של העובדת לבין סיום חוזה העסקתה, מכיוון שהעובדת הודיעה על הריונה רק לאחר שנמסר לה על סיום העסקתה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.