728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הגיבורים מאחורי הקלעים

הגיבורים מאחורי הקלעים
השחזור של רומן זדרוב, דצמבר 2006.צילום מסך מתוך האתר "האמת היום".

תגליות של פעילים עשויות לשפוך אור חדש על הטענות לפיהן רומן זדורוב הוריד למחשבו תמונות פורנו של קטינות, וחיפש חומר העוסק בהטלת מורא ימים לפני הרצח

פרשת רצח תאיר ראדה/ משפט זדורוב מתייחדת מבחינה ציבורית ותקשורתית במעורבות חסרת התקדים של אזרחים אשר מכירים את הפרשה לפרטי פרטים, עוברים על החומרים, מדברים עליהם ללא הפסקה ברשתות החברתיות ובכך מסייעים לנושא להישאר בשיח הציבורי ואף מנסים לתרום להליך המשפטי.
 

ניתן לציין שלושה מאפיינים עיקריים של הסביבה התקשורתית הייחודית המאפיינת פרשיה זו והחומרים הקיימים במסגרתה:
 

החומרים דיגיטליים

 

מה שעשוי להישמע כעניין טריוויאלי הוא מאד רחוק מכך. עצם העובדה שהחומרים קיימים בפורמט ממוחשב, מחסן אותם יחסית מסכנה של אובדן פיזי והיעלמות, וכמובן מאפשר לשלוח אותם במהירות לנמענים רבים.
 

החומרים נגישים לציבור

 

מספר ספרים כבר נכתבו על הפרשה, כמו גם מספר תכניות תעודה. אך מעניין להתמקד באתר "האמת היום" שהוקם על ידי אחד הפעילים ומכיל את מרבית החומרים המקוריים של התיק הפתוחים לציבור, החל מחומרי חקירה משטרתיים, תמונות וסרטונים, מסמכים משפטיים, סיכומי הצדדים, פסקי הדין וכן חומרים רלוונטים אחרים (למשל סיכומי דיונים רשמיים שהתנהלו בקצרין מיד לאחר הרצח), וחומרים תקשורתיים רבים. כל החומרים האלה מוגשים בצורה ברורה ובהירה לגולשים באתר ששמו מבטא היטב את השינויים התכופים באקלים הדעות הציבורי לגבי הפרשה.

 

במות השיח

 

דבר נוסף שחשוב לציבור, מעבר לנגישות ולשקיפות, הוא שיהיו קיימות במות בהן ניתן לדבר עם אנשים אחרים אודות המקרה. בהקשר זה יש לציין את קבוצות הפייסבוק הרבות שפועלות בנושא. קיימות כ-15 קבוצות הפתוחות לציבור העוסקות בפרשה, כאשר כל אחת מתייחדת בעמדות של המנהלים שלה והמשתתפים שבה, ומנחה אותן השקפה שונה ומדיניות שונה לגבי מה שהתרחש מאז ועד היום.
 

ואכן, סביבה תקשורתית מעין זו מהווה כר פורה עבור פעילים להתעמק בחומרים ולהפיק תגליות חדשות. בהמשך לכך, נחשפו בכתבה בעיתון "ישראל היום" מספר יוזמות וממצאים חדשים של פעילים, על בסיס חומרי החקירה המקוריים.

 

אחד הפעילים הוא יוצא ברה"מ, מהנדס בכיר במעבדות מחקר ופיתוח, בן למשפחה של עיתונאים ומתורגמנים ובעל עניין אישי בתרגום (משתמש יוטיוב rzam2006) אשר נחשף לפרשה רק בסוף 2015 ומתוך עניין התחיל לצפות בחומרי החקירה ובשיחות עם המדובב, כאשר עמדתו הראשונית היתה שזדורוב הורשע בצדק. תוך כדי מעבר על החומרים, ותוך כדי רב שיח עם פעילים אחרים דוברי רוסית לגבי הדקויות שעלו במהלך עבודת התרגום, הוא מפיק תרגום חדש ששונה בנקודות רבות מן התרגום הרשמי (שנוצר על ידי חברה לתרגום שקיבלה את העבודה מהמשטרה). את התרגום הוא מעלה ככתוביות על גבי סרטוני החקירה ביוטיוב, שבהדרגה נחשפים לציבור. לטענתו, הסרטונים מספרים סיפור שונה מהנרטיב שאימץ בית המשפט.

 

יוזמה זו מצטרפת למאמץ של הפעילים להנגיש לציבור את החומרים המקוריים יחד עם תרגומם לעברית. עד כה, בעבודת נמלים, תורגמו ותומללו כ-70% מתוך 80 שעות החקירה והשיחות עם המדובב המתועדות בוידאו.

 


מספר פעילים, אשר מכירים את המקרה על בוריו, "אומצו" ע"י ההגנה, מסייעים לה ומשלבים את הידע שצברו בתוך המאמץ המשפטי. בכך הם לא רק משתתפים בדיבור על ההליך המשפטי שנשאר בגבולות הפייסבוק, אלא עשויים לסייע להליך המשפטי עצמו


 

פעילים אחרים עברו על חלק מן החומרים שהיוו ראיות נסיבתיות במשפט. למשל היסטוריית הגלישה של זדורוב. אחד הפריטים הנסיבתיים שצוינו בהרשעתו של זדורוב הוא שמספר ימים לפני הרצח הוא נכנס לפורום ובו פוסט של אחד הגולשים שפרסם קטע קצר הנוגע לשיטות כיצד להטיל מורא על גופים . במעבר של אותו פעיל על החומרים הסתבר שאותו הדף היה אחד מתוך עשרות דפים בהם גלש זדורוב באותו יום, כאשר הרוב המכריע של הדפים אליהם הגיע, גם לפני ואחרי אותו דף, עסקו במציאת רינגטונים למכשיר המוטורולה שהיה ברשותו.

 

מבדיקת החומר באופן עמוק יותר עולה כי אותו הדף מכיל כותרת תחתונה שחזרה לאורך כל המסמך שמציינת את המותג 'מוטורולה'. כל זה מעלה את האפשרות הסבירה שהדף עלה במהלך חיפוש תמים של זדורוב אחרי רינגטונים עבור המכשיר שלו. את ההצלבה הזאת עשה אחד מהגולשים, שלצורך כך היה צריך להכיר היטב את התיק ולהיות בעל הבנה טכנית, לטרוח לבקש גישה לחומרים ולנתח אותם.
 

צילום מסך: פעילים בקבוצת "כל האמת" דנים בשאלה האם הסלולרי של תאיר היה במצב שקט, כחלק מדיון בשאלה איך יתכן שאף אחד לא שמע צלצולים שלו. כחלק מהדיון, אחד הפעילים מוריד מהאינטרנט את חוברת ההפעלה של הדגם שהיה של תאיר, מה שמאפשר לענות על השאלה (2.9.2016).

 

דוגמה נוספת למעורבות הציבור עם חומרים מהתיק נוגעת לטענה כי זדורוב צפה בפורנו, טענה שזדורוב הכחיש בתוקף במשפט. במחשב אכן התגלו תמונות פורנו של צעירים (teen porn). אולם מחיפוש לאחרונה של פעילים עולה כי התכנים הללו שמורים במחשב תחת שם משתמש אחר – לא של זדורוב. מהצלבה עם מקורות נוספים עולה כי משפחת זדורוב רכשה את המחשב מאיש מחשבים אשר מכר להם ציוד משומש הכולל הארד דיסק שעבר פירמוט.
 

המשטרה ביצעה שחזור לתמונות אשר היו על ההארד דיסק בטרם הפרמוט, אך ניתן היה לראות שחומרים של משפחת זדורוב עצמה נשמרו על ההארד דיסק מספר רב של חודשים לאחר מכן, מה שתומך בטענה כי מקור החומרים אינו בזדורוב עצמו או במשפחתו. יש לציין כי ממצא זה חמק אפילו מעיני ההגנה במשפט המקורי של זדורוב, ונתגלה לאחרונה בזכות מאמצים של פעילים בעלי רקע טכני.
 

לעיתים קרובות מציירים את הפעילות הציבורית כחסרת תוחלת, אבל במספר מקרים הפעילות זולגת מהפייסבוק למערכת המשפטית עצמה. הביטוי הבולט ביותר שלה היא שמספר פעילים, אשר מכירים את המקרה על בוריו, "אומצו" ע"י ההגנה, מסייעים לה ומשלבים את הידע שצברו בתוך המאמץ המשפטי. בכך הם לא רק משתתפים בדיבור על ההליך המשפטי שנשאר בגבולות הפייסבוק, אלא עשויים לסייע להליך המשפטי עצמו.

 


 

פרופ' אזי לב-און הוא ראש המכון לחקר ניו מדיה, חברה ופוליטיקה באונ' אריאל, ומסיים כתיבת ספר אודות משפט זדורוב והפעילות התקשורתית סביבו.
 

סייעה בהבאת המאמר לפרסום: יהודית יחזקאלי

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • סמל לאי-אמון בממסד - עיתונות
    25 בנובמבר 2019 @ 2:17 pm, 2:17 pm

    […] אובדן האמון של הציבור בממסד, בעיקר המשפטי – ואת יכולות התארגנות הציבור באמצעות הרשתות החברתיות, כדי לה….   לדבריו, דמות מפתח להפיכת הפרשה לסמל של אי-אמון […]

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.