728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גוף הראיות

גוף הראיות
מצלמת הגוף של השוטרים.צילום: מתוך אתר האינטרנט של משטרת ישראל.

אלפי שוטרי סיור ותנועה יצויידו במהלך השנה הקרובה במצלמות גוף. עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח על האיום שמהווה הפרויקט הזה על הפרטיות של האזרחים

לאחר בדיקה שארכה כשלוש שנים, חנכה היום (ראשון) משטרת ישראל את פרויקט מצלמות הגוף, שיחל במהלך השנה ובמסגרתו יוצמדו, בסופו של תהליך, מצלמות לאלפי שוטרי סיור ותנועה.

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר במהלך טקס חנוכת הפרויקט כי "מדובר במערך שובר שוויון, שיגביר את אמון הציבור בנו. המטרה היא למתן את התנהגותו של השוטר וגם של האזרח. אנחנו נותנים לשוטרים את אחד הכלים החיוניים ביותר. שיטור וטכנולגיה כרוכים זה בזה".

 

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, אמר היום כי הפרויקט "מחזק את האמון, מפחית פוטנציאל לאלימות ומגביר את תחושת הביטחון של האזרח והשוטר. התהליך יתבצע באופן הדרגתי, אני רואה בפרויקט הזה כלי משמעותי למניעת תופעות אלימות, שקיפות בעבודת המשטרה, כלי המאפשר שמירה על זכויות הפרט".

 

עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח בישראל טוענת כי "המשטרה תייצר ארכיון ענק של עשרות אלפי שעות צילום בהן מתועדים אזרחים, שעלול לפגוע אנושות בפרטיותם". לדבריה, לשוטרים יש גישה לצילומים כי זה נחשב חומר חקירה, אך לאזרח אין גישה אליו. לטענתה, השוטר יכול להפעיל או לכבות את המצלמה מסיבות שונות, וברחבי העולם – במקומות בהם כבר עושים שימוש במצלמות הללו, הבינו  שדרושות לשם כך תקנות הפעלה ושימוש קשוחות מאוד.
 

לדבריה, האגודה לזכויות האזרח פנתה למשטרת ישראל וביקשה להביא את התייחסותה לתקנות שמאפשרות את השימוש במצלמות הגוף, אך המשטרה התעלמה מהפניה, כמו גם מפנייה של הסנגוריה הציבורית באשר לנושא זה. עו"ד סוצ'יו טוענת כי הפעלת מצלמות הגוף, שמהווה מהלך מרחיק לכת מבחינת ההשלכות שלו על הפרטיות של האזרחים,  מעוגנת בתקנות ולא בחוק, כך שגם המחוקק לא נתן עליהן את דעתו.

 

להאזנה:>>

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.