אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

עיתונאי חדשות 13 עתרו לבג"צ נגד מינוי יוליה שמאלוב ברקוביץ' למנכ"לית החברה

"ההחלטה פסולה מיסודה, בלתי סבירה, לוקה בניגוד עניינים חמור ומשוא פנים והיא התקבלה למרות ששמאלוב-ברקוביץ' אינה עומדת בתנאי הכשירות לתפקיד | הליך מינויה החפוז נעשה בלא שנשקלו כראוי היעדר ניסיונה המקצועי והעובדה שכמעט והביאה לחיסול החברה"
ועד עיתונאי חדשות 13 הגיש היום (ה') עתירה לבג"צ בה הוא מבקש לפסול את מינויה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' למנכ"לית החברה.
 
בעתירה נגד הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ודירקטוריון חדשות 13 מבקשים העובדים מבית המשפט להורות לחברת חדשות 13 לבטל את המינוי של שמאלוב ברקוביץ' ולקיים הליך מחודש לבחירת מנכ"ל אחר לחברה. 
 
לטענת ועד העיתונאים, באמצעות עוה"ד אמיר באשה, נדב ויסמן, יפית שלו ויונתן רום, מינויה של שמאלוב ברקוביץ' "לוקה בחוסר סבירות קיצונית. דריקטוריון החברה לא שקל את היעדר ניסיונה המקצועי, את הביקורת החריפה שהובעה כלפיה על ידי מנכ"ל משרד התקשורת, את התנהלותה המכוונת והלא עניינית נגד חברת החדשות שכמעט הובילה לחיסול החברה ואת העובדה שהניחה לשיקולים פוליטיים להטות את שיקול דעתה".
 
הליך מינוי לא תקין
 
 "דריקטוריון חדשות 13 קיים הליך מינוי שאינו תקין, בניגוד לסטנדרטים המוכרים להליך מינהלי תקין וראוי, בוודאי ביחס למינוי לתפקיד כה משמעותי", נכתבר בעתירה. "לא קדם הליך תחרותי, לא נקבעו ולא פורסמו תנאי סף, לא פורסם קול קורא, לא פורסמה רשימת מועמדים, ועדת האיתור הביאה לאישור דריקטוריון חדשות 13 מועמדת אחת בלבד שאושרה לאחר דיון קצרצר."
 
עוד טוענים העובדים בעתירה כי נציגי הציבור שתרמו למינוי של שמאלוב ברקוביץ' לקו בניגוד עניינים. "מי שאמורים להגן על האינטרס הציבורי במועצת המנהלים, מונו לתפקידם בידי שמאלוב ברקוביץ' עצמה, בעת שכיהנה כיו"ר מועצת הרשות השנייה. עובדה זו מצטרפת לגילויים המטרידים שחשף אמש עיתון הארץ, בדבר קשריה האישיים עם העסקן הפוליטי אברהם נתן, שבשעתו פעל בשם ראש הממשלה נתניהו, לפעול להארכת כהונתה כיו"ר הרשות השניה ואף איים על שר התקשורת דאז, איוב קרא כי לא יבחר שוב ברשימת הליכוד לכנסת אם יביא לפיטורה של שמאלוב ברקוביץ' מתפקידה כיו"ר הרשות השנייה. הבוקר אף פורסם כי שמאלוב ברקוביץ' מצהירה מראש כי תחת ניהולה יפורסמו תחקירים, לא על בסיס עובדות, ממצאים ועניין לציבור, אלא על בסיס מה שהיא רואה כשוויון פוליטי".
תפעל לשנות את אופי הערוץ 
 
הבוקר, חשף העיתונאי חיים לוינסון, כי שמאלוב ברקוביץ' פרשה את חזונה לגבי ערוץ 13, בשיחה פנימית שהייתה לפני ימים אחדים. חזונה של המנכ"לית החדשה של חדשות 13, כפי שנחשף בעיתון הארץ, מחזק את חשש עיתונאי חדשות 13, לפיו היא תפעל כדי לשנות את אופיה של חברת החדשות, אגב בלימת כתבות ופרסומים שאינם מחמיאים לראש הממשלה ולממשלתו. אפשר ששמאלוב ברקוביץ' תבעא לשינוי הקו העיתונאי הנוקב באמצעות החלפת השדרה המרכזית של עיתונאי החברה.
 
 "לא יכול להיות שבמשך שנה רשת וקשת משדרים את המחאה. ברור לי שיש פה אג'נדה", טענה שמאלוב ברקוביץ'.  לטענתה, התקשורת כולה היא אנטי ממשל".
  
"למה אין תחקיר על גנץ?"
 
כשבן שיחה הזכיר את העיתונאי רביב דרוקר, מגיש תוכנית התחקירים "המקור" והתחקיר שערך לאחרונה אודות התנהלותה של שרת התחבורה מירי רגב, ממנו עלה לכאורה שרגב מעדיפה סיוע לרשויות מקומיות שראשיהן מקורסבים אליה, שמאלוב ברקוביץ' השיבה: "למה הוא לא עושה כזאת כתבה על גנץ? על גנץ הוא לא עשה כזה דבר. עושים רק על צד אחד. ערוץ שאני אהיה בו, יהיה גם זה וגם זה"
 
לעומת זאת, שמאלוב ברקוביץ' התייחסה בחיוב לאיילה חסון, שעברה זה לא מכבר מחדשות 13 לחטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי, בו היא מגישה תוכנית יומית ברצועת 19-20 המקדימה למהדורת חדשות הערב של הערוץ. "חסון היא עיתונאית טובה" קבעה שמאלוב ברקוביץ' והוסיפה: "ברגע שאתה אובייקטיבי, אתה הופך לביביסט". כשהשיחה הגיעה לאפשרות להחלפת ראש הממשלה נתניהו, אמרה: "את מי תשים במקומו?".
שלטי המחאה שתלו עובדי חדשות 13, על דלת חדר מנכ"ל החברה

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן