אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

משפחות חטופים ואזרחים מודאגים יערכו מחר באמפי שוני "טקס כיבוי משואות"

במקביל לשידור המוקלט והערוך של "הטקס המרכזי מהר הרצל בירושלים", משפחות חטופים ואזרחים מודאגים יעבירו בשידור חי, טקס חלופי ▮ לדברי המארגנים: "הטקס מכיר באובדן ובצלקות העמוקות, אולם גם מעורר תקווה"

שידורו של טקס הדלקת המשואות המסורתי מהר הרצל בירושלים, מחר בין תוגת יום הזיכרון לציון יום העצמאות ה-66 של מדינת ישראל, יהיה שונה מהרגיל והמוכר מאז החלו להעבירו בשידור חי. לראשונה בתולדותיו, הטקס יוקלט ויערך מבעוד מועד, בטרם יועבר לשידור באמצעות ערוצי הטלוויזיה המרכזיים. השרה מירי רגב, שבמקביל לתפקידה כשרת התחבורה, ממונה גם על המערך לטקסים ולארועים ממלכתיים, אחראית על הפקתו של הטקס, תכניו וכן לאופן שבו יערך וימסר לשידור. נוכח זאת וכאקט מחאה, התאגדו "משפחות חטופים ואזרחים מודאגים", במטרה לערוך ולשדר במקביל, טקס משואות אזרחי חלופי.

 

המארגנים מכנים את הארוע שיערך מחר בשעה 18:30 באמפי שוני, כ"טקס כיבוי המשואות והדלקת תקווה" והוא יהיה זמין לצפייה באמצעות הרשתות החברתיות וכן בקישור הרצב: https://linktr.ee/mesuot

העיתונאים לוסי אהריש וג'קי לוי ינחו את הטקס שיערך במבצר שוני, בהשתתפות הזמרת רונה קינן, הזמרת והיוצרת דניאלה ספקטור, השחקן  דרור קרן ולהקת "החצר האחורית" שתשיר משירי יענקל'ה רוטבליט. בנוסף למשפחות חטופים, באירוע ישתתפו גם ניצולים מהטבח בקיבוצים, ניצולים ממסיבת הנובה, חברי כנסת ואנשי ציבור. 
 
 "מיצג ראווה פחדני מוקלט" 
 
בהודעה שהוציאו מארגני הטקס החלופי, הם אומרים כי "בזמן שערוצי הטלוויזיה יבחרו לשדר מיצגי ראווה מטקס משואות "ממלכתי", פחדני ומוקלט, נטול קהל ומנותק מהעם, הציבור מוזמן להצטרף לשידור הטקס הראוי, המוסרי והמדוייק שיצרנו יחד. טקס משואות מכבד ואנושי המכיר בכאב, באובדן ובצלקות שנותרו בנפגעים ובנפגעות בחבלי ארץ אהובים. הטקס מישיר מבט אל האסון המשותף, אך עם זאת מעצים ומעורר תקווה. ביום אחד הביטחון האישי והאמון במערכות קרסו, עשרות אלפים איבדו את היקרים להם, את ביתם ועוגני חייהם נלקחו מהם, אולם בעבור 132 משפחות, הסיוט נמשך יום אחר יום, שעה אחר שעה, חיים שאינם חיים ולילות שאינם לילות".
 
עוד נאמר בהודעה: "במהלך האירוע יכובו משואות ההפקרה, הנטישה, הזלזול וההתעלמות ותודלק מחדש להבה של ערבות הדדית ותקווה לעתיד טוב יותר של מציאות מתוקנת, כואבת אולם שפויה ומלאת חמלה". 
"מפגן של אטימות ויומרנות"
 
יוזמת הפקתו והפצתו של הטקס החלופי בשידור חי נולדה לאחר שבשבוע שעבר חתמו כ-60 אלף איש על עצומה שהופנתה למנכ"לי הערוצים 11, 12 ו-13, אותה יזמו תושבים מהנגב המערבי. החותמים קראו לערוצים המרכזיים שלא לשדר השנה, את טקסי העצמאות הממלכתיים. הרוח החיה מאחורי העצומה הוא בר חפץ מקיבוץ נירים, שניצל ממתקפת ה-7 באוקטובר. בעצומה נכתב בין היתר כי "מירי רגב מתכננת טקס יום עצמאות שהוא מפגן של אטימות ויומרנות, ללא קהל וזאת בשעה שתושבי נירים, נתיב העשרה, בארי, ניר עוז וישובים נוספים בנגב המערבי, כלל לא יודעים מתי ישובו לביתם. השרה רגב כותב חפץ, אף מתכננת להדליק משואות ביישובים מהם פונו תושביהם. גם התושבים בישובי הצפון: קריית שמונה, מנרה ואביבים – יהיו מחוץ לבתיהם ביום העצמאות".  
 
בעצומה נכתב עוד כי "הטקס הממשלתי רק זורה מלח ומנרמל אשלייה של שיגרה בזמן שהחטופים נמקים בעזה. התקשורת צריכה לשדר סולידריות כלפי קהילות הקיבוצים, המושבים והערים ששרדו את הטבח – ולשדר את טקסיהם במקום את הטקס המנותק שמפיקה הממשלה שהפקירה אותם ב-7 באוקטובר". 
כרזה שהפיק מטה משפחות החטופים

בתוך כך, "המטה להחזרת החטופים והנעדרים" יערוך אף הוא ארוע מקביל לשידור הטקס המסורתי מהר הרצל בירושלים והטקס החלופי מאמפי שוני שבפארק ז'בוטינסקי הסמוך לגבעת עדה – בנימינה. הארוע בסימן "עוד לא אבדה תקבתנו להחזיר אותם הבייתה עכשיו" – יערך מחר בשעה 19:30 בכיכר החטופים בתל אביב.

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן