728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מעבר לפינה

מעבר לפינה
אילוסטרציה: Shutterstock

"אחרי החגים" הוא מועד נוח למעסיקים להוציא לפועל מהלך של פיטורי עובדים. המלצתנו: אל תקלו ראש במעמד השימוע. עובדים מבוגרים: החוק עומד לצידכם

"אחרי החגים" הוא לא רק תירוץ לדחות קיומן של הבטחות. זו לא רק תקופה של התחלות חדשות בתחום הקריירה. אלה גם ימים שבהם מעסיקים עשויים לממש תכניות פיטורים, אותן לא רצו לבצע בסמוך לפני החגים, כדי לא להעכיר את האווירה במקום העבודה.
 

ענף התקשורת מאופיין כבר יותר מעשור בחוסר ביטחון תעסוקתי, ובשנים האחרונות – ביתר שאת. סגירת רשות השידור במאי 2017 ופיטוריהם של מאות מעובדיה, היה אחת מנקודת השיא של מציאות קשה זו. עשרות מעובדי הטלוויזיה החינוכית שנסגרה ב-15 באוגוסט האחרון, ואשר לא פרשו עד כה, ימצאו עצמם מפוטרים אחרי החגים, ולכל המאוחר עד סוף 2018. איום פיטורים, לא ברור עדיין באיזה היקף, מרחף גם על ראשיהם של עובדים בערוץ עשר העומד להתמזג לתוך רשת אחרי חגי תשרי, על עובדים בעיתון ידיעות אחרונות, ובכלי תקשורת נוספים בתחום הפרינט, שסובלים מירידה בחשיפה ומחפשים כל דרך אפשרית להגדלת הכנסותיהם (באמצעות כנסים, למשל).

 

בשנים האחרונות יצאו לאור לפחות שני ספרים, בני מאות עמודים כל אחד, העוסקים בתנאים בהם אפשרי לפטר עובד (אן בכינוי המשפטי: לסיים יחסי עובד – מעסיק). האחד נכתב בידי השופט ד"ר יצחק לובוצקי, שופט בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב והשני בידי עו"ד נחום פינברג, מוותיקי עורכי הדין בישראל העוסקים בדיני עבודה, שמשרדו מייצג כמה מהמעסיקים הגדולים במשק, ולאו דווקא עובדים. מי שעובד בארגון העומד להתחיל בהליך פיטורים מכל סיבה שהיא, כגון התייעלות או קשיים כלכליים, כדאי שיעיין באחד משני הספרים הללו, העומדים בפירוט, ובאופן בהיר למדי, על הדין הישראלי ביחס לסיומם של יחסי העבודה בין עובד ולמעסיק.

 

חשוב לדעת כי פיטורי עובד נחשבים תקפים רק אם העובד קיבל הודעה ברורה וחד משמעית על כך, באופן אישי, תוך ציון המועד להפסקת העבודה. קיומו של משא ומתן בעניין עזיבתו, אינו יכול להיחשב כהודעת פיטורים. למשל מעביד שסירב להעלות את שכרו של העובד בכך שאמר לו כי אם אינו רוצה להמשיך לעבוד באותו השכר, זכותו להפסיק לעבוד – אינו נחשב כמי שפיטר בכך את העובד וזאת משום שמעביד השאיר בידי העובד את ההחלטה אם להמשיך את עבודתו בתנאי ההעסקה הקיימים. באותה המידה, בקשתו של העובד לפרוש מעבודתו לגמלאות ולהיכנס למשא ומתן עם מעסיקו בקשר לכך, אינה נחשבת להודעת התפטרות מהעבודה.

 

השימוע לעובד המועמד לפיטורים היא זכות חשובה שחשוב שהעובד ינצל אותה, אם הוא מבקש למנוע את גזירת הפיטורים. בעבר, חובת קיום שימוע לעובד חלה רק על מעסיק ציבורי, אבל כיום היא חלה גם על מעסיק פרטי, וככל שזהו מקום עבודה גדול יותר, כך בתי המשפט ידקדקו עמו יותר במילוי חובתו זו כלפי העובד. מטרת השימוע היא "לתת לעובד הזדמנות אמיתית ונאותה להשמיע את טענותיו", כפי שקבעו בתי הדין לעבודה. השימוע הוא הליך שנועד לברר באמת ובתמים את ההצדקה לפיטורים. שימוע שהמעסיק עורך לעובד רק כדי לצאת ידי חובה, באופן שטחי, בלי לתת לעובד אפשרות אמיתית להסביר מדוע אין לפטר אותו, נחשב כאי מילוי החובה של קיום שימוע.

 

טענה נפוצה בקרב עובדים רבים, המועמדים לפיטורים היא ש"השימוע לא יעזור וזו סתם הצגה לצורך הפרוטוקול". אז נכון שמהניסיון אפשר להסיק שברוב המקרים אין בכוחו של השימוע למנוע את הפיטורים. אבל מומלץ בכל זאת לא לפסוח על השלב החשוב הזה. אם אתה מועמד לפיטורים ואתה משוכנע שנעשה לך עוול או שאתה תורם לארגון יותר מרבים אחרים שאינם ברשימת המפוטרים, כדאי שתתייצב לשימוע. אם תתכונן היטב למעמד השימוע, אולי תצליח לשכנע את הבכיר שמראיין אותך שאתה נחוץ לארגון וכי ההפסד שייגרם עקב עזיבתך יהיה גדול.

בעיתון הארץ, למשל, כתב ותיק ומוערך קיבל לפני כמה שנים הודעה על כוונה לפטרו. ביום השימוע אצל העורך הוא הגיע לחדר עם קלסר ובו כתבות איכותיות וחשיפות שהוא פירסם בתקופה שלפני ההחלטה לפטרו. הא הציג לעורך את הכתבות והזכיר לו את התרומה החשובה שהיתה לרבות מהן על המציאות בשטח. העורך הגיב במבוכה. כעבור יומיים הכתב קיבל הודעה על ביטול ההחלטה לפטרו והוא המשיך את עבודתו כרגיל. כיום הוא עושה חיל בתחומו.

 

הפרה של חוזה העבודה על ידי המעסיק אינה מהווה בהכרח פיטורים. למשל, שינוי לרעה במעמדו של העובד במקום העבודה יכול לפגוע בזכויותיו (ולהשפיע גם על חובותיו), אבל זה אינו אומר כמובן מאליו שהעובד פוטר.

 

יש מעסיקים שנוטים לפטר עובדים לפני שמלאה שנה אחת להעסקתם. לפחות בחלק מהמקרים, הסיבה לכך היא רצונם להתחמק מהצורך לשלם פיצויי פיטורים לעובדים אלה, שכן הזכאות לפיצויים פיטורים מותנית בכך שהעובד הועסק במהלך שנה אחת ברציפות. בתי הדין ערים לתופעה הזו ולא אחת הם קבעו כי פיטורים סמוך למלאת שנה להעסקתו של העובד נעשו שלא בתום לב והם מחייבים את אותם מעסיקים לפצות את העובדים. רק אם המעסיק הוכיח שפיטורי העובד בתום 11 חודשי העסקה נעשו מסיבות ענייניות ולא כדי להימנע מחובת תשלום פיצויי פיטורים, בתי הדין לא יראו בכך התחמקות מהחובה לשלם פיצויים פיטורים.

 

עובדת בהריון מוגנת מפני פיטורים, אם היא צברה ותק בעבודה של לפחות ששה חודשים, אלא אם כן שר העבודה אישר את הפיטורים לאחר שהוא הגיע למסקנה כי הם נעשו מטעמים ענייניים. האמת היא שברוב המקרים שר העבודה או נציג מטעם המשרד, מאשר את בקשותיהם של מעסיקים לפטר נשים בהריון.

 

עובדים מבוגרים עלולים למצוא את עצמם בתוך רשימות מפוטרים ביתר קלות לעומת עובדים צעירים. זו מציאות עגומה הקיימת בפועל למרות קיומו של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסר על פיטורי עובדים מחמת גילם המתקדם. מעסיקים לא מעטים מחזיקים בדיעה (הקדומה) ולפיה הפריון של עובד מבוגר נמוך לעומת זה של עובד בשנות ה-20 או ה-30 של חייו. האמת? לפעמים זה נכון, ולפעמים לא. בכל מקרה הניסיון שצברו עובדים מבוגרים, הידע שלהם, ובענף העיתונות – היותם מסוגלים לסנן ידיעות אמינות לעומת מידע מגמתי לא יסולא בפז.

 

עובדים מבוגרים לא מעטים נוטים להשלים עם גזירת פיטוריהם, אולי מכיוון שהם אינם רוצים להיכנס למלחמות בתוך הארגון או למאבק משפטי ארוך. עצתנו לעובד המבוגר: אל תמהר להשלים אם הפיטורים אם אתה חש שנעשה כלפיך מהלך לא צודק. החוק עומד לצידך, אך מעבר לכך: אל תירתע. גש למנהל והסבר לו, בפשטות ובכנות , שאין סיבה להפלות אותך לרעה לעומת עובדים אחרים רק בשל גילך. שב עמו בנחת והוכח לו שתרומתך לארגון לאורך השניים לא נפלה מזו של עובדים אחרים וכי להניף את חרב הפיטורים דווקא עלייך, אינה רק בלתי חוקית, אלא שגיאה ניהולית גדולה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.