אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

שידורי ערוץ 14 לא יהיו זמינים לצפייה ב"עידן פלוס"

בשל חוב עבר הנאמד במיליוני שקלים וחשש מתפיחת החוב בעתיד, ערוץ 14 הודיע על עזיבת הפלטפורמה שמפעילה הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו
ערוץ 14, חייב מיליוני שקלים לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בשל סירובו לפי שעה, לשלם בעבור הפצת שידוריו במערך "עידן פלוס". כעת מבקש הערוץ להקל על מצבו הכלכלי, אגב עזיבת "עידן פלוס" שגם באמצעותו מופצים כעת שידוריו. משמעות הדבר היא שהחל מיום יום ה' 30.05.2024, לא ניתן יהיה לצפות בשידורי ערוץ 14 באמצעות "עידן פלוס".
 
"עידן פלוס" הוא מערך חינמי להפצת שידוריהם של ערוצים מרכזיים בעבור הציבור הרחב. השירות מופעל על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, אולם על הגופים המשדרים המשתמשים בו להפצת שידוריים, לשלם לרשות השנייה דמי שימוש שנתיים על סך 2 מליון שקלים. על פי "גלובס", ערוץ 14 ביקש להפסיק את הפצת שידוריו באמצעות "עידן פלוס", על רקע חובו לרשות השנייה בין השנים: 2018 – 2021. חוב המסתכם בכ-6.5 מיליון שקלים. בגין חוב הזה, שהערוץ איתן בדעתו שלא לשלם, לפחות עד לרגע זה, הרשות הגישה נגדו תביעה. כעת, באמצעות הפסקת השימוש בפלטפורמת ההפצה, מנסה הערוץ לעצור את המשך הגידול בחובו לרשות ולא להיות חשוף לתביעות כספיות נוספות בנוגע לתשלום דמי הפצה מצד הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. 
 
ערוץ 14 החל להפיץ את שידוריו באמצעות "עידן פלוס" עם עלייתו לאוויר בשנת 2017, אולם מכיוון שבראשית שידוריו הוגדר כערוץ זעיר וחדש, הוא זכה להטבות והגנות ינוקא ועל כן הרשות השנייה העניקה לו פטור מתשלום דמי הפצה. לאחר תום תקופת הגנות הינוקא בשנת 2021, הרשות דרשה מהערוץ להתחיל לשלם בעבור השימוש במערך "עידן פלוס". בשלב זה, הנהלת ערוץ 14, הודיעה לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, כי היא מסרבת לשלם את דמי ההפצה. אפשר שפעלו מתוך תקווה למתן פטור באמצעות חקיקה עתידית שתוסיף להטיב עימו. כך או כך, הערוץ טרם פרע את חובותיו לרשות ואף כעת הוא איתן בסירובו לשלם בעבור דמי הפצה. מעבר לתביעת הרשות נגד הערוץ ובקשתו של הערוץ להיגרע מפלטפורמת ההפצה בימי חול. הערוץ דורש להישאר ב"עידן פלוס" כ"גל שקט", רק בשבתות ובימי חג בהם אינו משדר.
מגי טביבי וינון מגל | צילום: ערוץ 14
הרשות השניה: מחויבים לפעול על פי דין 
 
מהרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו נמסר כי "העלאת הערוצים הנכללים בו נעשתה בשים לב לפניית שר התקשורת בעקבות מצב החירום ולבקשת הערוצים. החוק והתקנות בנוגע לדמי הפצה נמצאים בסמכותם של שר התקשורת ושר האוצר. למיטב ידיעתנו, משרד התקשורת בוחן הסדר לשינוי או תיקון דמי ההפצה שידרשו לשלם הערוצים השונים בעיתות חירום".  
 
עוד נאמר בהודעת הרשות: "מאחר וטרם גובש הסדר חקיקתי חלופי בעניין תשלום דמי ההפצה בעת חירום, הרשות השנייה מחויבת לפעול על פי הדין הקיים ואין בסמכותה לפטור את ערוץ 14, או כל גורם אחר מתשלום דמי הפצה. אנו נכבד את בקשת הערוץ לחדול מהפצתו באמצעות מערך "עידן פלוס" וככל שייקבע הסדר חקיקתי חלופי, נפעל לפיו".  

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן