אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

הפרק השני בתחקיר "המקור" אודות מירי רגב – ששודר אמש ברשת 13, זכה לאחוזי צפייה הנמוכים רק במעט ביחס ל"מאסטר שף" של קשת 12

סערה וביקורת ציבורית בעקבות תחקיר "הסודות של מירי רגב", מאת רביב דרוקר בו נחשפו גילויים חמורים אודות התנהלותה של שרת התחבורה. התחקיר, על שני חלקיו, זכה להתייחסות ולפירגון מצד הערוצים המתחרים ובמיוחד בחדשות 12
תחקיר "המקור" מאת רביב דרוקר ששודר בערוץ 13, אודות התנהלותה המפוקפקת לכאורה של שרת התחבורה מירי רגב, עורר עניין ציבורי עצום וגלי ביקורת על הנעשה במשרד התחבורה תחת שרביטה של רגב. התחקיר זכה להתייחסות ולפרגון נדיר, אף מצד ערוצים ועיתונאים מתחרים וכן לנתוני צפייה מרשימים ביחס לכל תוכנית אחרת המשודרת בערוץ 13. כך או כך, שידור הפרק השני של התחקיר אמש, זכה ל 12.6 אחוזי צפייה (355 אלף צופים) כשמול בקשת 12 הדומיננטי והמוביל, תוכנית הבישול "מאסטר שף" זכתה ל- 15.5 אחוזי צפייה (370 אלף צופים) אך במעט יותר, דבר המעיד על כך שתוכנית תחקירים יכולה בהחלט להתחרות גם בתוכניות בידור ופנאי.
 
התחקיר, שחלקו השני שודר אמש (א'), מעיד לכאורה על תיעדוף פוליטי שנוקטת שרת התחבורה מירי רגב. במרכזו של התחקיר הוצג מסמך שבו מדורגות ומסומנות בצבעים שונים המזכירים "רמזור", רשויות מקומיות ואזוריות ובצד זאת בקשותיה של השרה מאנשי הכוורת המקיפה אותה, כגון "לתאם לו מנכ"ל" ו"לא לגעת כרגע" – הכל לכאורה בהתאם למידת התמיכה (או ההתנגדות) של ראשי הרשויות ברגב, בעיקר בפריימריז בליכוד.
 
בתוכנית צוטטו גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק שאמרו כי "מהתחקיר עולה ריח חריף של ריקבון ושחיתות, ותמונה של חשד למעשים פליליים" וכן כי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, תחליט ככל הנראה על פתיחה של חקירה פלילית נגד רגב, צעד שיאפשר למשטרה לפעול בנושא.
 
רגב: מדובר בהבל פיו של מתמודד נפש
 
בעקבות השידור, שלחה אמש רגב מכתב התראה לערוץ 13 ולדרוקר באמצעות עורך דינה עמית חדד. לדבריה "התוכניות כולה התבססה על הבל פיו של עובד לשעבר ועל מסמכים חלקיים ומסולפים שנגנבו על ידו ממשרד התחבורה". לטענת רגב, אותו עובד הוא מתמודד נפש. "במסגרת התוכנית האיש הוצג כמי שעזב את עבודתו במשרד התחבורה לאחר 7 באוקטובר וזאת כביכול מטעמים אידאולוגיים. הדברים שודרו באופן זה, אף שהיה ידוע לכל שאינם אמת".
 
בערוץ 12, המתחרה הגדול של ערוץ 13 שבו שודר התחקיר, פירגנו לעמיתיהם והתייחסו לפרשה. ברבות מתוכניות האקטואליה של חדשות 12 שודרו פולו-אפים וראיונות בממצאי התחקיר, החל מתוכניתו של רפי רשף, ועד ל"פגוש את העיתונות" ואולפן שישי".
מצנזרים ידיעות ובקושי מתקנים טעויות
 
עוד טען גלבוע: "עורכי העיתונים הפועלים לפי סטנדרטים מקצועיים מסורתיים מפחדים מהקבוצת הצעירים ששמה לה למטרה לשנות את כיוון התנהלותו של הניו יורק טיימס. למה דווקא ניו יורק טיימס סומן על ידם? כי זה עיתון העילית. הלכה למעשה הם מצליחים לצנזר ידיעות שאינן מתיישבות עם השקפת עולמם האנטי ישראלית. כשהעיתון נכשל בפרסום טעות מהותית, הוא אמנם מודה בה, אולם בקושי מתקנה. על כל טעות שהעיתון מתקן יש טעות שאינה מתוקנת".    
   
 לילך סיגן ציינה כי ניו יורק טיימס מקבל לפרסום כתבות של "עיתונאים" מעזה, שהלכה למעשה מפרסמים את דבר פעילי החמאס והם עושים זאת ללא כל גילוי נאות. "הראיות שאספנו מצביעות על כך שהעיתון מפרסם דיווחים שלפחות בחלקם אינם אמינים ובהם גם שקריים ומן הסתם, זה קורה ברקע ניסיונם של האקטיביסטים הצעירים בתוך העיתון להפכו כמעט לביטאון של חמאס", סיכמה.   
 
 פרופ' גבי וימן, מרצה לתקשורת באוניברסיטת רייכמן, אמר כי הממצאים שהוצגו בעניין הניו יורק טיימס "מטרידים". לדבריו, בתוך מערכת הניו יורק טיימס מתנהלת "מלחמת עולם". הוא הוסיף כי "כולם מפחדים מהעיתון הזה, הנחשב לקודש הקודשים של העיתונות. אפילו פה, באגודה הישראלית לתקשורת, הרימו גבה כשהצעתי שנקיים פאנל בנושא ניו יורק טיימס, חשבו שזו תהיה התאבדות מדעית". 
"דרוקר חשף את כל הכביסה המלוכלכת"
 
ניר וולף כתב היום באתר "ישראל היום": "הסירחון הפוליטי אצל רגב כל כך עמוק ורקוב עד שאפשר לטבול בו גם פעמיים בשבוע". עוד הוא כתב: "הכי מעניין היום זה לדעת מה באמת כותבים בימים אלה בקבוצות הוואטסאפ (של כוורת רגב), על רקע חשיפתה בתחקיר "המקור" של כל הכביסה המלוכלכת בלשכת השרה, בפריים טיים של כל המדינה. אבל הכי עצוב היום הוא לדעת שהתחקיר של דרוקר לא ישנה כלום בהתנהלות של נציגי הציבור שלנו. הם כביכול מייצגים אותנו, אבל בעצם מרוכזים רק בעצמם".
 
הדר גיל-עד כתב הבוקר ב-Ynet כי  התחקיר אודות שרת התחבורה הוא "תזכורת מטרידה וכואבת לשיקולים המטונפים שיושבים בבסיס קבלת ההחלטות המשמעותיות ביותר בעבור הישראלי. זה סיפור טראגי על האופן שבו כספי הציבור שלנו – אלו שמיועדים לאיכות החיים, הרווחה והביטחון של כולנו – מוטים למקומות הלא נכונים רק בגלל אינטרסים פוליטיים רקובים. רגב היא מקרה קיצון לתופעה הזו, אבל אין ספק שמדובר בתחלואה המאפיינת את הפוליטיקה הישראלית". 
 
רגב לא הכחישה הכל
 
 נטע סרוסי ואסף זגריזק כתבו במשותף ב"גלובס", כי עורך הדין עמית חדד, אותו שכרה רגב, כדי להתגונן מפני ההאשמות שעלו בתחקיר, לא הכחיש את כל חלקי התחקיר, כמו למשל, הטענה כי סיכומים של השרה רגב שונו כך שייכתב בהם שהחלטות נתקבלו על דעת הדרג המקצועי, גם כאשר אירע אחרת.
 
עוד הם כתבו: "ייתכן שעו"ד חדד אכן נשכר על ידי רגב לצורך הגשתה של תביעת דיבה. הליך שכזה צפוי להיות מעניין למדי, אם ייצא לפועל, וניתן יהיה לזמן בו עדים רבים – ממשרד התחבורה, מהרשויות המקומיות וממרכז הליכוד, שישפכו אור על הנעשה בין כותלי של משרד התשתיות הגדול בישראל. אולם יותר מכך שחדד מטפל בתיקי לשון הרע, הוא ידוע בשל תחום משפטי אחר: צווארון לבן. יש לו גם לקוח מפורסם אחד, ראש הממשלה בנימין נתניהו". 
 
התנועה לאיכות השלטון פנתה היום ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, ולמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בבקשה שיפתחו בחקירה נגד שרת התחבורה, בשל התנהלותה ומעשיה שנחשפו בתחקיר "המקור". לטענת התנועה, "מצב בו שרה בכירה בישראל משתמשת בתפקידה ובסמכויותיה על מנת להפיק טובות הנאה לה ולמקורביה הפוליטיים, פוגעת אנושות באימון הציבור ובאינטרס הציבורי. עלינו להוקיע את השחיתות והמושחתים ולהרחיקם ממוקדי קבלת ההחלטות בטרם יהיה מאוחר מדי".

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן