אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

סג"ל: זה לא היה מחקר שלנו, אלא של ליעד לוי. אילו ידענו שזו התוצאה, לא היינו עושים את האייטם הזה

מגלגלים עיניים: אחרי שהביאו את ד"ר ליעד לוי לתוכניתם המשודרת בערוץ 14 וידעו גם ידעו את אשר בפיו, כעת צמד המגישים ריקלין וסג"ל מסתייגים מהפרסום ומתנצלים
ביום רביעי שעבר, אראל סג"ל ושמעון ריקלין, מגישי התוכנית "ריקלין סג"ל" המשודרת בערוץ 14, אירחו באולפנם את ד"ר ליעד לוי שהציג "מחקר" אודות הקשר בין דעות פוליטיות וסיכויי ההישרדות בטבח השבעה באוקטובר 2023. "המחקר" המפוקפק שממנו עלה לכאורה כי השמאלנות הורגת, עורר סערה ציבורית ותגובות נזעמות בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. מצפייה באייטם לא ניכר כי שני המגישים הופתעו מהצגתו של "המחקר" בתוכניתם או שלא ידעו במה דברים אמורים בטרם עלו לאוויר. הם הציגו את ד"ר לוי באריכות טרם האחרון הסביר את ממצאי "מחקרו" אגב מצגת גרפית שהוכנה מבעוד מועד. אולם עתה, לאחר שהרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו פתחה בהליך הפרה לאור תלונות רבות שקיבלה בעניין, פרסם צמד המגישים התנצלות בפני הצופים ובעיקר מתושבי העוטף שנפגעו במיוחד מהצגת "המחקר" בתוכנית הטלוויזה. 
 
עם זאת, גם אחרי פרסום ההתנצלות, רבים ברשתות החברתיות דחו את הסבריהם של שני המגישים והאשימו את הערוץ ביצירת אווירה עוינת כלפי חלקים בציבור הישראלי. 
 
נזכיר: בתוכנית "ריקלין וסג"ל" ששודרה בערוץ 14 ביום רביעי שעבר, הוצג "מחקר" שערך הפיזיקאי ד"ר ליעד לוי, שעל עמדותיו אפשר ללמוד מסרטונים שהעלה לרשת, ולפיו שיעור הנרצחים  והחטופים הגבוה ביותר, כ-30%, היה בקיבוץ ניר עוז. אחריו, בסדר יורד: בארי, כפר עזה, חולית, כיסופים, ניר יצחק, נירים, סופה, ישע ורעים. ממצאי "המחקר" עולה לכאורה כי היישובים שתושבים תומכים פוליטית בשמאל או תומכים באופוזיציה נפגעו במידה רבה יותר ממחבלי החמאס ביחס לתושבי  הישובים הנוטים פוליטית לימין, שכן ביישובים אלה מספר הרציחות והחטיפות היה נמוך יחסית. 
 
מטה משפחות החטופים הגיב בזעם על שידור "המחקר" וכינה את השידור "מניפולטיבי, מפלג, שקרי ומתיר דם, הפוגע בחוסן הלאומי שלנו". שורה של אנשי תקשורת וגולשים רבים מכל הקשת הפוליטית הוקיעו אף הם את השידור. בערוץ 12 המתחרה, שבו נוהגים רק במקרים נדירים להגיב על הנאמר בערוצים אחרים, חרגו הפעם מנוהל זה וגינו את פרסום "המחקר" בערוץ 14. גם הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, אליה הגיעו כ-800 פניות זועמות של צופים, התייחסה בחומרה לשידור "גרף הדמים" והודיעה כי פתחה בהליך הפרה נגד ערוץ 14. "מדובר בפגיעה לכאורה בזכרם ובכבודם של הנרצחים, ולהבדיל בכבוד החטופים החיים כמו גם של נפגעי מתקפת הטרור הנפשעת ב-7 באוקטובר" מסרה הרשות השניה.   
"מודה בטעות שלנו. לא היתה פה כוונה רעה"
 
אתמול, בפתח תוכניתם הזוגית, סג"ל אמר: "אני באמת מתנצל מקרב לב בפני כל מי שנפגע. קיבלתי המון וואטסאפים, אימיילים וכו'  מתושבי העוטף ומאחרים. אילו ידעתי שזו תהיה התוצאה ושלא תושג המטרה, לא היינו עושים את האייטם הזה. אם זה המחיר, שאנשים נפגעו ונעלבו, אני מודה בטעות שלנו ומתנצל".
 
ריקלין אמר: "פגענו באנשים ולא היתה כוונה כזו ולכן גם אני מתנצל. חשוב להדגיש פה שזה לא היה נתון או מחקר של ערוץ 14, אלא של אותו פיזיקאי ליעד לוי. היה נתון חריג ורצינו לבדוק אותו".
 
סג"ל: "לא היתה פה כוונה רעה וגם לא צל של כוונה רעה ואני לא אומר את זה בגלל הרשות השנייה או גורמים אחרים שתפסו טרמפ על השידור".
 
כך או כך, לאחר שידור האייטם והתגובות הנזעמות שלא איחרו להגיע, סג"ל הדף בחריפות את הביקורת שנתפרסמה נגדו בעיתונו "ישראל היום" וכך כתב בחשבונו ברשת X: "ללא בושה: "ישראל היום" (העיתון שלי) כנראה לא צפה באייטם שלנו. זה לא סקר ולא מחקר של ערוץ 14. ראיינו את ד"ר ליעד לוי, פיזיקאי, שערך מחקר ומצא נתונים סטטיסטים מובהקים שדורשים בדיקה כדי ללמוד להבא. לעתיד". 

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן