אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

מועצת העיתונות והתקשורת דורשת לעצור תוקפי העיתונאים ב"מצעד הדגלים"

ניר חסון: זו ההתקפה הקשה ביותר שחוייתי בכל שנותי כעיתונאי | לירן תמרי: העיתונאים היו על המוקד של המשטרה ושל הצועדים
בעקבות תקיפתם של שני עיתונאים במהלך "מצעד הדגלים" המסורתי שנערך אתמול בירושלים, מועצת העיתונות והתקשורת קראה הבוקר לעצור לחקירה ולהעמיד לדין מיידית את התוקפים וגם להסיק מסקנות כלפי אנשי המשטרה והמפקדים. שני הכתבים שהותקפו על ידי נערים שהשתתפו במצעד הם ניר חסון מ"הארץ", כאשר ניסה לגונן על העיתונאי הפלסטיני סייף קווסמי. הנערים תקפו אותו ואת לירן תמרי מ- Ynet. 

 

בהודעה שפרסמה מועצת העיתונות, בראשות המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס חנן מלצר, הובעה "דאגה, צער ומחאה על פגיעה חוזרת ונשנית בעיתונאים המבצעים את עבודתם והפעם ביום ירושלים". המועצה קראה למשטרת ישראל, "להטמיע בשורותיה גם בימים סוערים אלה את החובה להגן על עיתונאים המסקרים הפגנות ואירועים מכל סוג שהוא בשטח – בין אם הם כתבים ישראלים ובין אם הם כתבים זרים – כשהם ממלאים את שליחותם המקצועית להבאת תמונת מצב כמות שהיא לציבור הרחב ולקיום זכות הציבור לדעת הלכה למעשה".  
 
 "מחדלים חוזרים ונשנים"
 
 מההודעה עולה כי נשיא המועצה, שופט בית המשפט העליון בדימוס, חנן מלצר, קיים שיחות חוזרות ונשנות עם ראשי המשטרה ובכירי הפרקליטות וכפועל יוצא מכך, הצדדים גיבשו הבנות וסיכומים ולפיהם המשטרה תפעל בנחישות מול גילויי אלימות כלפי עיתונאים, במטרה למנוע אותם, "אך הדיאלוג הזה אינו מחלחל כנראה לשורות לובשי המדים". עוד אומרת המועצה כי "נוכח מחדלים חוזרים ונשנים אלה, יש לעצור לחקירה ולהעמיד לדין מיידית את התוקפים ולהסיק מסקנות כלפי אנשי המשטרה והמפקדים האחראים על זירת האירוע". 
 
המשטרה מסרה בתגובה כי אנשיה לקחו לחקירה חשודים בתקיפת עיתונאים ובהשלכת חפצים לעברם וכי היא "רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים ואנשי תקשורת המבצעים את תפקידם, ובכל אדם אחר".  
 
ניר חסון, המסקר את תחומי ירושלים ואיכות הסביבה מזה שנים רבות, מסר בעקבות האירוע: "הותקפתי בשער שכם וזו ההתקפה הכי חמורה שחוויתי בכל שנותי כעיתונאי. במשך 30 שניות בעטו בי כשאני שרוע על הריצפה".
"נהדפנו לכיוון גן סמוך" 
 
לירן תמרי כתב ברשת X:" העיתונאים היו היום על המוקד של המשטרה ושל הצועדים. במהלך "מצעד הדגלים", המשטרה החליטה שלא מתאים שעיתונאים יסקרו את המצעד ממדרגות שער שכם והיא התחילה להדוף אותנו לכיוון גן סמוך. במהלך ההדיפה כפי שניתן לראות בסרטונים שעלו ברשת, השוטר שאוגף אותי מתחיל לצבוט אותי בבטן, חשב שלא יראו אבל הנה התמונה לפניכם".

יהושוע (ג'וש) בריינר, הכתב לענייני משטרה של "הארץ", הוסיף: "מדהים שהמשטרה בהודעה רשמית כותבת שהיא רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים ואנשי תקשורת המבצעים את תפקידם. חברים במשטרה, אתם אלה שפוגעים בעיתונאים ובאנשי תקשורת. אם יש חשש לפגיעה בעיתונאים, תאבטחו אותם, אל תרחיקו אותם מהמקום ואל תמנעו מהם לעשות את עבודתם. בעיני המשטרה, העיתונאים הם הפרובוקטורים ומעוררי המהומות ואילו המונים שתוקפים אותם ושרים 'שיישרף לכם הכפר' ו'שועפת עולה באש', הם הלגיטימיים. זו גם רוח השר, אז במקום להגן על חופש העיתונות, פועלים נגדה".

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן