728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

במקרה של הרעה מוחשית

במקרה של הרעה מוחשית
אילוסטרציה: pixabay

כיצד על עובדים לפעול במקרים שהמעסיק מעמיס עליהם מטלות נוספות בניגוד למה שסוכם עמם ומתי הדבר יכול להוות דווקא הזדמנות לחזק את מעמדם בארגון?

בתום חודשיים של חיפוש עבודה, לעתים מורט עצבים, התקבל אבי (שם בדוי) לעבודה בחברת הפקות גדולה, כאיש תוכן באתר האינטרנט שלה. הוא נכנס לעבודה בתחושה של כייף ושליחות, עם המון אנרגיות. הוא עבר חפיפה מוצלחת עם העובד אותו הוא החליף ונכנס לעניינים די מהר.

 

לא חלף חודש מאז אבי נכנס לעבודה, והממונה עליו בישר לו שהתפקיד אליו נכנס עבר "הרחבה", ומעתה הוא יצטרך לעסוק גם במענה על תלונות של לקוחות ולדאוג, במידת האפשר, שהבעיות עליהן הם התלוננו – יטופלו.

 

אבי לא אהב את תוספת המטלות הזו שהועברה אליו. הוא אמנם לא הביע התנגדות מיידית להחלטה, אך בהמשך הוא התלבט כיצד להגיב. מצד אחד, כעובד חדש הוא לא מעוניין "ליצור בעיות" כבר בהתחלה, כחודש לאחר שהחל לעבוד. מצד שני, מדובר בתוספת רצינית לעבודה היומיומית, בלא שהובטח לו תגמול משמעותי על כך, למעט תוספת "שעות נוספות" במידה שיצטרך להישאר בעבודה מעבר לשעות הרגילות.

 

עו"ד הילה פורת, שכתבה ספר עב כרס על דיני עבודה (מעודכן ל-2015), אומרת כי המצב שבו מעסיק מבשר לעובד, זמן קצר בלבד לאחר שהתקבל לארגון על כך ש"מפילים" עליו תיקים נוספים, מריח רע. "הרי רק עכשיו העובד התחיל לעבוד אצלך. לא יכולת להודיע לו עוד כשהיה מועמד? זה משדר אי הגינות כלפי העובד", היא טוענת.

 

עו"ד הילה פורת.


 

לדבריה, באופן כללי, כאשר מעסיק רוצה להוסיף עוד מטלות או תחומי אחריות על העובד, הדרך הראויה, לפי פסיקת בתי הדין לעבודה, היא לקרוא לעובד לשיחה מסודרת במשרד. בשיחה, שמזכירה מעט מעמד של שימוע, המעסיק יסביר לעובד את הצורך להכניס שינויים בתפקידו, תוך הצגת הסיבות לכך (כניסת לקוחות חדשים, התרחבות מתוכננת של החברה וכיו"ב).

 

"השיחה הזו אצל המנהל היא, מבחינת העובד, הזדמנות 'לעשות סדר' במשרה שלו", אומרת פורת. "זו ההזדמנות עבור העובד להגדיר במדויק את תחומי העיסוק בכל הקשור למשרה שלו וגם להעיר למנהל על עניינים המקשים עליו למלא את התפקיד, במידה שיש כאלו".

 


לדברי עו"ד הילה פורת, כאשר מעסיק רוצה להוסיף עוד מטלות או תחומי אחריות על העובד, הדרך הראויה, לפי פסיקת בתי הדין לעבודה, היא לקרוא לעובד לשיחה מסודרת במשרד. בשיחה, שמזכירה מעט מעמד של שימוע, המעסיק יסביר לעובד את הצורך להכניס שינויים בתפקידו, תוך הצגת הסיבות לכך"


 

"אני ממליצה לעובד כי לא יסתפק בשיחה הבודדת שיזם המנהל, שבה הוא בישר לו על תוספת המטלות שכולל התפקיד שלו, אלא לנסות לקבוע שיחה נוספת עם המנהל, שבה הוא יעלה עוד שני דברים חשובים: עניין השכר, אותו יש להעלות לנוכח הרחבת האחריות ואיזה שינוי בתנאי העבודה, למשל האפשרות לבצע חלק מהתפקיד באמצעות עבודה מהבית", אומרת פורת.

 

לדבריה, זו גם ההזדמנות עבור העובד להציע למנהל גם צעד הפוך: שיסיר ממני מטלה ספציפית שאינני מסוגל לבצע היטב, ויעביר אותה למיכל, העובדת בחדר שליד, שיודעת לבצע את אותה מטלה טוב בהרבה.

 

"אם השיחות בין העובד למנהל בעניין המטלות החדשות לא הועילו, ואם המצב החדש גורם להרעה משמעותית בתנאי העבודה של העובד (בכך שכבר אין לו זמן להפסקת קפה, למשל) וזאת בלי שהוא קיבל תגמול כספי הולם, העובד ישגר מכתב למעסיק, מנוסח בקפידה, שבו הוא יבקש לתקן את העיוותים שנוצרו בתנאי העסקתו לנוכח תוספת המטלות שאינה כרוכה בהעלאת שכר", אומרת פורת.

