אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

ערוץ 14 בדק את העמדות הפוליטיות של הנרצחים בעוטף | מסקנתו: השמאלנות הורגת

מטה החטופים: סקר מניפולטיבי, מפלג ומתיר דם. תגובות נזעמות בשל הסקר. ארא"ל סגל: ממליץ לצפות בקטע כולו כדי לקבל את התמונה המלאה
בתוכנית "ריקלין סג"ל" המשודרת בערוץ 14, שודר אמש "מחקר" אשר בדק את העמדות הפוליטיות של הישראלים שנרצחו או נחטפו על ידי מחבלי החמאס בעוטף עזה ב-7 באוקטובר 2023, תוך התפלגות הנסקרים לפי הישובים בהם הם התגוררו. זו הפעם הראשונה ככל הידוע שערוץ תקשורת נוקט צעד מסוג זה, שנועד להציג את קורבנותיה של מתקפת טרור בישראל כ"שמאלנים". 
 
המסקנה המרכזית מ"המחקר" היתה כי הסיכוי של מצביעי מפלגות הימין להינצל מפעולת טרור נגדם הוא גבוה יותר לעומת סיכוי ההישרדות של מצביעי השמאל שהוא נמוך יותר בהרבה.  
 
שנוי במחלוקת עד מבחיל
 
ה"מחקר" השנוי במחלוקת, שניתן להגדירו גם כ"מבחיל", אשר שודר בתוכניתם של שמעון ריקלין ואראל סג"ל, נעשה בידי ליעד לוי, דוקטור לפיזיקה, שעל עמדותיו אפשר ללמוד מסרטונים שהעלה לרשת. ב"מחקר" נבדקו 40 ישובים בעוטף המצויים ברדיוס של עד עשרה קילומטרים מהגבול עם רצועת עזה.  
 
לפי ה"מחקר", אחוז הנרצחים  + החטופים הגבוה ביותר, 30%, היה בקיבוץ ניר עוז (שהוקם על ידי גרעין של הקיבוץ הארצי). אחריו בסדר יורד: בארי, כפר עזה חולית, כיסופים, ניר יצחק, נירים, סופה, ישע ורעים. כל הישובים הללו צויינו בסקר כאלה שתושביהם מצויים בשמאל או תומכים באופוזיציה. לעומת זאת, ישובים ככרם שלום, מבטחים, עין השלושה, יכיני, עמיעוז, גבים, צוחר, עלומים וסעד, שבהם אחוז הנרצחים או הנחטפים לעזה נמוך יחסית, צוינו כישובים שתושביהם בעלי עמדות ימניות או תומכים בקואליציה.  
 
לפי שקף נוסף שהוצג בתוכנית, עולה לכאורה כי 1 מכל 35 תושבי הישובים השמאליים נרצח או נחטף, ואילו רק 1 מכל 335 תושבי הישובים הימניים היה קורבן לגורל דומה. כלומר על כל ימני שנרצח או נחטף, נרצחו או נחטפו 20 אנשי שמאל. 
"פה התרחשה שואה ופה רק בודדים נהרגו"
 
ד"ר לוי הופיע באולפן והסביר כי הוא שם לב ל"תופעה" שאירעה ב- 7 באוקטובר, שבה "רואים ישובים סמוכים מאוד – קילומטר אחד או שניים, האחד מהשני, כאשר ביישוב אחד התרחשה שואה של ממש ואילו בישוב השני רק בודדים נהרגו – ואפילו נהרגו בקרב. זאת אומרת, הכמות גם הצביעה על 'איכות המוות', על כמה נורא היה המוות". 
 
מטה משפחות החטופים הגיב בזעם על שידור ה"מחקר" בתוכנית ריקלין סג"ל המשודרת הערוץ 14 בו הושוו הנרצחים והחטופים לפי שיוכם הפוליטי. בהודעת המטה נמסר: " אנו מזועזעים מהפרסום בערוץ 14 שהוא מניפולטיבי, מפלג, שקרי ומתיר דם".  עוד נכתב: "הניסיון להציג את אזרחי ישראל שנטבחו, נרצחו ונחטפו באסון  7 באוקטובר על פי שיוכם הפוליטי, הוא מעשה פסול הפוגע ביסודו של החוסן הלאומי שלנו, במשפחות הנרצחים והנופלים וכן בסולידריות הלאומית כלפי החטופים. 
 
במהדורת חדשות 12, שבה מגיבים על תתכנים המשודרים בערוצים אחרים רק לעתים רחוקות ורק במקרים בעלי חשיבות (כמו תחקיר "המקור" אודות שרת התחבורה מירי רגב, ששודר זה לא מכבר בערוץ 13) החליטו לחרוג ממנהגם ולהגיב על "המחקר" שהוצג בערוץ 14, כאשר בסוף האייטם, מגישת המהדורה יונית לוי העירה בציניות: "יחד ננצח". 
 
ניר וולף כתב בין היתר ב"ישראל היום": "בזמן שבערוץ 12 השיקו עונה של 'רוקדים עם כוכבים', בערוץ 14 העלו אתמול עוד פרק בריאליטי היומיומי שלהם – 'רוקדים על הדם'. למען האמת, זה לא היה סתם ריקוד על הדם שנשפך בשבת השחורה, אלא "מחקר" שעשה חלוקה בין מצביעי הקואליציה לבין מצביעי האופוזיציה. רוצה לומר, התומכים בראש הממשלה ומתנגדיו".
 
 מה בנוגע לשדרות ואופקים?
 
"יותר מזה", הוסיף וולף. "המחקר לא החשיב את הנרצחים בשדרות ואופקים או בבסיסי צה"ל, אולי כי אז הנתונים היו פחות חד משמעיים. אבל העיקר ששוב ערוץ 14 עיצבן את כולם. על כך שהוא ערוץ תעמולה על מלא אין עוררין. אבל עכשיו 14 לא רק מבטיח עתיד ורוד אם נצביע למפלגה הנכונה – הוא גם מתיימר להבטיח לצופיו כי לא ימותו על עוד יבחרו נכון וימשיכו להאמין למה שאומרים בערוץ 14". 
 
ברוך קרא, כתב ופרשן חדשות 13 לענייני משפט כתב ברשת Χ :" מדהים לצפות בזוהמה הזאת. לצערי עשיתי את זה והזדעזעתי. מפגן מבחיל של אנשים רעים שמשתעשעים עם הרעיון הדוחה, לפיו הטבח בבני הקיבוצים נעשה בקלי קלות כתוצאה מהתפיסות הפוליטיות של הקיבוצניקים. זכרו, הראיון כבד הראש עם הפיזיקאי האידיוט נערך על ידי שניים מהשופרות הקרובים ביותר לראש הממשלה – ההוא שלא מוכן לפגוש את הקיבוצניקים השורדים. 
 
בתגובה כתב אראל סג"ל, מגיש התוכנית יחד עם שמעון ריקלין בערוץ 14: "בשעות האחרונות מופצת באופן מגמתי שקופית מתוך המחקר של הפיזיקאי ד"ר ליעד לוי, ששודר בתוכנית "ריקלין סג"ל בערוץ 14. אנו ממליצים לצפות בקטע המלא כדי לקבל את התמונה המלאה".

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן