אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

צבי יחזקאלי משיק שני ספרים על המאבק הישראלי – פלשתיני; אחד מהם ספר ילדים

המחבר מפרסם קטעים מתוך שיחותיו עם יאסר ערפאת, זכרייה זביידי ומרוואן ברגותי | פרק נרחב מוקדש ל"שבעה באוקטובר" ולאירועים שהובילו לפרוץ מלחמת "חרבות ברזל"
הפרשן הוותיק לענייני ערבים, שעזב לאחרונה את חדשות 13 ועבר לערוץ i24NEWS, הוציא היום לאור שני ספרי ביכורים פרי עטו, העוסקים במאבק הישראלי – פלשתיני, אחד מהם ספר לילדים "השקט שלפני המבול", שיהיה ראשון בסדרת ספרי ילדים.
 
הספר השני, "אמרתי לכם זה ג'יהאד" מתאר את תרבות האיסלאם ואת העולם הערבי מנקודת מבטו היחודית של יחזקאלי, שלא מעטים מהפרשנים בתחום חולקים עליה. יחזקאלי, המסקר את העולם הערבי מזה כ-30 שנה, מספר בספרו על שיחותיו עם ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, עם המחבל זכריה זביידי בג'נין ועם ראש הפת"ח מרוואן ברגותי שעמו נפגש בכלא הישראלי. חלק ניכר מהספר עוסק בשרשרת האירועים שהתרחשו במשך שנים ארוכות ואשר הובילו לפרוץ מלחמה "חרבות ברזל" בשבעה באוקטובר 2023: מהכנסת הנשק לעזה ועד לקונספציה שרווחה בקרב חוגים רבים בציבור וכן הקצונה הבכירה בצבא ולפיה חמאס מורתע.
כריכת הספר "אמרתי לכם זה ג'יהאד", מאת צבי יחזקאלי
 
ההכנות שעשו מחבלי חמאס
 
בספרו השני, "השקט שלפני המבול – הם גילו, הם התריעו, אך לא היה מי שיקשיב", מנסה יחזקאלי לתאר את המאורעות הבלתי נתפשים בחג שמחת תורה באופן המתאים לקריאה בעבור ילדים. זהו ספר קומיקס בלשי, אותו כתב יחזקאלי יחד עם אורי אדלר (צייר: אורי לרמן). הספר מתאר את ההכנות שעשו מחבלי כוח נוחבה של החמאס, לרבות כריית מנהרות המובילות לתחום ישראל, כהכנה למתקפת הפתע על ישובי הנגב המערבי בבוקר ה-7 באוקטובר. בסיפור הילדים, צבי וחבריו חושדים שהאסון שקרה במציאות, עומד להתרחש ומגלים תנועות וסימנים אחרים ששירותי הביטחון בישראל לא ידעו אודותיהם.  
 
 בדומה לאופן שבו הציג יחזקאלי את תוכניתו החדשה "הערביסטים" ב-i24NEWS, יחזקאלי מסביר גם עם צאת ספריו שהוא מבקש "לקחת את הקורא למסע מחוץ לתודעת המערב – את תרבות השבט והאיסלאם". לדבריו, שלא כמו בהתפלגות המוכרת לנו בין ימין לשמאל באולפני המלחמה שבטלוויזיה, מדובר בסיקור המרחב הערבי "כפי שהוא מבין את עצמו ולא כפי שהעולם המערבי מבין אותו".
כריכת הספר "השקט שלפני המבול", מאת צבי יחזקאלי
 

"הרגשתי שאין אפקט בכוחי"
 
יחזקאלי, 53, החל את דרכו העיתונאית בגלי צה"ל. לאחר מכן שימש כראש הדסק לענייני ערבים בחדשות 10 ולאחר מכן חדשות 13. הוא יצר סדרות תיעודיות אודות מוקדי האיסלאם הרדיקלי במדינות אירופה, בהן בריטניה, צרפת ובלגיה. את פרישתו מחדשות 13 והצטרפותו לערוץ i24NEWS, בעל האוריינטציה הימנית, נימק יחזקאלי כך: "זו סביבה (חדשות 13) שנהייתה פחות נוחה בעבורי עם השנים, בטח במלחמה. הייתי רוצה להיות במקום שיותר מחזק את החיילים. הגעתי למצב שאני כבר לא מאיר במקום, שבו כבר אין אפקט בכוחי, משמעות הדבר שאני צריך לעבור למקום אחר".

מצאתם טעות בכתבה?

דילוג לתוכן