728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ומי הלוביסטים לטובת הציבור?

ומי הלוביסטים לטובת הציבור?

לא פחות משישה משרדי לוביסטים ויח"צנים יפעילו לחצים למנוע תחרות בנקאית בדיוני ועדת הרפורמות בכנסת. צריך להבהיר מראש: התחרות הבנקאית תהיה עובדה מוגמרת

ועדת שטרום הוקמה ביוני 2015 במטרה להגביר את התחרותיות בשירותים בנקאיים ופיננסיים. כתב המינוי של הוועדה שנוסח ע"י שר האוצר, משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, כלל מטרות של "הכנסת שחקנים חדשים באספקת שירותים בנקאיים ופיננסיים לרבות הפרדת הבעלות בחברות כרטיסי האשראי מהבנקים והסרת חסמים לקידום תחרות".

 

ברור ששחקנים חדשים יגוונו את מקורות האשראי במשק והם עשויים להוזיל את עלותו כמו גם ליצור תחרות בעתיד בין הבנקים. החלטת ועדת שטרום להפריד את ישראכרט ולאומי קארד מפועלים ולאומי ולהקים על בסיס חברות כרטיסי האשראי בנקים חדשים מהווה שינוי מרענן. חברי וועדת שטרום המליצו על שורה ארוכה נוספת של שינויים שיישומם יצור תחילת תחרות בנקאית. כל ההמלצות העלו כצפוי את כעסם של הבנקים שפעלו מאז 1948 ועד 2016 ללא שום תחרות רצינית.

elichoen

חה"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת. צילום: מיכאל אפריאט

ועדת הרפורמות בכנסת בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו) פתחה בדיונים בהצעת החוק המבוססת על מסקנות ועדת שטרום לאישורה בקריאה שניה ושלישית במושב החורף לקראת סוף 2016. במערכת הבנקאית שכידוע אינה מעודדת תחרות שכרו שישה משרדי לוביסטים כדי להפעיל לחץ על ח"כ לשנות את המלצות שטרום.

 

בנק הפועלים ואיגוד הבנקים עובדים באופן קבוע עם משרד הלובינג-פוליסי. הבנק הבינלאומי מעסיק את המשרד בבעלות קרן ברק הקשורה לליכוד. לאומי מפעיל את משרד אימפקט ושני בנקים אחרים מעסיקים שני משרדי לוביסטים נוספים. הפעלת הלוביסטים הרבים נובעת גם בגלל עמדות שונות ומנוגדות בקרב הבנקים עצמם. פועלים ולאומי שנדרשים להיפרד כאמור מישראכרט ולאומי קארד תוך שלוש שנים מכניסת החוק, יבקשו להאריך את התקופה. בנוסף הם עשויים לבקש להנפיק כרטיסי אשראי ללקוחותיהם לאחר הפרדת ישראכרט ולאומי קארד בניגוד לתחרות המומלצת. לדיסקונט שמחזיק בכאל -כרטיסי אשראי יש אינטרס לא לאפשר לפועלים – לאומי להנפיק כרטיסים חדשים. בבנקים הקטנים יחסית כמו: איגוד, ירושלים, בנק ערבי-ישראלי חוששים שהרפורמה תעודד הקמת בנקים קטנים שיתחרו בהם תוך דרישה של "הגנת ינוקא" המאפשרת יתרונות למתמודדים שמקימים בנק חדש. מנכ"ל בנק איגוד, ישראל טראו, שלח מכתב לחברי ועדת הרפורמות והסביר שהחוק על בסיס מסקנות וועדת שטרום "יפגע בבנקים הקטנים פגיעה משמעותית ולא מידתית". הסיקור התקשורתי כלכלי של המאבק בוועדת שטורם זוכה באחרונה לכותרות.

 

בוועדת הרפורמות יהיו יותר לוביסטים מחברי כנסת

פעולתם של הלוביסטים (שדלנים) בכנסת הוסדרה בפרק י"ב בחוק הכנסת התשנ"ד-1994 ובהמשך הותקנו כללי אתיקה שבסיסם הוא שאסור ללוביסט להציע טובות הנאה לח"כ ואסור להטעות את ח"כ בכל הקשור לעובדה מהותית שיש לה זיקה לעבודתם הפרלמנטרית. כמו כן,  נקבע שעל הלוביסט להזדהות ולחשוף את הגורמים אותם הוא מייצג בעת נוכחותו בישיבות ועדות הכנסת.

 

כמנכ"ל משרד ממשלתי לשעבר נתקלתי בלוביסטים בישיבות הכנסת אליהם הוזמנתי. ח"כ רבים שואלים שאלות ומציגים ניירות עמדה שהוכנו ע"י הלוביסטים ולעיתים חברי כנסת אינם בקיאים בחומר ורואים במבוכה שהם שליחים של הלוביסטים. בוועדת הרפורמות השדלנים יפעילו את כל מרצם, כדי למתן החלטות נגד התחרות בבנקאות. לדיונים יופיעו יותר לוביסטים מחברי הוועדה והם יציפו את הדיונים בחוות דעת מנומקות של כלכלנים בעלי מוניטין מדוע התחרות תפגע דווקא ומפתיע בלקוחות הבנקים.

 

על יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן יהיה לעמוד בלחצים ולהבהיר מראש – תחרות בבנקאות הכרחית לציבור והיא עובדה מוגמרת.

 


*ד"ר אבי ביצור הוא מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), לשעבר מנכ"ל משרד הגמלאים

9 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

9 תגובות

 • קובי ירקוני
  27 בספטמבר 2016 @ 12:23 pm, 12:23 pm

  ועדת שטרום גררה אליה את כל הלוביסטים בגלל סיבה אחת- לבנקים יש כוח וגם השפעה ובעיקר כסף לממן לובסטים גלויים וסמויים…ויש שם כאלה בשפע רב.

  הגב
 • נירה
  27 בספטמבר 2016 @ 12:27 pm, 12:27 pm

  רק לציבור אין ולא יהיו לוביסטים מול הבנקים…

  הגב
 • בני
  27 בספטמבר 2016 @ 12:50 pm, 12:50 pm

  מאמר נוקה וחשוב-נבחרינו אינם תלויים בעצמם וכדאי לכבד ולהיזהר בלוביסטים ודעותיהם

  הגב
 • אילן
  27 בספטמבר 2016 @ 12:51 pm, 12:51 pm

  לא פלא שלנוכח נושא כלכלי חשוב שכזה הבנקים מגייסים את כל מי שנמצא בתחום הלוביזם. כסף לא חסר לבנקים בסעיף הלובי כי אובדן ההכנסות מכרטיסי האשראי גדול ויפגע ברווחיותם.

  הגב
 • אריה
  27 בספטמבר 2016 @ 1:32 pm, 1:32 pm

  אסור לתת לבנקים למסמס את החלטות וועדת שטורם. גם ככה ההחלטות מתחשבות מאוד בבנקים. הפעלת לוביסטים על חברי הכנסת מעידה גם על חולשתם של ח"כ שחלקם אינם מתמצאים בנושא ולא מוכנים לדיונים.

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.