728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הד של הויכוח הפוליטי

הד של הויכוח הפוליטי
עמית סגל ואילנה דיין.צילום מסך

אותו כינו "שופר של נתניהו" ואותה "שמאלנית עוכרת ישראל". עיתונאי קשת 12 עמית סגל ואילנה דיין שוחחו בגל"צ על סערת ההקלטות ועל הגיוון בתקשורת הישראלית

ביום חמישי שעבר חשף הפרשן הפוליטי הבכיר של חדשות 12 עמית סגל, הקלטה ובה נשמע ישראל בכר יועצו של יו"ר כחול לבן בני גנץ, שאומר כי כי "גנץ מסוכן לעם ישראל" וכי "אין לו אומץ לתקוף באיראן". עוד נשמע בהקלטה מצטט את ח"כ עומר ינקלביץ' האומרת כי גנץ "טיפש, אפס מאופס, לא מתאים לו להיות ראש ממשלה".
שלושה ימים לאחר מכן, ביום ראשון, ערב הבחירות, חשפה מגישת "עובדה", אילנה דיין, הקלטות החושפות שיחה בין נתניהו לרב גיא חוברה (ואדם נוסף), בפניו התוודה בכר כשהוקלט ולכאורה חושפות את המקור של סגל.
 
הפרסומים הללו של שני עיתונאים בכירים באותה מערכת חדשות עוררו סערה. את עמית סגל היו מי שכינו "השופר של נתניהו", ואחרים כינו את אילנה דיין "שמאלנית עוכרת ישראל".
סגל ודיין שוחחו היום בתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל על סערת ההקלטות וגם על הגיוון בתקשורת הישראלית":
 

 
אילנה דיין: חשבת שהקלטת בכר זה סיפור גדול כי…
עמית סגל: אני חושב שאם היה יועץ של נתניהו שהיה אומר שבגלל החקירות הוא לא פועל לטובת המדינה, היו עוסקים בזה שבוע ולא היו עוסקים במי השיג את ההקלטה. איך אני יודע? כי כעבור 48 שעות ישבה באולפן אילנה דיין והציגה הקלטות של נתן אשל. יש הנחה שלא בדקתי, שאת ההקלטה הביא יועץ של גנץ, אבל לא היה עיסוק בשאלה מי הביא את ההקלטה. במקום להתעסק בסיפור עצמו מתעסקים במוסריות ההקלטה.
 
אילנה דיין: הפרסום שאני מביאה אומר שיום לפני הפרסום שלך, ראש הממשלה עצמו שוחח עם הרב שדובב את בכר. קרה משהו שהפתיע אותי: הרבה אנשים כעסו שלכאורה פגעתי בפרסום שלך.
עמית סגל: ברמה הפשוטה, אני מסתייג מחשיפת מקורות ומשתדל לא לעשות זאת לאחרים.
 
אילנה דיין: אנחנו לא חייבים להסכים על כל דבר, לדעתי לא חשפתי מקור ואין לי מושג מה המקור שלך. העניין הוא שנתניהו משוחח עם הרב יום לפני פרסום הקלטת. העובדה שרה"מ בחש בקלטת זה לא משהו שאתה כאזרח רוצה לדעת?
עמית סגל: אני לא חולק שיש כאן סיפור. לו היה מדובר במקרה הפוך לא היה בזה כזה עיסוק תקשורתי. היה עיסוק בשאלה האם רב יכול להקליט. המטרה הייתה לעקר את הדיון בהקלטת בכר. הדיון היה להערכתי נגוע בהשקפה פוליטית.
 
אילנה דיין: אילו נחשפה קלטת שמישהו קרוב לביבי אומר שביבי מסוכן, עולה בדעתך שלא הייתי מפרסמת אם זה היה מגיע מיועץ של גנץ?
עמית סגל: לדעתי זה היה בא אחרי ימים ארוכים של דיון בסיפור עצמו, ואז כסייד קיק היו דנים בחשיפה שלך. היה ניסיון להמעיט בסיפור עצמו. האם הופתעתי מהמימדים? התשובה היא שלא. אנשים פירשו את ההתרחשויות על המסך כהתרחשות פוליטית. כשהם רואים את אילנה דיין מול עמית סגל הם רואים הד של הויכוח הפוליטי, זה לא טוב לי ולך אבל זה טוב לנתניהו וגנץ.
 
אילנה דיין: אתה יכול לקבוע שדברי בכר יותר חשובים מהמעורבות של נתניהו?
עמית סגל: אם נתניהו היה שולח חפרפרת להקליט ולהפיל בפח יועץ של מישהו אחר, זה היה ווטרגייט. אבל זה היה חלק מקמפיין שבו כל פעם אתה חושב שהגעת לתחתית ושומע נקישות מלמטה.
 
אילנה דיין: אני חושבת שהפרסום נגע לך בעצב רגיש, שכאילו נחשף כאן שביבי העביר לך את הקלטת. אתה כועס שאומרים שאתה שופר של נתניהו, נכון?

עמית סגל: מי שאומר את זה לא רוצה רק לפגוע בי, אלא למנוע את המצב החמור שנשמעות דעות אחרות. אני מזכיר שאת הסיכוי היחיד של נתניהו לממשלה בשנה האחרונה, עם ההצעה לאבי גבאי וטל רוסו, אני סיכלתי כשפרסמתי את השיחות. מה שמפריע להם זה לא ביבי, זה האידאולוגיה. עד שהגעתי לתקשורת הישראלית, למרבה הבושה, לא היה אדם אחד בכל המערכות המרכזיות, שחושב שלהביא לכאן חבורת רוצחים ולתת להם שטחים ונשק זו טעות, וכשבג"ץ מאשר תומכי טרור זה סקנדל, ושמערכת המשפט לא נמצאת מעל לכנסת אלא לצידה".
 
אילנה דיין: אבל כשהנמר הורוד הזה הופך לפרשן הכי בכיר במהדורה הכי נצפית, הוא לא יכול להגיד שאין ביטוי לדעות שלו. מרגע שכבשת את הפסגה, אתה לא חושב שיש לך אחריות?
עמית סגל: .. קראתי ב"הארץ" טור שמסביר שחגגתי במדגמים יותר מדי. הטעות הכי גדולה שהייתה לי בחודשים האחרונים הייתה להגיד שנתניהו עומד להתרסק בבחירות. למה עיתון הארץ לא חוגג על הטעות הזו? כי היא לא משרתת את התזה שלו שנועדה לקעקע את הייצוג היחיד שיש לציבור גדול מאוד, שיש לו עמדות יותר שמרניות בנושאים משפטיים ובנושאי דת ומדינה ועמדות יותר ימניות בנושאים לאומיים. זה הסיפור".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.