728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הרוטיניזציה של הבלתי צפוי

הרוטיניזציה של הבלתי צפוי
שמעון פרס מבקר בגבול לבנון, מרץ 2011צילום: מרק ניימן, לע"מ

התקשורת ופרס: "נוהל חבצלת". גם לתקשורת, בכל מקום בעולם, יש צורך עז שלא להיות מופתעת, אפילו כשהיא עוסקת מטיבה בחדש, בבלתי צפוי ובבלתי שגרתי

חוקרי תקשורת קוראים לכך "הרוטיניזציה של הבלתי צפוי" והרשויות בישראל משתמשות ב"נוהל חבצלת". הכוונה היא זהה: היערכות מראש לאירוע בלתי צפוי כמו מותו של מנהיג. "נוהל חבצלת" מפרט את כללי הטקס להלוויה ממלכתית בישראל של נשיא המדינה ונשיא המדינה לשעבר. ראש הממשלה וראש הממשלה לשעבר, שר מכהן, נשיא בית המשפט העליון, יו"ר הכנסת או יו"ר לשעבר. זהו כמובן הליך הכרחי בהתחשב בצורך להכין לוויה ממלכתית על כל סידורי האבטחה, הטקס והאירוח.

 
אך מסתבר שגם לתקשורת, בכל מקום בעולם, יש צורך עז שלא להיות מופתעת, אפילו כשהיא עוסקת מטיבה בחדש, בבלתי צפוי ובבלתי שגרתי. גייל טוכמן, עיתונאית ידועה וחוקרת תקשורת אמריקנית, כינתה זאת "הרוטיניזציה של הבלתי צפוי". כלומר, איך הופך גם את הבלתי שגרתי לשגרתי. הפרקטיקה העיתונאית מצריכה שלא להיות מופתע גם מהמפתיע ביותר. כיצד מפתחים שגרה בעיסוק בו כה רבה ההפתעה וחוסר השגרתיות? התשובה של טוכמן, לפי ניסיונה ומחקריה, הוא ב"נוהל חבצלת" עיתונאי. לא, הוא לא נקרא כך ולא מוכר ככזה אבל הוא מופעל מעשית ובאופן קבוע. העיתונאים משבצים אירועים לפי דרכי טיפול ומסגרות קבועות וידועות, ושיבוץ זה משמעותו "כך טיפלנו באירועים כאלה בעבר וכך נטפל בהם גם עתה". העיקר לא להיות מופתע ולא ערוך, ממש כמו "נוהל חבצלת".

 
במקרה של מות מנהיגים, מפעילה התקשורת נוהל ידוע מראש והוא לרוב מוכן מראש. העיתונאים לא היו צריכים לחכות למותו של אריק שרון ז"ל או השר לשעבר בן אליעזר ז"ל כדי להכין את הכתבות, ההספדים, התמונות, דפי הארכיון, "חברים מספרים על" ועוד. הם הכינו זאת מראש והמתינו בסבלנות. רצח רבין שהיה מפתיע גם במותו הבלתי צפוי וגם בנסיבות המזעזעות של רצח על ידי מתנקש יהודי היה חריג בולט. אבל מותם של שרים בכירים, נשיאים, ראשי ממשלות ואישים אחרים – הוא אירוע צפוי מראש מבחינת ההיערכות התקשורתית. זה אולי נשמע ציני אבל זה כורח המציאות בתעשייה המחוייבת בלוחות זמנים של דקות וחייבת להיות ערוכה לכל.

 
גם האירוע הקשה של פרס לא הפתיע את התקשורת. מדובר במנהיג מבוגר מאד שטופל לאחרונה בסדרת בעיות רפואיות. לא אסתכן אם אומר שבמערכות תקשורת רבות בישראל יש גם "נוהל חבצלת" לגבי שמעון פרס. החומר נאסף ומוכן. ניתן היה למצוא עדויות רבות לכך במהירות בה הוצפו העיתונים והחדשות המשודרות בכתבות מוכנות על עברו העשיר של פרס, על הישגיו, על ימיו הקשים ועל המעמד לו זכה בשנים האחרונות. התמונות, קטעי סרטים וראיונות – היו מוכנים וערוכים. שמעון פרס, לשמחת כל, פרט לח"כ גטאס גס הרוח, שרד את האירוע הראשוני. אך התקשורת מיהרה להפעיל את הנוהל המוכר. הרוטינה כוללת מעגלים של מקורות המגוייסים שגרתית לאירועים אלה, ובהם בני משפחה, רופאים, פוליטיקאים וכמובן אי אפשר בלי "האיש ברחוב". כך היה במקרים רבים של מות מנהיגים (בגין ז"ל, שרון ז"ל, אשכול ז"ל ועוד) וכך גם במקרה של פרס, ייבדל לחיים ארוכים, שהצליח להביא להקדמה לא שגרתית של "נוהל חבצלת" התקשורתי.

 

*גבי וימן הוא פרופ' מן המניין בחוג לתקשורת, אוניברסיטת חיפה.


הביאה לפרסום: יהודית יחזקאלי

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.