 

" על העובד להמתין חודש ימים לקבלת תשובה מהמעסיק ואם זה דחה את דרישות העובד או פשוט לא הגיב על המכתב, העובד יתפטר מהעבודה בשל הרעה מוחשית בתנאי העבודה (המילה "מוחשית" היא מילת מפתח בעלת חשיבות משפטית). עם פרישתו העובד יהיה במעמד של מי שפוטר, הזכאי לפיצויי פיטורים ולדמי אבטלה. רק אם המעסיק אינו מקיים את הדין ומתחמק מלשלם את הפיצויים, העובד שפרש רשאי להגיש לבית הדין לעבודה תביעה נגד המעסיק לתשלום הכספים.

 

"אבל אני ממליצה בחום לעובד המרגיש שניצלו אותו בכך שהעמיסו עליו מטלות נוספת, שלא ימהר למגרש המשפטי כנגד המעסיק ואפילו לא יזדרז להתפטר", אומרת פורת. "עדיף לך, העובד, למצות את הליך ההידברות, בעיקר אם בסך הכל טוב לך בארגון, אתה רוצה להישאר בו, והדבר תואם את השאיפות שלך להתקדם בקריירה".

 

יועצת הקריירה מיטל דגן, מומחית בהכנה של מועמדים לעבודה, אומרת שתוספת המטלות הנוחתת יום אחד על כתפי העובד טומנת בחובה עבורו גם הזדמנות להתפתחות במקום העבודה.

 

"בהתחלה אנו, כעובדים, נוטים לרטון על כך שהממונה הודיע לנו פתאום שבנוסף לתפקיד 'הרגיל ' עלינו למלא עוד כמה פונקציות ולקבל על עצמנו אחריות על עוד תחום או שניים", אומרת דגן. "זה מרגיז כי מוציאים אותנו מהאיזון, משבשים לנו הרגלים. אבל די טבעי שעובד הצובר ניסיון בעבודה וקונה לו שם של מי שמבצע את עבודתו בצורה טובה, יקבל עוד סמכויות רוחביות. זה מראה על כך שהנהלת הארגון רואה בו בר-סמכא.

 

מיטל דגן.


 

"אני מכירה עובדים שתוספת המטלות אולי העיקה עליהם בהתחלה, אבל בהמשך הזמן היא רק חיזקה את מעמדם בארגון. אולי בהתחלה הם לא קיבלו תגמול משמעותי על התיקים החדשים שהועברו לתחום סמכותם, אבל מאוחר יותר, ככל שהתחזק מעמדם, הם גם זכו לקידום בשכר".

 

– אז את מציעה שהעובד יקבל את השינוי בהכנעה, בלי תמורה כספית?

"אם מצבו של הארגון שפיר וככל הידוע הוא איננו בקשיים, עובד שהתבשר על כך שמעתה הוא יצטרף לבצע גם מטלות בתחום שאינו קשור אליו, דבר שמצריך תוספת זמן של לפחות 10% – 15%, ראוי שידרוש תוספת שכר בהתאם או הטבה שוות ערך. ההטבה יכולה להיות, למשל, מעבר מעבודה ב- Open Space לחדר משלו, יחד עם שינוי בתוארו בארגון.
 


מיטל דגן: "אם מצבו של הארגון שפיר וככל הידוע הוא איננו בקשיים, עובד שהתבשר על כך שמעתה הוא יצטרף לבצע גם מטלות בתחום שאינו קשור אליו, דבר שמצריך תוספת זמן של לפחות 10% – 15%, ראוי שידרוש תוספת שכר בהתאם או הטבה שוות ערך"


 

"אבל אם השינוי בתפקיד שיוזם המעסיק הוא כזה שלא תורם לקידומו של העובד – למשל עובד שהוטל עליו להיות אחראי על מלאי מכשירי הטלפון הניידים של הארגון והוא בכלל מנהל הייצור והייבוא בארגון, יראה בשינוי הזה כבלתי מוצדק. במקרה כזה הגיוני שהעובד יתנגד לשינוי, או יבקש תוספת לשכרו. אם בקשתו לא תיענה, יש מקום שהעובד יתפטר בדין מפוטר ויהיה זכאי לפיצויי פיטורים".

 

דגן, בדומה לעו"ד פורת, סבורה שתוספת המטלות משרתת לטווח ארוך את העובד. "בניהול קריירה עליך, העובד, לחשוב בגדול, ולא לעבוד בראש קטן. אם התפקיד החדש, המורחב, תורם להתפתחות שלך ועתיד לחזק את מעמדך, מדוע שלא תיקח על עצמך את האתגר? קח אותו בשתי ידיים, אפילו בלי קשר לשאלה אם תקבל עבור כך תוספת שכר.

 

"למשל, כלכלן, שלפי החלטת ההנהלה צריך מעכשיו בנוסף לתפקידו היומיומי להחליף את המערכת הפיננסית – תפעולית בחברה במערכת אחרת, עדכנית, צריך לברך על תוספת המטלה הזו. למה? כי התחום החדש אליו הוא נכנס יירשם ברזומה שלו.
 

עובד שלא הוטלו עליו מעולם משימות חדשות, בנוסף לאלה שכבר יש לו, הוא בעיני עובד בינוני, שכנראה אין לסמוך עליו. וזה יכול להדליק נורות אדומות".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.