728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

יפרשו כרצונם

יפרשו כרצונם
בניין הטלויזיה הישראלית, רשות השידור.צילום: חנניה הרמן, לע"מ

פשרה בבית הדין לעבודה, בעקבות תביעה של אגודת העיתונאים בירושלים: האוצר יסיר ההקפאה הגורפת של פרישת עובדים מרשות השידור בתנאים מועדפים

משרד האוצר יסיר את ההקפאה הגורפת שהטיל בנובמבר האחרון על פרישת עובדים מרשות השידור. כך נקבע אתמול (רביעי) בהצהרה משותפת של נציגי משרד האוצר, רשות השידור ואגודת העיתונאים בירושלים. ההצהרה המשותפת, שהיא למעשה פשרה בין הצדדים, הושגה בהתערבותו של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

 

נשיא בית הדין, השופט אייל אברהמי, פעל במהלך הדיון כדי להביא את האוצר, רשות השידור ואגודת העיתונאים להסכמה, בעקבות תביעה נגד משרד האוצר שהגישה האגודה, כי יאפשר לעובדי רשות השידור הרוצים בכך לפרוש ממנה, בתנאי הפרישה המועדפים שנקבעו בהסכם פרישה שנחתם ב-2009 ובהסכם האחרון שנחתם ביולי 2014.

 

האגודה טענה, באמצעות עוה"ד אופיר טל ולואיז ספורטס, כי לא ייתכן למנוע מעובדים ברשות המבקשים לפרוש בתנאים הכספיים הנוכחיים לעשות זאת, בעיקר לנוכח אי הוודאות התעסוקתית שבה הם נמצאים ורצונם של חלק מהם להיקלט במקומות עבודה אחרים.

 

עם זאת, ההחלטה שהתקבלה אתמול בבית הדין עונה לחלוטין על דרישות אגודת העיתונאים, והיא מתירה למשרד האוצר לבחון לגופה כל בקשה של עובד רשות השידור לפרוש ממנה ותיתנן לו הזכות לסרב לבקשות פרישה מסוימות, על פי צרכיה התפקודיים של הרשות. האוצר יצטרך לנמק כל החלטה שלו על סירוב כזה.

 


חיקה גינוסר, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים: "אם הולכים לסגור בקרוב את רשות השידור, אין סיבה להחזיק שם עובדים שרוצים לצאת לשוק העבודה, תוך קבלת התנאים הכספיים המועדפים הנוכחיים, ולהתחיל דף חדש בחייהם. איזו זכות יש לאוצר להחזיק אותם כך סתם?"


 

בתאגיד השידור הציבורי, שאמור לקום ב-30 באפריל הקרוב, קיים זעם על כך שרשות השידור אינה מאפשרת את פרישתם של עובדים שכבר חתמו מעבר לעבודה בתאגיד, שכן כוח האדם המתגבש בתאגיד מתבסס ברובו על עובדים שיעברו אליו מרשות השידור ושאמורים לסייע בהליך ההקמה. כעת מקווים בתאגיד שבעקבות החלטת בית הדין יזורז הליך הפרישה והמעבר של העובדים מהרשות.

 

"אם הולכים לסגור בקרוב את רשות השידור, אין סיבה להחזיק שם עובדים שרוצים לצאת לשוק העבודה, תוך קבלת התנאים הכספיים המועדפים הנוכחיים, ולהתחיל דף חדש בחייהם. איזו זכות יש לאוצר להחזיק אותם כך סתם?", אומר יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים, אחיה ("חיקה") גינוסר.

 

SK

שייקה קומורניק. חשש כי האוצר ינסה לטרפד פרישה של עובדים מהרשות, בטענה שעתיד הרשות לוט בערפל

חבר הנהלת האגודה שייקה קומורניק, המשמש עורך חדשות בקול ישראל בערבית, אמר כי אינו שלם לחלוטין עם ההחלטה שהתקבלה בבית הדין. "עד שלא אראה את מבחן התוצאה, כלומר עובדים המבקשים לפרוש מממשים את רצונם זה, לא אאמין שזה קורה. עם זאת הוא אמר כי "ברור שאין אפשרות מעשית לעזיבה טוטאלית של רשות השידור, שכן כבר כיום קיים בה מחסור בעובדים נחוצים, ובהם מגישי תוכניות ועורכים של מהדורות חדשות". כדוגמה הוא מצביע על קול ישראל בערבית, המשדר 18 מהדורות חדשות ביום: עד ספטמבר 2016 הועסקו בו 10 עורכי חדשות, ואילו כיום ארבעה בלבד.
 
קומורניק גם הביע חשש כי האוצר ינסה לטרפד פרישה של עובדים מהרשות, בטענה שעתיד הרשות לוט בערפל מכיוון שעוד אין החלטה ברורה להמשיך בהליכי ההקמה של תאגיד השידור החדש.
 
תנאי הפרישה לפורשי רשות השידור נחשבים למשופרים, אך פחות מאלה הנהוגים לגבי הפורשים מהבנקים, למשל. נקבע בהם, בין היתר, כי פורש שגילו מעל 50 יקבל פנסיית גישור עד הגיעו לגיל 67 (מועד בו יתחיל לקבל את קיצבתו מקרן הפנסיה). לפנסיית הגישור יתווספו 10% , שכן העובד הפורש יקודם אוטומטית בשתי דרגות. כמו כן מקבל כל פורש מענק שנע בין 400 אלף ל-700 שקל, תלוי בוותק ובדרגה.

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

 • מוטי
  6 במרץ 2017 @ 10:04 pm, 10:04 pm

  רשות השידור לא עומדת להסגר.. האוצר יודע בדיוק שכל הסגירה היא הליך פקטיבי על מנת שעובד אחד בלבד יבקש לפרוש לצורך מטרה אחרת.

  כל שאר הפורשים תופסים טרמפ על העניין על מנת שההצגה תראה אמינה. (כשזה לא עבד – ראה האוצר שטוחנים אותו בלי תמורה, והעובד שצריך לפרוש – לא יפרוש בתנאים כאלו ולמטרה הזו) החליט לעצור את החגיגה.
  יתרה מכך, הרשות רוצה עוד ארכה על מנת לנסות להשלים את העניין – במקום לסגור את הפרסה הזו, שעובד אחד צריך לפרוש מרצונו ולטוס לחו"ל – ומסרב.

  30 באפריל זה עוד חודש – אני אומר לכם שרשות השידור לא תיסגר, ובמקרה הכי גרוע העניין יקבל דחיייה על מנת "לשכנע" (וזו מילה עדינה) את אותו עובד לפרוש (מה שמנסים לעשות כבר 4 שנים).

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.