אתר האינטרנט של אגודת העיתונאים משתדרג לפורמט חדש ואנו בתקופת הרצה שלאחריה האתר יונגש כנדרש

קרעי: אני רשאי להתערב בשידורי "התאגיד" היועמ"שית: אינך רשאי

היועצת המשפטית לממשלה מצדדת בעמדת תאגיד השידור הישראלי והאגודה לזכויות האזרח נגד נסיונו הפסול של שר התקשורת למנוע את שידור הסרט "1948 -לזכור ולא לשכוח"
"שוב הרוחות סוערות ביחסים בין שר התקשורת, ד"ר שלמה קרעי לבין תאגיד השידור הציבורי על רקע מה שנראה כניסיונותיו של קרעי להתערב בתכני השידורים. קרעי כתב ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, כי הוא רשאי ומוסמך לפקח על מועצת התאגיד וכי יש לו סמכויות שונות בנוגע לתוכן השידורים, בוודאי כשמדובר בתוכן ממומן הפוגע במדינה ובחיילי צה"ל.
 
הפרשה הנוכחית החלה כאשר תאגיד השידור – כאן 11 החליט לשדר את הסרט בעל הכותרת הנפיצה "1948 – לזכור ולא לשכוח", המציג בין היתר צדדים מכוערים של מלחמת העצמאות. הסרט, בבימויה של נטע שושני, הוא פרויקט תיעודי רחב בשני חלקים (עד להקמת המדינה ולאחריה), המלווה בצילומי ארכיון נדירים שנחשפים בו לראשונה. הסרט הוזמן ומומן על ידי תאגיד השידור בעלות כוללת על סך כ 900.000 שקלים. הסרט תוכנן לשידור בנובמבר האחרון, אולם בשל המלחמה, שידורו נדחה.
 
"להימנע משידור הסרט"
 
השר קרעי פנה בפברואר האחרון ליו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר, בדרישה להימנע משידור הסרט, בטענה שהוא  מכיל נרטיבים אנטי ישראליים ופוגע ברגשות הציבור. תאגיד השידור השיב לשר כי אין לו (לשר) כל סמכות לפנות לתאגיד בנושא שידור הסרט או בכלל בוודאי בנושאים הקשורים לתוכן. 
 
במקביל פנתה נציגת האגודה לזכויות האזרח, עו"ד הגר שחטר, ליועצת המשפטית לממשלה, בדרישה כי תבהיר לשר התקשורת שאין לו כל סמכות המוקנת בדין, להתערב בתכנים המשודרים על ידי התאגיד ובמימונו. 
שלמה קרעי (אוסף התצלומים הלאומי) - אגודת העיתונאים בתל אביב
שר התקשורת, ד"ר שלמה קרעי בעת השבעת הממשלה ה-37 | צילום: לע"מ
 
"חיוני לשמור על החופש האמנותי"
  
המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (כלכלה), עו"ד עדי ליברוס, הביעה תמיכה בעמדת התאגיד והאגודה לזכויות האזרח ושיגרה אליהם מכתב בו היא מסכימה עם טענותיהם ולפיהם אל לו לשר התקשורת להתערב בתוכן השידורים, מכיוון שאין לו את הסמכות לכך. "שמירה קפדנית על עצמאות התאגיד ומניעת מעורבות הדרג הפוליטי בתוכן המשודר בו, חיונית לשמירה על חופש הביטוי במדינה ועל חופש הביטוי האמנותי בפרט", ציינה המשנה ליועמ"ש. 
 
קרעי, שלא נותר חייב, שיגר בימים אלה מכתב תקיף לבהרב מיארה ובו חזר על עמדתו כי הוא רשאי ומוסמך לפנות לכל עובד ציבור, להביע דעתו וכן לדרוש נקיטת פעולות בהתאם. "חוק השידור הישראלי מעניק לשר סמכויות פיקוח על המועצה, ובכלל זה סמכויות שונות הנוגעות לבחינת קיום המועצה את חובותיה על פי חוק, כולל בנוגע לתוכן השידורים, בוודאי כאשר מדובר בתוכן ממומן הפוגע במדינה ובחיילי צה"ל", כתב בפנייתו.
 
קרעי אף הוסיף:"קולו של השר הוא קול הציבור, ואילו קולם של עובדי התאגיד אינו מייצג דבר, מלבד אותה קהילה בת מזל שזכתה, דרך תערובת בלתי ממוכרזת של קשרים וכישורים, לאחוז במשאבי הציבור המוקצים לשידור. תכלית האיזון שנקבעה כחוק איננה השתקת קול הציבור והפיכתו של תאגיד השידור למגדל שן מנותק".

מצאתם טעות בכתבה?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן