אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

חברת הכנסת לשעבר, יוליה שמאלוב ברקוביץ' מונתה למנכ"לית חדשות 13 | העיתונאים שוקלים התפטרות קולקטיבית

"תיקון ליל שבועות" של דיריקטוריון חדשות 13: חברת הכנסת לשעבר מטעם קדימה והליכוד יוליה שמאלוב ברקוביץ' מונתה למנכ"לית חדשות 13 | האם זה המינוי שיציל את החברה מקריסה?
יוליה שמאלוב ברקוביץ' נבחרה לתפקיד על רקע מצבו הכלכלי הבעייתי של הערוץ ונתוני הצפייה המאכזבים מזה זמן רב, בעקבותיו עזב בין השאר את תפקידו, המנכ"ל הקודם של חדשות 13, אור צלקובניק כעבור פחות משנה בתפקיד. שמאלוב ברקוביץ' תצטרך להתמודד עם הצורך לבצע מהלכי התייעלות בחברת החדשות, לרבות ביצוע קיצוצים בכוח האדם. עם זאת, מינויה טעון אישור הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.
 
הודחה מהרשות השנייה
 
שמאלוב ברקוביץ' היתה בעבר חברת כנסת מטעם קדימה והליכוד. לאחר פרישתה מהכנסת, הוצנחה כמינוי פוליטי לתפקיד יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, אולם בסופו של יום היא הודחה מהתפקיד על ידי שר התקשורת לשעבר, יועז הנדל, בטענה לכשלים בהתנהלות הרשות. גם שר התקשורת שקדם להנדל, איוב קרא, ניסה להביא לסיום כהונתה כיו"ר הראשות הרשות השנייה, אך לא צלח בכך.  שמאלוב-ברקוביץ' גם יסדה את הערוץ הישראלי בשפה הרוסית "ישראל פלוס" ושימשה בו עורכת ראשית, כמו כן כיהנה כמנכ"לית העיתון ברוסית "וסטי", מקבוצת "ידיעות אחרונות". 
 

 בטרם דירקטוריון החברה החליט על המינוי החדש, העיתונאים בחדשות 13 פנו לוועדת האיתור שראיינה מועמדים לתפקיד המנכ"ל ודרשו למנות לתפקיד רק "דמות עיתונאית בכירה, עם ניסיון בעריכת חדשות ותחקירים, שניתן לשאת אליה עיניים". חששם של העיתונאים מפני זהותו/תה של המנכ"ל/ית הבאה גבר, לאחר שבשבוע שעבר עורך וואלה ברנז'ה, דוד ורטהיים כתב בחשבונו ברשת X: כי "רשת 13 מתקשים למצוא מנכ״ל לחדשות. הסיבה, בין היתר: הצבת תנאים מגוחכים בפני המועמדים שישמרו את השליטה על כוח האדם אצל היו״ר. במילים אחרות: מחפשים קבלן ביצוע של ההנהלה לפיטורים. שווה לדעת את זה לגבי מי שייבחר לבסוף".

 

כעת אין ודאות שמינויה של שמאלוב ברקוביץ' תספק את ציפיות העובדים ולא יעורר בהם חששות כי המינוי יגרום לזעזועים נוספים בחברה. הבוקר (ה') הביע ועד העובדים בחדשות 13, חשש כי המינוי החדש קשור לכוונה לבצע פיטורים בחברה, שיתבססו לא רק על נימוקים מקצועיים, אלא גם על שיקולים פוליטיים. בפניית הוועד להנהלת החברה, שתוכנו מובא ע"י דוד ורטהיים באתר "וואלה", הוועד כתב כי "תנאי הרישיון של רשת אוסרים על הערוץ לבצע פעולות שיביאו לכך ששידורי החדשות ישקפו את הדעה הפוליטית הפרטית של מנהליו". הוועד דורש פגישה דחופה עם ההנהלה ומזהיר כי "ככל שרשת תממש את תוכנית הפיטורים באופן שיפגע בהון האנושי של החברה ויכלול רשימות שחורות או לבנות, נידרש לברר את האמת". בפנייה לחברי דריקטוריון חדשות 13, עיתונאי החברה מביעים שאט נפש ממינויה של שמאלוב ברקוביץ', טוענים לאי כשירותה לתפקיד ומזהירים את הנהלת רשת 13 מפני מה שצפוי אם המינוי יצא אל הפועל: "הבית עלול לקרוס על יושביו".

 

עיתונאי קבוצת ידיעות אחרונות, רן בוקר, פרסם בחשבונו ברשת X כי "כתבי ועורכי חדשות 13 מאיימים בהתייעצות דחופה בעקבות מינויוה של חברת הכנסת לשעבר יוליה שמאלוב ברקוביץ׳ לתפקיד מנכ״לית החברה: ״נתפטר קולקטיבית״ והוסיף מדברי העיתונאים בחברה: ״או שנילחם – או שניכחד״ ״רשת לא מבינים את חברת החדשות, הם לא מסתכלים עיתונאית. או שנילחם או שניכחד״.

הודעת עיתונאי חדשות 13 לחברי דרקטוריון החברה | לקריאת המכתב יש ללחוץ על הצלמית
 
התנגדה למיזוג רשת עם ערוץ 10
 
יש הרואים בשמאלוב ברקוביץ' כדמות מקורבת לסביבת נתניהו, בין היתר בשל התנגדותה למיזוג בין רשת לערוץ 10 בינואר 2019. שמאלוב פעלה בהתאם לעמדת סביבתו של נתניהו ולאחר שקידמה את מועמדותו של פעיל ליכוד לדירקטורן חדשות 13. 
 
אייל דה פאו, יו"ר חברת החדשות וראש ועדת האיתור ציין: "אנו חברי הדירקטוריון סומכים על יוליה שתיקח את המושכות ותוביל את חברת החדשות להישגים חדשים. אנו משוכנעים שיכולותיה המגוונות והרקורד המוכח שלה בבניית חברות תקשורת ענפות ישיאו ערך רב למיצובה ולחיזוקה של חדשות 13 בשוק הטלוויזיה הישראלי. אנו מאחלים לה הצלחה רבה ומצפים לדרך המשותפת".
 
 יוליה שמאלוב הודתה לדירקטוריון, מנכ"ל רשת 13, ליו"ר החברה ולבעלי המניות על הבעת האמון. "ניהול חברת החדשות בעת הזו היא משימה משמעותית בעבורי וחשוב ברמה הלאומית", מסרה. היא הוסיפה:" בצעדים משמעותיים ללא פשרות נוביל את חדשות 13 לקדמת הבמה, תוך החזרת אמון הציבור בכלי תקשורת בישראל".
יוליה שמאלוב ברקוביץ' בכנס אילת לעיתונות 2021 | צילום: אגודת העיתונאים תל אביב

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן