728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אין מובטל כבעל נסיון

אין מובטל כבעל נסיון
אילוסטרציה: pixabay

כ-40 עובדים לשעבר בכלי תקשורת רשומים מזה שנתיים בעמותת "והדרת", המסייעת בהשמת מבוגרים במקומות עבודה. רק ארבעה מהם נקלטו במשרה פנויה

סימה אוגלי עבדה 26 שנים בקול ישראל כמידענית וארכיונאית. לפני שנתיים היא נכללה, שלא מרצון, באחד מגלי הפרישה מרשות השידור, אך חזרה לעבוד בארכיון קול ישראל כפנסיונרית, עד סמוך לסגירתה במאי האחרון.

 

אוגלי, 66, תושבת ירושלים, מחפשת כעת עבודה, כמו עוד כמה מאות מעובדי רשות השידור, שמצאו עצמם ללא עבודה עם סגירת הרשות והקמת תאגיד השידור החדש. "חלמתי שאעבוד בקול ישראל כל חיי", היא מספרת. "אני אוהבת את העבודה הזו של איסוף חומר עבור כתבות חדשותיות וסרטים דוקומנטריים. אני טובה באיתור חומר שקשה לעיתונאים ותחקירנים למצוא ובהקלדתו בזריזות. אבל מה לעשות, בא הכורת על רשות השידור וכעת, כשעדיין כל כוחי במותני, אני מחפשת עבודה".
 

לפני שנים רבות היתה סימה גננת מוסמכת וב- 91' היא עברה לרשות השידור. מאז שהיא סיימה את עבודתה ברשות היא אינה מצליחה למצוא עבודה.
 

"פניתי לעמותת 'והדרת', המסייעת למובטלים מבוגרים למצוא עבודה, והם ממש משתדלים לעזור לי, אבל עדיין ללא תוצאות. ניגשתי לשירות התעסוקה ושם פקידת ההשמה אמרה לי: 'בחייך, אנחנו לא מצליחים למצוא עבודה לצעירים, איך את יכולה לצפות שנמצא עבודה עבורך'? נעלבתי מהתשובה והחלטתי שלא לחזור יותר לשם. התחלתי ללכת ל'בית קנדה' בירושלים, שגם שם עוזרים לבני 60 פלוס להיקלט בשוק העבודה, ואני עדיין מחכה. יצרתי קשר גם עם חברות השמה פרטיות  וגם שם יעצו לי להתאזר בסבלנות. בקיצור, לא פשוט".
 

אוגלי מספרת שהפנסיה שלה עומדת על 3,200 שקל בסך הכל. "כשעבדתי בארכיון ניסיתי להיכלל בדירוג עיתונאים, כדי שהמשכורת שלי תגדל קצת. אחרי הכל התפקיד שלי היה קרוב מאוד לתפקיד עיתונאי. אלא שראש הוועד שלי התנגד לזה. אחר כך הוא הצטער, אבל זה כבר היה מאוחר. התוצאה: רמת החיים שלי ירדה. פעם הייתי נוסעת לחו"ל בכל שנה. היום – כלום. ממש מחשבת כל שקל שאני מוציאה. בעלי, שלמה, הוא נכה צה"ל והוא מקבל פחות מ-3,000 שקל. אני מנסה בכל הכוח שמור על אופטימיות, בתקווה שמעסיק שיקרא את דברי, יקבל אותי לעבודה, עם כל הניסיון המקצועי שיש לי.

 


סימה אוגלי עבדה 26 שנים ב"קול ישראל" כמידענית וארכיונאית: "חלמתי שאעבוד בקול ישראל כל חיי. אני אוהבת את העבודה הזו של איסוף חומר עבור כתבות חדשותיות וסרטים דוקומנטריים. אבל מה לעשות, בא הכורת על רשות השידור וכעת, כשעדיין כל כוחי במותני, אני מחפשת עבודה"


 

סמנכ"ל עמותת "והדרת – דרוש ניסיון", נמרוד קמינסקי, מספר ש-40 איש ממקצועות העיתונות פנו לעמותה ונרשמו לקבלת סיוע ממנה בשנתיים האחרונות. רוב הפונים הם ממקצועות קרובים לעיתונות, כמו מפיקים ואנשי מחשבים. חלק קטן עבדו כתחקירנים ושמונה הם עיתונאים לפי הגדרת עיסוקם, אחד מהם היה בכיר ביותר בגוף שידור ציבורי, המחפש עבודה עד היום.
 

"שוק העבודה אינו פשוט , גם לצעירים", אומר קמינסקי. לדבריו הבעיה אינה הכמות או הזמינות של מקומות העבודה. "אין בישראל מחסור במשרות פנויות. יש עשרות אלפים כאלה. הבעיה היא שחלק גדול מהמשרות המוצעות למחפשי העבודה הן בסביבות שכר המינימום במשק, שהוא 26 שקל לשעה. גם אלה שמוצאים עבודה בשכר נמוך כזה, אינם נשארים זמן רב במקום העבודה, בגלל שזה שכר שאינו מכסה את הוצאות המחיה שלהם".

 


סמנכ"ל עמותת "והדרת – דרוש ניסיון", נמרוד קמינסקי: "שניים מתוך הארבעה שזכו להשמה בעבודה באמצעותנו אינם מסתפקים בעבודה שבה נקלטו ומחפשים משרה נוספת, כדי להגדיל את הכנסתם. לא כולם מחפשים עבודה בגלל גובה השכר. לא מעטים – ופה אני מדבר לא רק על אנשי תקשורת – מחפשים עבודה שתרתק אותם"


 

-כמה אנשים מתוך 40 מחפשי העבודה בענף התקשורת שנרשמו בעמותה שלכם, מצאו עבודה?
"הצלחנו למצוא עבודה לארבעה. זה נראה תחילה מספר נמוך. אבל תחשוב שמבין כל 100 מחפשי עבודה מבוגרים שפונים אלינו, אנו מצליחים לסדר עבודה לאחד בלבד. אז יחסית זה לא כל כך נורא.

 

– והם מוצאים עבודה בשכר הולם?

"לאו דווקא. אני יודע ששניים מתוך הארבעה שזכו להשמה בעבודה באמצעותנו אינם מסתפקים בעבודה שבה נקלטו ומחפשים משרה נוספת, כדי להגדיל את הכנסתם. לא כולם מחפשים עבודה בגלל גובה השכר. לא מעטים – ופה אני מדבר לא רק על אנשי תקשורת – מחפשים עבודה שתרתק אותם. עם תוכן מעניין. יש כאלה שאפילו מוכנים לרדת בשכרם, אבל שהתפקיד שלהם יהיה בעל משמעות".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.